Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Warmińsko Mazurskie
Agroturystyka Warmińsko Mazurskie
Kwatery prywatne Warmińsko Mazurskie
Apartamenty Warmińsko Mazurskie
Pensjonaty Warmińsko Mazurskie
Hotele Warmińsko Mazurskie
Ośrodki wypoczynkowe Warmińsko Mazurskie
imprezy integracyjne Warmińsko Mazurskie
Zamki, ruiny Warmińsko Mazurskie
Grody, grodziska Warmińsko Mazurskie
Pałace, dwory Warmińsko Mazurskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Warmińsko Mazurskie
Biesiady i turnieje rycerskie Warmińsko Mazurskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Warmińsko Mazurskie
Bary Warmińsko Mazurskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Frombork - Bazylika Archikatedralna

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-24 21:18
Drukuj artykuł
Kiedy w 1261 r. spłonęła katedra w Braniewie, bp Henryk Fleming postanowił przenieść katedrę do Fromborka. Aktu tego dokonał w 1288 r., kiedy na wzgórzu wybudowano drewnianą katedrę, która początkowo była głównym kościołem diecezjalnym.

Obecna świątynia została wzniesiona na fundamentach poprzedniej katedry w latach 1329 -1388 według projektu Liphardusa Daddeln. Katedra niejednokrotnie ucierpiała, ale nigdy nie została zburzona, dzięki czemu zachowała swą pierwotną gotycką formę. Przez wieki nazywano ją "jedyną polską katedrą nad morzem".
Świątynia jest budowlą gotycką, murowaną z czerwonej cegły. Kościół ten jest ośmioprzęsłową, trójnawową halą z pięcioprzęsłowym, wydłużonym, prosto zamkniętym prezbiterium.
Korpus katedry ma cztery wbudowane do wewnątrz, ośmioboczne wieże narożne, które przenikają przez dach, Nakryte są wysokimi iglicami. Na kalenicy korpusu znajduje się późnogotycka, ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, a na środku kalenicy - wieża zegarowa, którą dobudowano pod koniec XVIII wieku. Jest to ośmioboczna, dwulatarniowa wieżyczka, przykryta kopulastym hełmem. Iglica z kulą zakończona jest chorągiewką z herbem Kapituły Warmińskiej.

W XVI wieku dobudowano również kaplicę św. Jerzego, zwaną kaplicą polską, ponieważ od 1639 roku do XIX wieku odprawiano w niej nabożeństwa dla ludności polskiej.
W I połowie XVIII wieku dobudowano także barokową kaplicę Zbawiciela, ufundowaną przez biskupa warmińskiego Krzysztofa Szembeka.
Zachodnia fasada świątyni jest pięknie zakomponowana i bogato dekorowana gotyckimi detalami architektonicznymi. Poprzedza ją obszerna kruchta zwieńczona attyką.
Katedra przykryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym.

Wnętrze katedry jest wysklepione sklepieniami żebrowymi i gwiaździstymi. Zatraciło jednak swój gotycki charakter. Pod koniec XIX wieku została wykonana neogotycka polichromia i tylko ocalały fragment malowidła w prezbiterium świadczy o średniowiecznym klimacie katedry.

Wczesnobarokowy wystrój świątyni powstał po zniszczeniu wnętrza przez Szwedów.
Obecny późnogotycki ołtarz główny z połowy XVIII wieku wykonany jest z czarnego, białego i różowego marmuru wg projektu Franciszka Placidiego. Do naszych czasów zachowały się 23 ołtarze usytuowane w nawie głównej, nawach bocznych, przy łuku tęczowym, przy filarach i w obu kaplicach. Rokokowa ambona z 1785 roku wykonana została przez Andrzeja Szmidta.
Obecne organy zostały skonstruowane przez Daniela Nidrowskiego z Gdańska w 1684 roku. Powstał wtedy również barokowy prospekt organowy i chór muzyczny.
Stalle kanonickie w prezbiterium pochodzą z lat 1734 -1738. Zostały ufundowane przez biskupów Teodora Potockiego i Krzysztofa Szembeka.

W katedrze zachowały się płyty nagrobne, epitafia i nagrobki kanonickie z różnych okresów. Na uwagę zasługuje epitafium kanonika Bartłomieja Boreschowa z 1426 roku malowane na desce - uznawane za perłę malarstwa. Tu również znajduje się epitafium Mikołaja Kopernika, ponieważ to właśnie we Fromborku został pochowany słynny astronom, kanonik kapituły warmińskiej.
W katedrze warmińskiej co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki organowej.
Cały kompleks Wzgórza Katedralnego jest udostępniony do zwiedzania.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Frombork - Bazylika Archikatedralna

pokaż całą galerię zdjęć
Bazylika ArchikatedralnaBazylika ArchikatedralnaBazylika ArchikatedralnaBazylika ArchikatedralnaBazylika ArchikatedralnaBazylika ArchikatedralnaBazylika ArchikatedralnaBazylika ArchikatedralnaBazylika ArchikatedralnaBazylika Archikatedralna
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Frombork - Bazylika Archikatedralna

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Frombork
  • Okolica:Braniewo
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:2850
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.