Diecezja Warmińska była "państwem" w państwie krzyżackim. Z tego też powodu katedra fromborska była mocno ufortyfikowana, aby mogła się bronić zarówno przed krzyżakami, jak i Prusami. Potężne mury obronne o wysokości ok. 10 m istnieją do dziś. Zachowało się również 8 wież i baszt. Do warowni prowadzi most nad fosą i brama główna z dwiema potężnymi basztami. Do XIX wieku brama poprzedzona była jeszcze barbakanem, którego relikty widać przy moście.Na zachodnim murze, między wieżą Kopernika i wieżą Radziejowskiego można zaobserwować praktyczne ganki strażnicze.
Najwyższym obiektem na Wzgórzu Katedralnym jest wieża Radziejowskiego, Jest to gotycko-barokowa dzwonnica postawiona w XVII wieku na XIV wiecznej ośmiobocznej baszcie obronnej. Po zniszczeniach wojennych wieżę odbudowano w latach 1972 - 73. W przyziemiu mieści się planetarium. W wyższych partiach latem są wystawy sztuki współczesnej, a na dzwonnicy zawieszone jest wahadło Foucaulta - jedyny w Polsce przyrząd do obserwacji dobowego ruchu wirowego Ziemi. Na najwyższej kondygnacji (70 m n.p.m.) znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na miasto i okolicę.
Najstarszym elementem fortyfikacji jest narożna baszta zwana wieżą Kopernika. Tam Mikołaj Kopernik mieszkał i prowadził swe obserwacje.
Na dziedzińcu katedralnym znajduje się również dawny pałac biskupów warmińskich. Jest to gotycko-barokowa budowla, która po pożarze w 1945 roku, w latach 1965 - 1970 została odbudowana. Dziś mieści się tu Muzeum Mikołaja Kopernika.
Najważniejszą budowlą Wzgórza Katedralnego jest potężna Bazylika o długości 97 m i szerokości 22 m w korpusie głównym oraz 12 m w prezbiterium.

0,9 km - Frombork / klasztory, kościoły - Frombork - Bazylika Archikatedralna
23 km - Krynica Morska / Ciekawostki myśli technicznej - Latarnia morska w Krynicy Morskiej
57 km - Stegna / rezerwaty przyrody, parki i ogrody - Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana
66 km - Kamieniec / Pałace, dwory - Pałac w Kamieńcu
72 km - Ostróda / Zamki, ruiny - Zamek Komtura Krzyżackiego w Ostródzie
72 km - Malbork / muzea, skanseny - Muzeum Zamkowe w Malborku
73 km - Iława / góry, jeziora, rzeki - Jezioro Jeziorak
79 km - Bałoszyce / Pałace, dwory - Pałac Bałoszyce
96 km - Olsztynek / Pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe - Tannenberg-Denkmal jego dzieje
97 km - Grunwald / Rekonstrukcje bitew - Dni Grunwaldu
47 km - Wilamowo / Ośrodki wypoczynkowe - Rancho HALSTA w Wilamowie
51 km - Morąg / Hotele - Hotel ELEKTOR
52 km - Gulbity / Domki letniskowe - Domek letniskowy nad jeziorem
55 km - Liksajny / Agroturystyka - Uroczysko w Liksajnach
62 km - Miłomłyn / Hotele - Hotel Miłomłyn Zdrój
64 km - Siemiany / Domki letniskowe - Całoroczny dom nad Jeziorakiem
65 km - Jantar / Kwatery prywatne - KOMFORTOWE POKOJE W JANTARZE nad morzem
70 km - Mikoszewo / Agroturystyka - Domki i pokoje u Reni i Wacka
72 km - Iława 14-200 / Pensjonaty - Pensjonat MARINA JACHT Szałkowo
75 km - Świbno / Domki letniskowe - Dragon Bar domki całoroczne
