NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Małopolskie
Agroturystyka Małopolskie
Kwatery prywatne Małopolskie
Apartamenty Małopolskie
Pensjonaty Małopolskie
Hotele Małopolskie
Ośrodki wypoczynkowe Małopolskie
Campingi pola namiotowe Małopolskie
imprezy integracyjne Małopolskie
wypożyczalnie sprzętu Małopolskie
czarter jachtów Małopolskie
śluby, wesela Małopolskie
Zamki, ruiny Małopolskie
Rekonstrukcje bitew Małopolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Małopolskie
Wydarzenia sportowe Małopolskie
Bary Małopolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Limanowa - sanktuarium Maryjne

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-26 22:03
Drukuj artykuł
Kościół parafialny wzniesiono jako pomnik 100-lecia Konstytucji 3 Maja. W dwusetną rocznicę Konstytucji, w 1991 roku został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

Słynąca łaskami figura Matki Boskiej Bolesnej powstała prawdopodobnie w XIV wieku na Węgrzech, skąd została przywieziona do Polski. Ok. 1545 roku umieszczono ją na drzewie w Mordarce, niedaleko Limanowej, gdzie rozpoczął się kult figury Matki Boskiej Bolesnej. Figurę tę w 1668 roku przeniesiono do kaplicy w Mordarce, a w 1753 roku została uroczyście przeniesiona do kościoła parafialnego w Limanowej.
Pierwsze wzmianki o parafii limanowskiej pochodzą z 1513 roku. Początkowo był tu kościół drewniany p.w. św. Walentego i św. Mikołaja.
W 1769 roku w Limanowej wybuchł ogromny pożar, który strawił kościół i część zabudowań miejskich. Słynąca łaskami Pieta ocalała z pożogi.
W 1777 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, który był konsekrowany w 1825 roku p.w. Matki Boskiej Bolesnej. Umieszczono tu ocalałą z pożaru figurę Matki Boskiej.

Pod koniec XIX wieku kościół limanowski zrobił się zbyt ciasny dla rosnącej parafii, dlatego postanowiono wybudować nową świątynię, jako pomnik 100-lecia Konstytucji 3 Maja.
W 1908 roku Towarzystwo Sztuki Stosowanej w Krakowie rozpisało konkurs na projekt nowego kościoła parafialnego w Limanowej. Wybrano projekt Zdzisława Męczyńskiego, który przy projektowaniu świątyni wykorzystał motywy drewnianego budownictwa sakralnego okolic Beskidu Wyspowego.
Realizację tego projektu rozpoczęto w 1910 roku, a budowę kościoła zakończono w 1918 roku. Wtedy też nowy kościół został poświęcony.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej jest murowaną, trójnawową bazyliką. Zewnętrzną elewację świątyni wyłożono kamieniem. Wysoka wieża przy frontonie zwieńczona jest neobarokowym hełmem. U szczytu fasady znajduje się rzeżba Ukrzyżowania, a poniżej polski orzeł i daty 1791 - 1891.
W ołtarzu głównym umieszczono XIV wieczną rzeżbę Matki Boskiej Bolesnej, wykonaną z jednolitego pnia lipowego. Figura wraz z koroną ma wysokość ok. 1 metra.
W limanowskiej świątyni znajduje się późnogotycka, drewniana chrzcielnica, przeniesiona tu z poprzednich, drewnianych kościołów.
Bazylika limanowska ma przepiękne witraże projektowane przez Konrada Krzyżanowskiego. Witraże okrągłe projektował Józef Mehoffer. Są tu również witraże projektowane przez lokalnych artystów: Gawrona, Czerenko i Durka. Witraże limanowskie, obok witraży Wyspiańskiego i Mehoffera w krakowskich kościołach, mają najwyższą wartość artystyczną w Polsce.

Odkąd wzniesiono obecny kościół parafialny, stale rosło jego znaczenie. Słynąca łaskami figura Matki Boskiej Bolesnej przyciągała liczne pielgrzymki, co przyczyniło się do rozwoju sanktuarium Maryjnego.
Ołtarz polowy, wieczernik, święte schody oraz krużganki, to współczesne budowle, wzniesione do obsługi licznie przybywających pielgrzymów. Obok ołtarza polowego, w krużgankach, w specjalnych niszach za szybą, umieszczone są figury Matki Boskiej, przywożone z sanktuariów Maryjnych z całego świata. Ta unikalna na świecie kolekcja składa się obecnie z ok. 90 figur, których stale przybywa.

W Domu Pielgrzyma zorganizowano Muzeum Parafialne, w którym można obejrzeć eksponaty związane z kultem Maryjnym w Limanowej oraz zapoznać się z historią parafii.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Limanowa - sanktuarium Maryjne

pokaż całą galerię zdjęć
Sanktuarium Maryjne w LimanowejLimanowa - sanktuarium Maryjne - kościółLimanowa - sanktuarium Maryjne - krużganki z MadonnamiLimanowa - sanktuarium Maryjne - kościółLimanowa - sanktuarium Maryjne - krużgankiLimanowa - sanktuarium Maryjne - ołtarz polowy
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Limanowa - sanktuarium Maryjne

  • Kraina:Małopolskie
  • Miejscowość:Limanowa
  • Okolica:limanowski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:3814
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

Ciekawostki Małopolskie


Imprezy Małopolskie


Noclegi Małopolskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.