Figury wykonano z betonu zbrojonego, cokół, wysokości ok. 1 m.,z betonu zbrojonego obłożono płytkami z piaskowca. Na cokole zamontowana płyta z napisem: MATKA BOSKA BOLESNA REPLIKA Z OŁTARZA PAPIESKIEGO SOPOT 5 VI 1999. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 15 września 2000 roku. Uroczystość,
w obecności autora rzeźby i wiernych, celebrował ksiądz prałat Marian Dziemianko.
W 2002 roku rzeźba została podpalona, w późniejszym czasie dwukrotnie oblana smołą. Dzięki staraniom artysty i zarządcy Cmentarza Komunalnego rzeźba powracała do swojej pierwotnej formy.
Oryginalną, drewnianą Pietę wykonał Bogusław Migel w 1999 roku. Była ona jednym z kilkunastu elementów ołtarza papieskiego zaprojektowanego przez prof. Mariana Kołodzieja. Ołtarz stanął na sopockim hipodromie z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce w czerwcu 1999r. Po zakończeniu papieskiej pielgrzymki, rzeźby z sopockiego ołtarza przeniesiono do Sanktuarium w Matemblewie.
Drewnianą replikę sławieńskiej Piety, wielkości kilkudziesięciu centymetrów, w 2006 roku przekazano papieżowi Janowi Pawłowi II. Dar od mieszkańców Sławna przekazała papieżowi osobiście delegacja z Cles (włoskie miasto partnerskie Sławna).
www.slawno.pl