NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Dolnośląskie
Agroturystyka Dolnośląskie
Kwatery prywatne Dolnośląskie
Apartamenty Dolnośląskie
Pensjonaty Dolnośląskie
Hotele Dolnośląskie
Ośrodki wypoczynkowe Dolnośląskie
Campingi pola namiotowe Dolnośląskie
imprezy integracyjne Dolnośląskie
czarter jachtów Dolnośląskie
wypożyczalnie sprzętu Dolnośląskie
konferencje Dolnośląskie
Zamki, ruiny Dolnośląskie
Biesiady i turnieje rycerskie Dolnośląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Dolnośląskie
Bary Dolnośląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Ratusz w Głogowie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-06-13 08:53
Drukuj artykuł
Po ponad półwiekowej przerwie, głogowski ratusz znów góruje nad miastem. I chociaż jest jeszcze wiele do odbudowania w obrębie głogowskiej starówki i samego rynku, to już teraz rynek wraz z ratuszem jest reprezentacyjnym punktem miasta.

W I połowie XIII wieku zostało wytyczone regularne założenie miejskie z placem rynkowym i kościołem parafialnym. Rynek o wymiarach 100 x 150 m służył celom handlowym.
W 1253 roku Konrad I książę głogowski ogłosił, że Głogów ma być miastem wolnym i obronnym. Szeroko rozumiana wolność miała przyciągać do miasta nową ludność, której należy zapewnić bezpieczeństwo. W 1263 roku Głogów otrzymał przywileje miejskie na prawie magdeburskim.

Na przełomie XIII i XIV wieku w mieście powstała pierwsza murowana budowla - była to wieża strażnicza wystawiona na rynku. Przyziemie tej budowli było wybrukowane i dostępne z wyższej kondygnacji. Prawdopodobnie mieściła się tu cela więzienna. Na początku XIV wieku od południa do wieży dostawiono budynek przeznaczony na siedzibę władz miejskich.
W 1331 roku rada miejska wraz z burmistrzem wykupili od księcia dziedziczne wójtostwo, co umożliwiło sprawowanie władzy sądowniczej i utrwaliło samorządność miejską.

U schyłku XV wieku wzniesiono południowe skrzydło ratusza, prostopadłe do istniejącego, do którego od wschodu dobudowano ogromną halę targową, tzw. szmatruz. Po północnej stronie ratusza mieściły się sukiennice i kramy, które wraz z ratuszem i szmatruzem tworzyły blok śródrynkowy.
W ratuszu mieściły się sale rajców, sale ławy sądowej, archiwum, skarbiec, zbrojownia oraz gospoda. Na wieży znajdowała się izba strażnika, którego zadaniem było odgrywanie godzinnych hejnałów, a także biciem w dzwon ostrzeganie mieszkańców o pożarach w mieście i okolicy.

Liczne pożary trawiły miasto, co miało wpływ na wygląd i styl miejskiej zabudowy. Po pożarze w 1420 i 1433 roku ratusz odbudowano w stylu gotyckim, natomiast po pożarze w 1574 roku - w stylu renesansowym. Ratusz otrzymał wówczas bogatą attykę, charakterystyczną dla architektury renesansowej oraz niewielką wieżyczkę od zachodu z dzwonem mieszczańskim. Dzwon mieszczański wzywał właścicieli szynków do zamykania lokali o godz. 21.00. Dźwięk tego dzwonu towarzyszył także skazanym na śmierć w ich ostatniej drodze.

Kolejny wielki pożar w Głogowie wybuchł w 1615 roku. Zniszczył on farę, kościół dominikanów, kościół i klasztor franciszkanów, kościół i klasztor klarysek, część zamku, wieżę prochową, 14 wież murów miejskich, kramy, komory kupieckie, ławy, jatki, nie oszczędził też samego ratusza i jego wieży. Kolejny pożar, który wybuchł w 1678 roku, zniszczył synagogę i część dzielnicy żydowskiej, a także uszkodził ratusz i górną część wieży ratuszowej.

Po tym pożarze powstało nowe zwieńczenie wieży ratuszowej. Wykonał je cieśla Kasper Mucker z Bolesławca, który stworzył wysmukły, bardzo wysoki (38,4 m) hełm o trzech latarniach. Hełm był tak wysoki, że podczas wiatru odchylał się od pionu, co groziło zawaleniem. Mieszkańcy obawiali się, że hełm runie na ich domy.
W 1720 roku cieśla Hans Freudenberg z Wrocławia rozebrał niebezpieczny hełm i założył nowy, barokowy o jednej latarni. Był on niższy od poprzedniego o 15,6 m. Przed zmianą hełmu, między głównym korpusem wieży a hełmem wybudowano ośmiobok i urządzono galerię z balustradą. Wieża odtąd mierzyła 80,48 m.

Na piętrze wschodniego skrzydła w latach 1751 - 1753 mieścił się kościół reformowany, a w 1820 roku urządzono tam salę koncertową.

Gotycko-renesansowy ratusz był obszernym, nieregularnym kompleksem budynków. Francuskie odszkodowanie za straty spowodowane okupacją miasta w latach 1807 - 1814 postanowiono wydać na zbudowanie nowego ratusza. W 1832 roku rozebrano całą zachodnią część budowli, pozostawiając jedynie wieżę. Nowy gmach zbudowany w stylu klasycystycznym, według projektu Augusta Sollera, oddano do użytku w 1835 roku.

W latach 1847 - 1850 na miejscu szmatruza wybudowano skrzydło wschodnie ratusza. Pozostawiono w nim dawne piwnice i wnętrza parteru, które użytkowane były jako gospoda ratuszowa. Skrzydło to wzniesiono w stylu renesansu florenckiego, co miało podkreślać mieszczańską tradycję Głogowa. Renesans florencki wyróżnia się bogatym zasobem form architektonicznych i dekoracyjnych. Na piętrze powstała reprezentacyjna Sala Rajców.

W takim stanie budynek ratusza przetrwał do 1945 roku, kiedy podczas oblężenia zabudowa rynku i całej starówki uległa zniszczeniu, a z czasem została wyburzona.

Nie wyburzono jedynie ruin ratusza i teatru miejskiego, natomiast ruina wieży ratuszowej została wyburzona. Smutny był widok ruin ratusza, wynurzających się z morza gruzów, które z latami porosły trawą i krzakami.

W 1986 roku podjęto decyzję o odbudowie ratusza, z przeznaczeniem na siedzibę władz miejskich. Odbudowę ratusza zakończono w 2002 roku. W latach 90. zrekonstruowano wieżę ratuszową, natomiast do 2010 roku trwało odrestaurowanie dawnej gospody ratuszowej.

W II połowie lat 80. rozpoczęto zabudowę starówki, która trwa nadal. Po przeprowadzeniu badań archeologicznych, na starych fundamentach wznoszone są nowe domy. Zachowano w ten sposób średniowieczny układ urbanistyczny, chociaż we współczesnym wystroju.

Ratusz odbudowano w formie, jaką posiadał w XIX wieku.

Skrzydło zachodnie w stylu klasycystycznym, w centralnej części fasady posiada arkadowy portyk wsparty na czterech kolumnach, podtrzymujący balkon. Środkowe pomieszczenie parteru stanowi reprezentacyjny westybul sklepiony kolebką i wsparty na kolumnach. Stąd marmurowe schody prowadzą do pomieszczeń Urzędu Miasta.

Skrzydło wschodnie w stylu renesansu florenckiego, z wydatnym ryzalitem, przedstawia całkiem odmienny styl. Na piętrze tego skrzydła mieści się Sala Rajców oraz sale służące celom kulturalnym i zebraniom publicznym. Na parterze zachowały się pięknie sklepione sale z przełomu gotyku i renesansu, użytkowane dawniej jako gospoda ratuszowa, a obecnie jako restauracja. Wschodnia sala posiada sklepienie sieciowe, wsparte na jednym filarze z piaskowca. Zachodnia sala natomiast posiada bardzo rzadko występujące sklepienie kryształowe. Obok sal restauracyjnych znajduje się izba odwachu, sklepiona kolebką z lunetami, wspartą na pięciu kamiennych kolumnach. Jedna z kolumn ma mocno starty trzon w połowie wysokości. Przypuszcza się, że o tę kolumnę żołnierze napoleońscy mogli ostrzyć białą broń.

Podczas odbudowy, od strony północnej ratusza zastosowano nowoczesne rozwiązanie, jakim jest winda. Tę nowoczesną klatkę schodową zaakcentowano w bryle budynku szklaną elewacją.

Wieża ratuszowa do dziś posiada fragment przyziemia z charakterystycznym układem cegieł. Na tej podstawie ustalono, że pierwotna murowana wieża była wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku Przyziemie wieży z kamienia i cegieł posiada wymiary 10,7 x 10,4 m, a grubość murów wynosi 3,5 m. Wnętrze przyziemia wieży dostępne było z góry, co wskazuje, że zapewne była tu cela więzienna. Wieża na dole jest czworoboczna, natomiast górna część jest oktagonalna. Wieża zrekonstruowana w latach 1994 - 1998 na podstawie stanu z 1720 roku posiada wysokość 80,6 m, co czyni ją drugą pod względem wysokości, po Gdańskiej, wieżą ratuszową w Polsce. Na wysokości 47 m umieszczona jest galeria z balustradą, udostępniona turystom jako punkt widokowy. W wieży eksponowane są wystawy historyczne, a w pomieszczeniu galerii - fotograficzna panorama Głogowa sprzed I wojny światowej.
Na wieży zamontowany jest zegar ratuszowy z czterema tarczami o średnicach 3,55 m. Podobno w XIX wieku zegar na wieży miał odwrotnie ustawione wskazówki - duża wskazywała godziny, a mała minuty. Było to powodem nieporozumień między miejscową ludnością, a przyjezdnymi. W południe z wieży ratusza rozlega się głogowski hejnał.

Każdego roku w grudniu hełm wieży ratuszowej przyoblekany jest w czapkę św. Mikołaja - patrona Głogowa.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Ratusz w Głogowie

pokaż całą galerię zdjęć
Ratusz w Głogowie - Sala Ślubówratusz w Głogowie - herb Głogowa w Sali Rajcówratusz w Głogowie - występ muzyków w Sali RajcówGłogów - ratuszGłogów - ratusz, w głębi kościół Bożego CiałaGłogów - wieża ratuszowaGłogów - ratusz, z lewej ruiny teatru, w głębi kościół Bożego CiałaGłogów - ratuszratusz w Głogowieratusz w Głogowie - zegar na wieży ratuszowej
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Ratusz w Głogowie

  • Kraina:Dolnośląskie
  • Miejscowość:Głogów
  • Okolica:głogów
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:3020
Jak oceniasz ten materiał:
0 19

Ciekawostki Dolnośląskie


Imprezy Dolnośląskie


Noclegi Dolnośląskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.