NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
konferencje Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Lodziarnie Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Renesansowy kościół Klarysek w Bydgoszczy

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2011-06-28 10:12
Drukuj artykuł
Kościół klarysek w Bydgoszczy, chociaż jest świątynią niewielką, to jednak jest darzony przez bydgoszczan estymą wielką, bo jest zabytkiem starym i niezwykle urokliwym.

Renesans jest tym stylem w polskiej architekturze sakralnej, w którym zachowało się dużo mniej zabytków niż np. świątyń gotyckich lub barokowych. Jest tak zapewne dlatego, że odrodzenie (renesans) było okresem o wiele krótszym od średniowiecza przeciągającego się przez ponad 3 stulecia, podczas gdy renesans trwał niespełna lat 150.

Kościół klarysek w Bydgoszczy jest w całości późnorenesansowy, chociaż prezbiterium ma jeszcze korzenie późnogotyckie, dlatego później nadano temu pezbiterium cechy renesansowe.

Budowa obecnego kościoła murowanego rozpoczęła się w 1582 roku, w miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. W 1591 roku mieszczanin bydgoski Grzegorz Gracza przeznacza testamentalnie fundusze na budowę kaplicy bocznej, której budowę ukończono w 1602roku.

W 1614 roku Zofia z Potulickich Rozdrażewska wojewodzina kaliska, Andrzej Rozdrażewski i Kasper Zebrzydowski podejmują starania o zezwolenie na założenie klasztoru klarysek, które zatwierdza papież Paweł V w roku 1615, ustanawiając pierwszą przełożoną Zofię Annę z Rozdrażewa Smuszewską.

W 1636 roku ukończono budowę kościoła klasztornego i nastąpiła jego konsekracja oraz nadanie wezwania św. Klary i św. Barbary. Siostry klaryski mieszkały w Bydgoszczy ponad 200 lat, bo w 1834 roku władze pruskie przejęły klasztor i kościół i dokonały jego sekularyzacji. Siostry zakonne musiały opuścić miasto. Ponowne przekazanie świątyni na cele sakralne nastąpiło dopiero w 1920 roku, a jego ponowna konsekracja po remoncie kościoła nastąpiła w 1922 roku.

W okresie okupacji hitlerowskiej kościół był nieczynny. W latach powojennych przeprowadzono w kościele szereg prac konserwatorskich. Renesansowy kościół klarysek jest niewielki więc jego wyposażenie nie jest szczególne imponujące, ale jest bardzo cenne,ma wysoki poziom artystyczny i pochodzi z różnych epok. Najcenniejszy jest renesansowy ołtarz główny i renesansowy strop kasetonowy nawy.

Inne cenne zabytki wyposażenia to np. kute barokowe kraty, pająki - gotycki i barokowe, płyty nagrobne renesansowe i barokowe. Ciekawostką jest to, że znany i ceniony malarz Leon Wyczółkowski podarował swój cenny obraz św. Stanisława Kostki właśnie kościołowi klarysek w Bydgoszczy. Obraz ten wisi wysoko na południowej ścianie nawy.

Kościół klarysek jest po katedrze bydgoskiej i kościele pobernardyńskim najstarszym i najcenniejszym zabytkiem w Bydgoszczy.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Renesansowy kościół Klarysek w Bydgoszczy

pokaż całą galerię zdjęć
kościół akademicki "Klaryski" w Bydgoszczy - prezbiteriumkościół akademicki "Klaryski" w Bydgoszczy - belka tęczowakościół akademicki "Klaryski" w Bydgoszczy - ściana tęczowakościół akademicki "Klaryski" w Bydgoszczy - empora chóru muzycznegokościół akademicki "Klaryski" w Bydgoszczykościół akademicki "Klaryski" w Bydgoszczykościół akademicki "Klaryski" w Bydgoszczykościół akademicki "Klaryski" w BydgoszczyRenesansowy kościół klarysek w BydgoszczyKaplica boczna z renesansową attyką,1602r.
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Renesansowy kościół Klarysek w Bydgoszczy

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Bydgoszcz
  • Okolica:bydgoski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:4562
Jak oceniasz ten materiał:
0 11

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.