NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Wielkopolskie
Agroturystyka Wielkopolskie
Kwatery prywatne Wielkopolskie
Pensjonaty Wielkopolskie
Ośrodki wypoczynkowe Wielkopolskie
Hotele Wielkopolskie
Campingi pola namiotowe Wielkopolskie
Apartamenty Wielkopolskie
imprezy integracyjne Wielkopolskie
spływy, rejsy Wielkopolskie
śluby, wesela Wielkopolskie
spa Wielkopolskie
Zamki, ruiny Wielkopolskie
Rekonstrukcje bitew Wielkopolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Wielkopolskie
Koncerty Wielkopolskie
Bary Wielkopolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Lubiń - opactwo Benedyktynów

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-26 22:08
Drukuj artykuł
Mottem zakonu św. Benedykta jest: ora et labora - módl się i pracuj. Mnisi prowadzili szkoły, zajmowali się ogrodnictwem i zielarstwem. Nadal, na bazie własnej receptury, produkują likier z 40 ziół, zwany benedyktynem.

Klasztor lubiński został założony w 1070 roku przez mnichów z Belgii, a ufundowany przez Bolesława Śmiałego. Klasztory benedyktyńskie miały wspomóc dzieło chrystianizacji kraju, przez co były wciągane w różne rozgrywki polityczne i często ponosiły bolesne konsekwencje. Z powodu wygnania z kraju Bolesława Śmiałego, budowa ufundowanego przez niego opactwa nie została ukończona, a część klasztoru spalona.

W I połowie XII wieku opactwo benedyktynów zostało ponownie ulokowane w Lubiniu, tym razem przez Bolesława Krzywoustego.
Najpierw wzniesiono niewielki kościół romański p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który otoczono murem kamiennym z basztami i fosą, co czyniło go jeszcze jedną warownią w XII wiecznej Wielkopolsce. Już w II połowie XII wieku rozbudowano kościół, dostawiwjąc od zachodu masyw wieżowy z lożą na piętrze i kryptą podwieżową.

W XIII wieku wydłużono płytką absydę w prostokątnie zamknięte prezbiterium. Od północy do prezbiterium dobudowano kaplicę grobową, którą wzniesiono prawdopodobnie, aby pochować w niej księcia wielkopolskiego Władysława Laskonogiego (zm. w 1231 r.), syna Mieszka III Starego. Inny syn Mieszka - Bolesław (zm. w 1195 r.) spoczywał już w lubińskim kościele, w krypcie podwieżowej.
Budowę klasztoru rozpoczęto w XII wieku - na początku były to kamienne budynki skrzydła wschodniego oraz skrzydło zachodnie, gdzie obok bramy znajdowała się cela opata. XIII wiek przyniósł również zmiany w opactwie - nad kaplicą grobową powstaje kaplica św. Stanisława. Po stromie północnej powstał murowany z cegły refektarz, a od południa do murów klasztornych dobudowano nowy dom dla gości.

W 1383 roku opactwo lubińskie zostało podpalone i splądrowane prawdopodobnie przez zwaśnione rody wielkopolskie. Klasztor odbudowano, uzupełniono od północy i południa nowymi budynkami, a cały teren otoczono nowym murem z bramą wjazdową od strony wsi.
Romański kościół przebudowano w stylu gotyckim w ciągu XV i XVI wieku. Przebudowano również dawną kaplicę grobową na zakrystię.
XVII wiek znowu przynosi zmiany. W kościele powstaje kaplica Różańcowa, a klasztor uzyskuje od wschodu nowe skrzydło. Podczas wojen XVII wiecznych klasztor znów ucierpiał i bardzo powoli podnosił się ze zniszczeń.

Dopiero w XVIII wieku doszło do gruntownej przebudowy kościoła. Wybudowano kaplicę św. Benedykta, przebudowano kaplicę Różańcową, a cały kościół przebudowano, nadając mu wygląd i wystrój barokowy.
Prezbiterium wzbogacono nowym ołtarzem, w którym umieszczono obraz Pawła Trogera i udekorowano rzeźbami Jerzego Urbańskiego. Jerzy Urbański wykonał również piękne stalle oraz rokokowy tron opacki z baldachimem. Gross z Bawarii pokrył całe sklepienie kościoła polichromią o tematyce maryjnej. Z tego okresu pochodzi również rokokowa ambona w kształcie jaskółczego gniazda.
Po prawej stronie nawy znajduje się kaplica Pana Jezusa z barokowym ołtarzem z 1700 roku, sarkofagiem Bernarda z Wąbrzeźna oraz XIII wieczną płytą nagrobną Władysława Laskonogiego.
W prawym ramieniu transeptu umieszczona jest kaplica Matki Boskiej Różańcowej z otoczonym kultem obrazem Matki Boskiej Lubińskiej z XVII wieku. Lewe ramię transeptu stanowi kaplica św. Benedykta z obrazem świętego z 1800 roku.

Rząd pruski w 1834 roku zlikwidował klasztor lubiński, co spowodowało zniszczenie części budynków klasztornych i rozproszenie majątku. W 1923 roku benedyktyni powrócili do Lubinia i rozpoczęli swą działalność.

Podczas II wojny światowej Niemcy w klasztorze zorganizowali obóz przejściowy dla księży. Stąd wywieziono do obozu w Dachau 150 księży. Benedyktyni powrócili do Lubinia 24 stycznia 1945 roku.
W kościele Narodzenia NMP można zobaczyć na ścianie XVI wieczne nagrobki opatów lubińskich.

Kościół ten ma XII wieczne romańskie fundamenty, dolną część wieży i ścianę do wysokości ok. 8 metrów. Z XV i XVI wieku zachowała się zasadnicza część wieży, wyższe partie nawy, prezbiterium, zakrystia oraz szczyt od strony wschodniej. Z XVIII wieku pochodzi kolebkowe sklepienie oraz barokowy wystrój kościoła.

Na zespół opactwa benedyktynów w Lubiniu składają się:
- kościół klasztorny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny,
- budynki klasztorne,
- kościół parafialny p.w. św. Leonarda,
- folwark,
- szkoła parafialna,
- pastorówka,
- park i ogród,
- cmentarz parafialny,
- figura św. Jana Nepomucena.

Zespół opactwa benedyktynów na mocy Rozporządzenia Prezydenta RP z dn. 9 grudnia 2009 roku został uznany za Pomnik Historii.

Kościół parafialny p.w. św. Leonarda

Kościół zbudowano w połowie XIII wieku dla potrzeb rozległej parafii lubińskiej. Obok kościoła założono cmentarz. W XVI wieku rozbudowano nawę świątyni, a w XVIII wieku dobudowano kruchtę i zakrystię oraz otoczono kościół murem.
Pierwotna kamienna bryła kościoła uznawana jest za jeden z cenniejszych zabytków romańskich w Wielkopolsce. Kościół do dziś służy parafii lubińskiej, którą nadal prowadzą benedyktyni.

Mnisi do dziś zajmują się również ogrodem i do dziś można u nich kupić sadzonki ciekawych roślin.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Lubiń - opactwo Benedyktynów

pokaż całą galerię zdjęć
Lubiń - opactwo Benedyktynów - fasada kościołaLubiń - opactwo Benedyktynów - polichromie na sklepieniuLubiń - opactwo Benedyktynów - prospekt organowyLubiń - opactwo Benedyktynów - wnętrze kościołaLubiń - opactwo Benedyktynów - stalle w prezbiteriumLubiń - opactwo Benedyktynów - kościół świętego LeonardaLubiń - opactwo Benedyktynów - prezbiteriumLubiń - opactwo Benedyktynów - fasada kościołaLubiń - opactwo BenedyktynówLubiń - opactwo Benedyktynów - kaplica świętego Benedykta
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Lubiń - opactwo Benedyktynów

  • Kraina:Wielkopolskie
  • Miejscowość:Lubiń
  • Okolica:kościański
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:1635
Podziel się artykułem ze znajomymi:

Ciekawostki Wielkopolskie


Imprezy Wielkopolskie


Noclegi Wielkopolskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
Serwisy partnerskie

przewodnik po Paryżu |
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.