Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Grody, grodziska Kujawsko Pomorskie
Pałace, dwory Kujawsko Pomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Klasycystyczny budynek Biblioteki im.Witolda Bełzy w Bydgoszczy

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2011-07-06 21:40
Drukuj artykuł
W Polsce budowle w stylu klasycystycznym wznoszono przez okres ok.100 lat w latach od ok.1750 do ok.1850 roku.Bydgoski budynek biblioteki wzniesiono w latach 1774-1778.

Klasycyzm w Polsce nazywano również stylem stanisławowskim(od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego). Gmach bydgoskiej biblioteki reprezentuje właśnie taki rodzimy klasycyzm stanisławowski,chociaż niektórzy historycy sztuki dopatrują się w nim jeszcze reminiscencji późnobarokowych.

Budynek biblioteki, który dziś ma ponad 230 lat,w przeszłości był siedzibą wielu urzędów i instytucji. Gmach wzniesiono z przeznaczeniem dla Deputacji Kamery Wojenno-Domenalnej na Obwód Nadnotecki Królestwa Prus. W 1781 roku w budynku umieszczono Sąd Nadworny będący sądem apelacyjnym dla całego Okręgu Nadnoteckiego.

W czasach wojen napoleońskich Bydgoszcz stała się stolicą departamentu Księstwa Warszawskiego, a Obwód Nadnotecki Królestwa Prus przestał istnieć w 1807 roku. W tym samym roku budynek dawnego sądu stał się siedzibą Izby Wojennej i Administracji Departamentu Bydgoskiego Księstwa Warszawskiego, a następnie Izbą Administracji Publicznej, aż do roku 1815. Z kolei w latach 1815-1905 mieściły się w nim władze regencji bydgoskiej.

Biblioteka znajduje się w tym budynku od roku 1908. Bogate były zbiory biblioteki nawet w tamtym czasie, ponieważ liczyły wówczas 75 tysięcy woluminów, ale niestety tylko ok.300 w języku polskim. Polonizacja zbiorów zaczęła się po powrocie Bydgoszczy do Ojczyzny po roku 1920. Do roku 1939 zasoby biblioteki wzrosły do 150 tysięcy woluminów. Dzisiaj zbiory są oczywiście jeszcze bogatsze.

Do najcenniejszych należą książki i rękopisy dawnej biblioteki bernardynów bydgoskich z XV-XVIII wieku, oraz zbiór 2,7 tysięcy dokumentów królewskich, przywilejów, dekretów, rękopisów i autografów. Jedyny zachowany dziś rękopis "Roty" Marii Konopnickiej jest przechowywany właśnie w tej bydgoskiej bibliotece. "Rota" została podarowana bibliotece przez kompozytora Feliksa Nowowiejskiego.

Co ciekawe w okresie okupacji "Rota" nie została zniszczona przez nazistów, ponoć na rozkaz samego Hitlera. Hitlerowcy uznali "Rotę" za hymn antygermański, ale nie zniszczyli jej tylko dlatego by mieć w ręku dowód rzekomej nienawiści narodu polskiego do Niemców.

Biblioteka jest otwarta w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godz.od 9 do 17, a w soboty od 9 do 14,a zabytkowe zbiory "Bibliotheca Bernardina" można zwiedzać w zorganizowanych grupach,po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu(52)33-99-202.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Klasycystyczny budynek Biblioteki im.Witolda Bełz...

pokaż całą galerię zdjęć
Klasycystyczna fasada frontowa z lat 1774-1778,widok ze Starego RynkuKlasycystyczna fasada z pilastrami w stylu jońskimRyzalit z attyką balustradową z pucharamiDziedziniec biblioteki przy Starym RynkuDziedziniec biblioteki przy ul.DługiejSkrzydło biblioteki od strony ul.DługiejArkada pod"Mostem Westchnień""Most Westchnień"od strony ul.Jana Kazimierza"Most Westchnień"przez,który prowadzono więźniów na rozprawy sądoweZabytkowa studzienka przed biblioteką
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Klasycystyczny budynek Biblioteki im.Witolda Bełzy w Bydgoszczy

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Bydgoszcz
  • Okolica:bydgoski
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:2479
Jak oceniasz ten materiał:
0 5

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.