NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
konferencje Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Wydarzenia sportowe Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Krzyżacki zamek w Świeciu nad Wisłą

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2011-07-11 13:10
Drukuj artykuł
Zamek Krzyżacki w Świeciu nad Wisłą był warownią wyjątkową wśród wszystkich krzyżackich zamków, ponieważ był jedynym "zamkiem wodnym" na terenach całego państwa zakonnego.

Na miano "zamku wodnego" w pełni zasługiwał, bo zamek wzniesiono na wyspie, w widłach dwóch rzek: Wisły i Wdy.

W Świeciu pierwszą budowlą obronną do roku 1243 był gród książąt pomorskich wzniesiony na nadwiślańskich stokach zwanych Diabelcami. Drugi gród książęcy postanowił książę Świętopełk II przenieść w bardziej bezpieczne miejsce i wybrał półwysep, położony w widłach dwóch rzek: Wisły i Wdy. Jednak Krzyżacy oblegali gród, usiłując niedopuścić do jego wybudowania. Pomimo trwających wokół walk udało się ukończyć jego budowę i przez 60 lat nowa warownia była rezydencją ksiażąt pomorskich.

W 1308 roku Krzyżacy po zdobyciu Gdańska rozpoczęli okres panowania na Pomorzu Wschodnim. W 1309 roku przystąpili do oblężenia Świecia, ostatniego polskiego grodu w tym regionie. Gród zdobyli po dwóch miesiącach oblężenia, proponując Polakom warunki honorowej kapitulacji. W miejscu dawnego drewniano -ziemnego grodu Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku murowanego w 1338 roku.

Zamek zbudowano z cegły na wysokim cokole kamiennym, na planie kwadratu (52x52m.) z czteroma basztami w narożach i czteroma skrzydłami mieszkalnymi tworzącymi dziedziniec wewnętrzny. Zamek był jeszcze otoczony murem zewnętrznym, tworzącym międzymurze. W skrzydle północno-zachodnim, którego mury do dziś ocalały mieściły się kapitularz i kaplica, a w skrzydle południowo-zachodnim siedziba komtura.

Z czterech narożnych wież ocalała tylko wieża zachodnia. Dziś ma wysokość 35 metrów i jest odchylona od pionu o 106 cm. Jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce dostępną do zwiedzania. Wieżę wieńczy blankowanie wsparte na machikułach, dlatego przez otwory między kroksztynami była możliwa obrona stopy murów z góry.

Zamek w Świeciu był ogniwem w łańcuchu zamków i strażnic państwa zakonnego odległych od siebie o jeden dzień jazdy konnej - ok. 25-30km. Pełnił funkcje administracyjne, gospodarcze, wojskowe i klasztorne. Zamek w Świeciu był zamkiem wyjątkowym wśród wszystkich zamków krzyżackich, ponieważ systemem wodnym odcięto zamek od lądu i podgrodzia, dzięki temu zyskał miano "zamku wodnego".

Okres panowania Krzyżaków w Świeciu, przerywany licznymi wojnami wynosił ok. 150 lat. Po zakończeniu wojny 13 - letniej i podpisaniu w 1466 roku tzw. Pokoju Toruńskiego, zamek stał się siedzibą polskich starostów. Starosta Jerzy Konopacki na poczatku XVI wieku dokonał remontu i przebudowy zamku w stylu renesansowym.

Niestety w czasie "potopu szwedzkiego", Szwedzi spalili i częściowo zniszczyli zamek, który popadł w ruinę. Podczas zaborów król pruski Fryderyk II wydał rozkaz rozebrania zamku na materiał budowlany. Rozbiórkę przerwał kilkadziesiąt lat później Fryderyk Wilhelm IV, który polecił także przeprowadzić prace renowacyjne. Po II wojnie światowej kilkakrotnie przeprowadzano prace rekonstrukcyjne i konserwatorskie.

Od 2001 roku dzięki remontowi wieży zamku,można bezpiecznie wejść na jej szczyt,dlatego w roku 2002 zamek otwarto dla zwiedzających. Przepiękny zamek jest wspaniałym punktem widokowym na miasto i okolice, a w skrzydle zamkowym znajduje się ekspozycja średniowiecznego uzbrojenia. Ceny biletów na zamek są niskie i wynoszą:normalny 5zł, ulgowy 3zł.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Krzyżacki zamek w Świeciu nad Wisłą

pokaż całą galerię zdjęć
Krzyżacki zamek w Świeciu nad WisłąTablica informacyjna o zamkuBaszta-widoczne otwory obronne między kroksztynamiSkrzydło zamku i basztaBaszta-wysokość 35m,odchylenie od pionu 106cmBaszta główna i skrzydło główneZamek i przedmurzeBaszta i mostekZamkowe skrzydło od wewnątrzWnętrze zamku
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Krzyżacki zamek w Świeciu nad Wisłą

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Świecie nad Wisłą
  • Okolica:świecki
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:3486
Jak oceniasz ten materiał:
0 6

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.