Ratusz w Chełmnie-perła polskiego renesansu

Chełmno      0 Opinie

Opis

Ratusz w Chełmnie-perłę architektury renesansowej w Polsce-wzniesiono na rynku Starego Miasta, jednym z większych rynków średniowiecznych w Polsce. Poprzednikiem obecnego ratusza renesansowego był ratusz gotycki.

Pierwszy średniowieczny ratusz zbudowano już w 1298 roku. Gotycki budynek był mniejszy i niższy od obecnego, ale posiadał już dwie kondygnacje i wieżę. Mieściły się w nim skarbiec, waga miejska, a na piętrze piękne reprezentacyjne komnaty rady miejskiej i burmistrza.

W XVI wieku ratusz był już za mały dla rozrastającego się miasta i rajcy miejscy podjęli decyzję o jego przebudowie i powiększeniu. W owym czasie styl gotycki w budownictwie ustępował już pola nowym prądom i nurtom w sztuce, a była nim sztuka renesansu. Rozbudowa i przebudowa ratusza trwała dwie fazy. W pierwszej fazie w latach 1567-1572 powiększono ratusz i nadano mu elewacje renesansowe z attykami, w drugiej fazie w latach 1589-1596 przebudowano i podwyższono wieżę zegarową. Bogata i oryginalna dekoracja architektoniczna chełmińskiego ratusza jest wyjątkowym na ziemiach północnej Polski przykładem form włoskiego renesansu o manierystycznym zabarwieniu.

Ratusz chełmiński spełniał swoją imienną funkcję do roku 1982, do kiedy był siedzibą burmistrza i Rady Miasta. Od 1983 roku po remoncie i adaptacji wnętrz w ratuszu ulokowano siedzibę Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Data inauguracji muzeum wiązała się ściśle z jubileuszem 750-lecia lokacji miasta. Wtedy została odsłonięta tablica erekcyjna muzeum, która znajduje się na parterze, tuż na przeciw głównego wejścia. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej eksponowane są wystawy stałe i czasowe.

Do wystaw stałych należą: Dzieje Chełmna, Dr Ludwik Rydygier-światowej sławy chirurg polski, Generał Józef Haller i jego Błękitna armia, Galeria obrazów Antoniego Piotrowicza (1869-1923)-chełmińskiego artysty malarza.

Muzeum jest otwarte od wtorku do piątku w godz.10-16, w soboty 10-15, w niedzielę od godz.11 do 15. Bilety są tanie, ich ceny wynoszą normalne 4 zł.ulgowe 2 zł.