Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Zachodniopomorskie
Agroturystyka Zachodniopomorskie
Kwatery prywatne Zachodniopomorskie
Apartamenty Zachodniopomorskie
Pensjonaty Zachodniopomorskie
Hotele Zachodniopomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Zachodniopomorskie
Campingi pola namiotowe Zachodniopomorskie
imprezy integracyjne Zachodniopomorskie
wypożyczalnie sprzętu Zachodniopomorskie
czarter jachtów Zachodniopomorskie
konferencje Zachodniopomorskie
Zamki, ruiny Zachodniopomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Zachodniopomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Zachodniopomorskie
Bary Zachodniopomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Chwarszczany - kaplica templariuszy

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-28 00:13
Drukuj artykuł
Zakon templariuszy powstał w 1119 roku w Jerozolimie. Głównym celem zakonu była ochrona szlaków pielgrzymkowych i obrona miejsc związanych z życiem i działalnością Chrystusa. Był to zakon mnichów-żołnierzy.

Ten świecki, a jednocześnie sakralny zakon stał się w średniowieczu największym posiadaczem ziemskim, co było źródłem ich bogactwa, ale jednocześnie upadku. Znakiem zakonu był czerwony, równoramienny krzyż.

W Polsce templariusze pojawili się na początku XIII wieku na pograniczu pomorsko - wielkopolsko - brandenburskim. Spowodowane to było popularyzacją ruchu krucjatowego, a jednocześnie potrzebą ochrony pogranicza. Szczodrymi darczyńcami okazali się: książę śląski Henryk Brodaty, książę wielkopolski Władysław Odonic, książę pomorski Barnim I, którzy nadawali ziemie zakonowi. W efekcie wzmożonej akcji fundacyjnej, zakon templariuszy stał się jednym z największych posiadaczy ziemskich w tym regionie. Powstało tu kilka kamandorii zakonnych, ale największą placówką pozostawały Chwarszczany.

Komandoria templariuszy w Chwarszczanach położona była na wzniesieniu, od zachodu przylegała do rzeki Myśli, a z pozostałych stron otaczały ją moczary. Zbudowana była prawdopodobnie na planie czworoboku. Dwie najbardziej okazałe budowle: kaplica i wielka sala były z reguły umieszczane naprzeciw siebie, po północnej i południowej stronie dziedzińca.
W połowie XIII wieku po północno-zachodniej stronie założenia wybudowano romańską, granitową kaplicę. Była to niewielka budowla na planie prostokąta z ostrołukowym portalem po stronie zachodniej.

W latach osiemdziesiątych XIII wieku kaplicę rozebrano, a na jej miejscu wzniesiono kolejną, która zachowała się do dziś.
Kaplicę w Chwarszczanach ufundowali prawdopodobnie margrabiowie brandenburscy.

Ze starej świątyni pozostawiono zachodnią część z portalem, natomiast granit rozbiórkowy wykorzystano do podbudowy pod ceglaną kaplicę gotycką. Nowa kaplica powstała na planie prostokąta z pięciobocznym zamknięciem prezbiterium od wschodu.Wnętrze kaplicy przykryto sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Wokół świątyni są masywne, gotyckie przypory, a w narożach fasady stoją dwie wieże zwieńczone kopułowo. W ostrołukowym portalu znajduje się trzypolowe okno. Fasadę wieńczy ceglany szczyt z ostrołukowym okienkiem na sygnaturkę. W południowo-zachodniej wieży umieszczone są schody prowadzące na poddasze.
Wnętrze pozbawione jest wystroju architektonicznego. Jedynym elementem są dwie wnęki ścienne. W jednej z nich prawdopodobnie przechowywano Najświętszy Sakrament. Poza tym w kaplicy jest XIX wieczna empora muzyczna. Ściany świątyni pokryte były malowidłami ściennymi.

2 maja 1312 roku papież Klemens V rozwiązał zakon templariuszy, a ich dobra miały być przejęte przez inny zakon rycerski - joannitów. Po sporach joannitów z margrabiami brandenburskimi, Chwarszczany przejęli joannici i w 1318 roku założyli tu swą komandorię. Być może część templariuszy przeszło do zakonu joannitów. W I połowie XV wieku krzyżacy podjęli starania o przejęcie komandorii chwarszczańskiej, ale w 1434 roku zapadł wyrok władz świeckich i kościelnych, korzystny dla joannitów.
W latach 1535 - 1540 zakon joannitów w Chwarszczanach został zlikwidowany. Komandorię przeniesiono do Świdwina, a z posiadłości joannitów w 1545 roku utworzono domenę państwową.
Kaplicę zamieniono na zbór protestancki, służący miejscowym wiernym.

W 1758 roku wojska rosyjskie zniszczyły zabudowania i uszkodziły kaplicę. W 1760 roku świątynię odbudowano i zgodnie z XVIII wieczną modą panującą w sztuce protestanckiej, zamalowano polichromie zdobiące ściany kaplicy. Folwark również odbudowano, a zabudowa folwarczna zaczęła się poszerzać. Po przeprowadzeniu reformy rolnej w XIX wieku zaczęła się akcja osiedlania. Na gruntach wydzielonych z domeny powstawały zabudowania wiejskie i gospodarstwa chłopskie. Pod koniec XIX wieku folwark w Chwarszczanach został rozbudowany wokół kaplicy.
W latach 1870 i 1896 kościół poddano restauracji, podczas której wydobyto spod pobiały malowidła ścienne.

Po II wojnie światowej w Chwarszczanach utworzono PGR, później nieruchomości wraz z ziemią przejęła Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Obecnie w pomieszczeniach popegeerowskich funkcjonują różne firmy.

Świątynia po 1945 roku została przejęta przez kościół katolicki, który 20 listopada 1948 roku dokonał poświęcenia kaplicy. Od tej pory jest to świątynia filialna parafii w Sarbinowie.
Po 1949 roku podczas odnawiania kościoła, ponownie zamalowano polichromie ścienne. W 1996 roku podjęto prace przy odsłanianiu i konserwacji malowideł. Obecnie w kościele trwają prace konserwatorskie.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Chwarszczany - kaplica templariuszy

pokaż całą galerię zdjęć
Chwarszczany - kaplica templariuszy, elewacja południowaChwarszczany - kaplica templariuszy, fasada zachodniaChwarszczany - kaplica templariuszy, widok od południowego wschoduChwarszczany - kaplica templariuszy, przypory elewacji południowejChwarszczany - kaplica templariuszy, szczyt zachodniej fasadyChwarszczany - kaplica templariuszy, ściany prezbiteriumChwarszczany - kaplica templariuszy, portal zachodniChwarszczany - kaplica templariuszy, zamurowany portal południowyChwarszczany - granitowe ruiny budowli wzniesionej przez joannitów w okresie późnego średniowieczaChwarszczany - dawna kaplica templariuszy, obecnie kościół św. Stanisława Kostki
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Chwarszczany - kaplica templariuszy

  • Kraina:Zachodniopomorskie
  • Miejscowość:Chwarszczany
  • Okolica:myśliborski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:3432
Jak oceniasz ten materiał:
0 20

Ciekawostki Zachodniopomorskie


Imprezy Zachodniopomorskie


Noclegi Zachodniopomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.