NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Pomorskie
Agroturystyka Pomorskie
Kwatery prywatne Pomorskie
Apartamenty Pomorskie
Pensjonaty Pomorskie
Hotele Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Pomorskie
Campingi pola namiotowe Pomorskie
imprezy integracyjne Pomorskie
czarter jachtów Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Pomorskie
konferencje Pomorskie
Zamki, ruiny Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Pomorskie
Bary Pomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Słowiński Park Narodowy

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-08-31 19:38
Drukuj artykuł
Słowiński Park Narodowy to niezwykłe miejsce, gdzie w bezpośrednim sąsiedztwie ruchomych piasków nadmorskich znajdują się bagna, torfowiska oraz jeziora przybrzeżne, bory sosnowe i podmokłe olsy.

Słowiński Park Narodowy utworzony został w 1967 roku. W 1977 włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery, a w 1995 objęty ochroną konwencji ramsarskiej, jako Obszar Wodno-Błotny o Międzynarodowym Znaczeniu Przyrodniczym.

Nazwa parku pochodzi od Słowińców - grupy ludności kaszubskiej, dawniej zamieszkującej te podmokłe, niedostępne tereny.

Słowiński Park Narodowy położony jest na Pomorzu Środkowym, na Nizinie Gardnieńsko-Łebskiej, między Łebą i Rowami. Północna granica parku to 32,5 km plaży Morza Bałtyckiego. Powierzchnia Parku Narodowego wynosi 18 619 ha, z czego 55% zajmują wody jezior, ok. 30% to lasy, ok. 10% powierzchni stanowią łąki, torfowiska i tereny zabudowane, a tylko 5% powierzchni Parku Narodowego stanowi największa atrakcja parku - wydmy nadmorskie. Powierzchnia otuliny Słowińskiego Parku Narodowego wynosi 43 500 ha.

Ponad połowę powierzchni parku stanowią wody jezior: Łebsko, Gardno, Smołdzińskie, Jezioro Dołgie Wielkie oraz Jezioro Dołgie Małe. Są to jeziora płytkie, które powstały ok. 6000 lat temu w miejscu zatoki morskiej, w wyniku oddzielenia wód zatoki od morza wąską, piaszczystą mierzeją. Przez jeziora te przepływają rzeki Łeba i Łupawa, które niosąc słodką wodę i materię organiczną, wysłodziły wody jezior. Jeziora zamulały się, stopniowo zarastały trzcinami i oczeretem. Z czasem nastąpił podział na mniejsze akweny. W ten sposób powstały przybrzeżne jeziora, które do dziś, podczas silnych sztormów na Bałtyku, zasilane są w słoną wodę, dzięki okresowym wlewom morskiej wody przez ujścia rzek. Dzięki dopływowi słonej wody, w jeziorach Słowińskiego Parku Narodowego rosną dość licznie słonorośla.

Na nadmorskich glebach bielicowych rosną bory bażynowe z bażyną czarną i borówką w poszyciu, natomiast grząskie, podmokłe podłoże porastają olsy, bór bagienny mieszany oraz buczyna pomorska.

Prawie połowa Parku Narodowego podlega ochronie ścisłej. Największym obszarem objętym ścisłą ochroną jest "Mierzeja" z najbardziej rozległymi w Europie polami ruchomych wydm.

Duże są również tereny chroniące miejsca lęgowe i żerowiska ptaków. Należą do nich "Klukowe Łęgi", "Gackie Łęgi", Żarnowskie Łęgi", czy "Gardnieńskie Łęgi", gdzie ochronie podlegają miejsca lęgowe i miejsca żerowania i odpoczynku batalionów, biegusów, brodźców, kaczek, mew, rybitw, a także ptaków drapieżnych. Ochronie podlega specyficzna Wyspa Kamienna na Jeziorze Gardno - miejsce lęgów mewy srebrzystej i kormorana czarnego.

Ochronie podlegają również rozległe obszary borów bagiennych i brzeziny bagiennej, stary las olsowy rosnący na torfie niskim, reliktowy las bukowo-dębowy, a także największe w Polsce stanowisko rzadkiej maliny moroszki - reliktu z epoki polodowcowej. Ochroną objęte jest również Jezioro Dołgie Małe z bogatą roślinnością i rzadkimi gatunkami flory, a także Jezioro Dołgie Wielkie, gdzie występują stanowiska roślin reliktowych, umieszczonych w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, np. poryblin jeziorny oraz brzeżyca jednokwiatowa.

Unikatem w skali kraju jest obszar, gdzie ścisłą ochroną objęte są gleby. Są to żelazisto-próchniczne bielice, wykształcone pod 150-letnim borem sosnowym.

Ochroną rezerwatową objęte jest także najwyższe na Pomorzu Słowińskim wzgórze moreny czołowej Rowokół o wysokości 115 m n.p.m. Na szczycie Rowokołu znajduje się wieża widokowa. W dawnych czasach Rowokół był prawdopodobnie miejscem kultu pogańskiego.

Dominującą grupą zwierząt w Parku są ptaki. Stwierdzono występowanie ok. 260 gatunków ptaków lęgowych. Położenie Parku na trasie wiosennych i jesiennych przelotów, a także niedostępność terenu sprawia, że w ciągu całego roku ptactwo znajduje tu miejsca do gniazdowania czy wypoczynku w czasie przelotów. Nad wodą i na mokradłach gniazda zakładają łabędzie, perkozy, rybitwy, łyski, żurawie, bataliony, bekasy, kuliki, czaple i in. W lasach można spotkać bielika, myszołowa, kruka, dzięcioła, rybołowa i wiele innych ptaków.

Ze ssaków na terenie Parku bytuje łoś, jeleń, daniel, sarna, dzik, lis, gronostaj, jenot, borsuk, wydra, piżmak, czy bóbr. Czasami na plażach Parku Narodowego pojawiają się foki i morświny.

Część przymorską stanowi piaszczysta mierzeja o bogatej konfiguracji terenu, do której od południa przylegają jeziora oraz płaskie tereny porośnięte zbiorowiskami torfowiskowymi, łąkowymi oraz lasami. Mierzeja Gardnieńsko-Łebska w całości zbudowana jest z piasku wydmowego wyrzucanego na plażę przez fale morskie, który po osuszeniu przez słońce i wiatr przenoszony jest w głąb lądu. Nieporośnięte piaszczyste wydmy nadal się przesuwają, tworząc ruchome wydmy. Najwyższym wzniesieniem Mierzei Łebskiej jest zalesiona wydma zwana Górą Czołpińską, o wysokości 55 m n.p.m., na szczycie której stoi latarnia morska.

Na terenie Parków Narodowych można poruszać się jedynie po wyznaczonych trasach. W Słowińskim Parku Narodowym wyznaczono 140 km szlaków turystycznych, które przebiegają przez tereny najbardziej charakterystyczne przyrodniczo i krajobrazowo. Poza szlakami turystycznymi wytyczone zostały 4 ścieżki przyrodnicze.

Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się we wsi Smołdzino, między Jeziorem Gardno i Jeziorem Łebsko. Dodatkową atrakcją w Smołdzinie jest również Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, które warto odwiedzić.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Słowiński Park Narodowy

pokaż całą galerię zdjęć
Słowiński Park Narodowy - podmokłe tereny we wsi KlukiSłowiński Park Narodowy - podmokłe tereny we wsi Klukimewy na plaży w Słowińskim Parku NarodowymNajwyższa ruchoma wydma - Góra Łąckawejście do Słowińskiego Parku Narodowego od strony morzaruchoma wydmaruchoma wydmaruchoma wydmaJezioro Łebsko - w oddali góra Rowokół, z prawej wędrująca wydmaruchome wydmy
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Słowiński Park Narodowy

  • Kraina:Pomorskie
  • Miejscowość:Smołdzino
  • Okolica:słupski
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:2708
Jak oceniasz ten materiał:
0 48

Ciekawostki Pomorskie


Imprezy Pomorskie


Noclegi Pomorskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.