Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Pomorskie
Agroturystyka Pomorskie
Kwatery prywatne Pomorskie
Apartamenty Pomorskie
Pensjonaty Pomorskie
Hotele Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Pomorskie
imprezy integracyjne Pomorskie
Zamki, ruiny Pomorskie
Grody, grodziska Pomorskie
Pałace, dwory Pomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Pomorskie
Bary Pomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Madwiny - wędrujące wydmy

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-09-02 13:13
Drukuj artykuł
Ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej, zwane również madwinami, to wielka atrakcja turystyczna, a także największy obszar wędrującego piasku w Europie Środkowej.

Nadmorskie wydmy na Wybrzeżu Słowińskim są częścią Słowińskiego Parku Narodowego i podlegają ścisłej ochronie rezerwatowej. Z uwagi na swe walory krajobrazowe zasługują na szczególne zainteresowanie, dlatego poświęcam im osobny artykuł.

Piaszczyste góry zajmują powierzchnię ok. 500 ha między brzegiem morza a Jeziorem Łebsko. Przeciętna wysokość wydm wynosi ok. 30 metrów, a najwyższa Wydma Łącka osiąga wysokość do 42 m n.p.m.

Wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku płynie prąd przybrzeżny z zachodu na wschód, który niesie piaski z wysokich, urwistych brzegów klifowych, niszczonych przez sztormowe fale. Drobny piasek w dużych ilościach wyrzucany jest na brzeg właśnie na Wybrzeżu Słowińskim. Piasek ten wysycha w promieniach słonecznych, a następnie przewiewany jest przez wydmy plażowe i osadzany za nimi w postaci wałów. Dalej piasek zwiewany jest z grzbietów wałów, tworząc piaszczyste jęzory.

Piaski opanowane przez rośliny nieruchomieją, natomiast inne są stopniowo wywiewane i przenoszone w głąb mierzei. Proces ten prowadzi do powstawania wydm ruchomych, wędrujących zgodnie z panującymi tu wiatrami, z zachodu na wschód.

Na Mierzei Łebskiej powstają wydmy paraboliczne lub tzw. barchany. Wydmy paraboliczne mają ramiona skierowane pod wiatr. Wynika to stąd, że ramiona wydmy porośnięte są roślinnością, która zatrzymuje ruch piasku, natomiast nieporośnięte czoło wydmy, pomimo większej masy, wyprzedza ramiona.

Ruchome wydmy zwane barchanami mają kształt półksiężyca z ramionami wyciągniętymi zgodnie z kierunkiem wiatru, czyli na wschód. Ramiona wydmy o mniejszej masie przesuwają się szybciej, niż masywne czoło wydmy.

Najwyższa Wydma Łącka ma kształt barchanu i prowadzi przez nią szlak turystyczny.
Nazwa wydmy pochodzi od wioski o nazwie Łączka, która w przeszłości została zasypana przez ruchome piaski.

Zachodni stok dowietrzny wydmy jest długi i łagodny, natomiast wschodni (zawietrzny) krótki i stromy. Przy wietrze wiejącym z prędkością 5 m/s rozpoczyna się ruch wydmy. Ziarenka piasku toczone przez wiatr wędrują na wschód, a gdy osiągną grzbiet - osypują się gwałtownie w dół. W ten sposób wydma wędruje, przesuwając się kilka do kilkunastu metrów w ciągu roku i zasypuje wszystko, co spotka na swej drodze.

Po wejściu na Górę Łącką widać, że jej południowe ramię zasypuje las olchowy, rosnący na brzegu Jeziora Łebsko, a także wody jeziora.

Wysokość i prędkość tej najrozleglejszej i najwyższej wydmy ruchomej zależy od siły wiejących wiatrów i waha się między 30 a 42 m n.p.m. Latem i wiosną, kiedy wiatry są słabsze - wędruje wolniej, ale przyrasta na wysokość. Zimą i jesienią, kiedy wieją silne wiatry sztormowe - wędruje szybciej, ale zmniejsza się jej wysokość.

W czasie wędrówki piasku można zaobserwować zjawisko "kurzenia wydmy" i posłuchać jej "śpiewu", czyli dźwięku wydawanego przez pędzący z wiatrem piasek.

Wydma Łącka jest częścią dużego kompleksu wydm ruchomych, nazywanymi Białymi Górami z powodu koloru tworzącego go piasku.

Ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej zlokalizowane są przede wszystkim w jej centralnej części. Ruch wydm odbywa się z zachodu na wschód. Suchy piasek wywiewany jest często do poziomu wody gruntowej, co sprawia, że tuż za odchodzącymi wydmami, a przed czołami kolejnych, tworzą się wilgotne i niestabilne obniżenia. Obniżenia międzywydmowe zazwyczaj mają kształt owalny i cechuje je charakterystyczne urzeźbienie dna. Na przemian występują pasy wzniesień zwanych grzędami i obniżeń, czyli międzygrzędzi. Różnica wilgotności na grzędach i międzygrzędziach jest znaczna i decyduje o odmiennym stopniu rozwoju roślinności. W międzygrzędziach mogą się rozwinąć wrzosowiska bażynowe, wrzosiec bagienny czy widłak torfowy. Końcowym etapem może być wilgotny, nadmorski bór sosnowy, który może zostać zasypany przez kolejne wędrujące wydmy.

Roślinnością, która jako pierwsza zasiedla suche, ruchome piaski są trawy: piaskownica zwyczajna i wydmuchrzyca piaskowa.

Zasypywane lasy umierają, a gdy fala piasku przemieści się dalej, wyłaniają się kikuty suchych drzew.

Wędrujące piaski zasypały znajdujące się na ich drodze osady ludzkie. Poza wspomnianą już Łączką, zasypana została osada rybacka Boleniec, Rąbka oraz stara Łeba. W XVI wieku miasto Łebę przeniesiono na wschodni brzeg rzeki Łeby, ale na zachód od ujścia rzeki do dziś można oglądać szczątki kościoła św. Mikołaja, który stał w centrum miasta.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Madwiny - wędrujące wydmy

pokaż całą galerię zdjęć
Wydma ŁąckaWydma Łąckatrawy wydmowelas olchowy nad Jeziorem Łebsko zasypywany przez Wydmę Łąckąwędrujące wydmywydma zasypuje las olchowy, za lasem Jezioro Łebskona Wydmie Łąckiejwydma paraboliczna z porośniętymi ramionamiwidok z Wydmy ŁąckiejBiałe Góry
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Madwiny - wędrujące wydmy

  • Kraina:Pomorskie
  • Miejscowość:Rąbka
  • Okolica:lęborski
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:3219
Jak oceniasz ten materiał:
0 25

Ciekawostki Pomorskie


Imprezy Pomorskie


Noclegi Pomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.