NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
konferencje Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Secesyjny gmach Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2011-09-07 07:25
Drukuj artykuł
Secesyjny gmach Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego jest najpiękniejszy wśród wszystkich budynków tej uczelni.

Secesja w architekturze przełomu XIX i XX wieku była odpowiedzią na eklektyzm, który naśladował i powielał style architektoniczne minionych epok np. baroku, renesansu, klasycyzmu. Eklektyzm był mało oryginalnym zlepkiem różnych historycznych stylów, dlatego nowy styl jakim była secesja radykalnie odcinał się (słowo "secesja" oznacza z łac. - oddzielenie, odejście, separację) od wszelkich historycznych stylów z minionych epok.

We Francji secesja nosiła nazwę "Art Nouveau", a w Niemczech "Jugendstil". Właśnie w tym pięknym i nowym wówczas stylu wybudowano gmach bydgoskiej uczelni. Secesyjny gmach Uniwersytetu w Bydgoszczy jest jednolity i czysty stylowo. Oznacza to, że oprócz stylu secesyjnego nie odnajdziemy tu żadnych innych naleciałości stylowych. Nie jest to bymajmniej secesja prowincjonalna, bo budynek ten zaprojektowali dwaj renomowani inż. architekci z Berlina Karl Zaar i Rudolf Vahl.

Gmach został wybudowany w latach 1903 - 1906 w stylu secesyjnym przez zaborcę pruskiego z przeznaczeniem na szkołę. W latach 1907 - 1921 mieściła się w nim niemiecka Realna Szkoła Średnia. W wyzwolonej Polsce od roku 1921, aż do wybuchu II wojny światowej mieściło się tutaj Miejskie Gimnazjum Matematyczno - Przyrodnicze. W latach okupacji hitlerowskiej budynek był wykorzystywany m.in. jako szpital wojskowy.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, od 1945 roku budynek ponownie przeznaczono na cele oświaty. Najdłużej, bo ponad 50 lat działało w tym budynku Technikum Kolejowe. W XXI wieku po likwidacji Technikum Kolejowego, mocno podniszczony i leciwy już budynek musiano poddać generalnemu remontowi i renowacji.

Po remoncie i renowacji pod czujną opieką konserwatora zabytków, gmach odzyskał swój dawny blask, a piękna secesja znów zaczęła czarować swym wdziękiem i przyciągać wzrok przechodniów. Wśród ornamentów i sztukateri zdobiących bogatą fasadę tej budowli znajdziemy typowe dla secesji ornamenty roślinne i zwierzęce: liście, kwiaty, sowy, orły.

Niezwykle piękny i oryginalny jest secesyjny ryzalit z zegarem słonecznym, oraz drugi ryzalit, który w górnej części przechodzi w wieżę zwieńczoną stylowym secesyjnym hełmem. Obecnie gdy nowym właścicielem gmachu jest Uniwersytet, studiowanie nauk ścisłych w tak pięknym i stylowym gmachu powinno być wielką przyjemnością.

Podróżnym przejeżdżającym przez Bydgoszcz polecam zapoznanie się z pięknym przykładem secesyjnej architektury gmachu Uniwersytetu na ul. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Secesyjny gmach Uniwersytetu im. Kazimierza Wielki...

pokaż całą galerię zdjęć
Secesyjny gmach Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w BydgoszczyOwalny,secesyjny taras widokowy i secesyjny hełmNarożny ryzalit,przechodzący w górnej części w wieżęOwalny taras widokowyWieża z owalnym tarasem widokowym i secesyjnym hełmemFragment elewacji frontowejOrnamenty secesyjneSecesyjny ryzalit z zegarem słonecznymSecesyjny zegar słonecznySecesyjny wykusz
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Secesyjny gmach Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Bydgoszcz
  • Okolica:bydgoski
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:1510
Jak oceniasz ten materiał:
0 3

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.