Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Zachodniopomorskie
Agroturystyka Zachodniopomorskie
Kwatery prywatne Zachodniopomorskie
Apartamenty Zachodniopomorskie
Pensjonaty Zachodniopomorskie
Hotele Zachodniopomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Zachodniopomorskie
imprezy integracyjne Zachodniopomorskie
Zamki, ruiny Zachodniopomorskie
Grody, grodziska Zachodniopomorskie
Pałace, dwory Zachodniopomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Zachodniopomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Zachodniopomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Zachodniopomorskie
Bary Zachodniopomorskie
Zobacz profil klubowicza promocja

Ratusz Miejski w Sławnie

dodał(a): promocja
ostatnia aktualizacja 2011-09-19 11:06
Drukuj artykuł
Reprezentacyjny gmach zbudowany został w stylu neobarokowym w latach 1905 – 1907, według projektu słupskiego architekta Eduarda Kocha. Wniosek o wzniesienie nowej siedziby władz powiatowych przedstawiła 26 marca 1904 roku komisja powiatowa.

Rada powiatowa przyjęła propozycję jednogłośnie na posiedzeniu w dniu 23 września 1904 roku. Nad planem powstania nowej siedziby władz powiatowych czuwali członkowie komisji powiatowej oraz hrabia von Kleist z Tychowa, baron von Senden z Nacławia, burmistrz Sławna - August Stoebbe, agent Johann Plath z Darłowa, przedstawiciel urzędu z Gorzycy – Verwiebe i przedstawiciel urzędu z Warszkowa – Drawehn. Rada powiatu zatwierdziła 3 marca 1905 roku koncepcję budowy nowej siedziby starostwa po przeciwnej stronie budynku starej poczty, przed Bramą Słupską

Uzgodniono, że miasto wykupi od właścicieli terenu parcelę wielkości 3.700 m². 16 czerwca 1905 roku dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego. W południowo-wschodniej kolumnie nowego budynku wmurowano akt o następującej treści …Fundament jest już gotowy, dlatego można położyć kamień węgielny. Dla uczczenia tego wydarzenia dzisiaj około godziny 12 w południe zebrała się komisja powiatowa. Po krótkim przemówieniu królewski landrat (starosta) Heinrich von Below-Seehof położył na południowo-wschodnim filarze pierwszy kamień ze słowami: „szanuj każdego, miłuj braci, bój się Boga, poważaj króla”. Na pamiątkę tej ważnej dla historii powiatu godziny ten dokument zostaje wmurowany, jak również kilka przedmiotów. Nasze szczere życzenia towarzyszą tej uroczystości. Rośnij nasz Urzędzie Powiatowy i stań się ozdobą naszego powiatu. Niech los ustrzeże ciebie od pożaru oraz innych nieszczęść. Niech w twoich pomieszczeniach panuje duch uczciwości i zgody. Niech praca twoich urzędników i urzędu będzie zakończona zawsze sukcesem i niech w swoim celu końcowym służy chwale naszego Powiatu Sławno i naszej kochanej niemieckiej Ojczyzny. Szczęść Boże! Do aktu dołączono dokumenty: podsumowanie finansowe za rok 1905, Gazetę Sławieńską z dnia 16 czerwca 1905 roku, ulotkę powiatu sławieńskiego z dnia 13 czerwca 1905 roku, listę członków komisji powiatowej i listę urzędników. Już w listopadzie 1905 roku budowa obiektu była na tyle zaawansowana, że można było urządzić święto wiechy, a 8 stycznia 1906 roku w nowej sali obrad odbyło się pierwsze, uroczyste posiedzenie, w którym uczestniczyło 130 osób, m.in.: nadprezydent prowincji Pommern ze Szczecina- baron von Maltzahn i prezydent rejenci koszalińskiej-hrabia von Schwerin. Koszt budowy urzędu wyniósł 362.942,71 marek. Do 1945 roku obiekt pełnił funkcję urzędu powiatowego (starostwa). Po wejściu wojsk radzieckich do miasta, stacjonowała w nim komendantura radziecka. Po zakończeniu działań wojennych do czasów współczesnych w budynku urzędowały władze powiatowe, miejskie i gminne. Obecnie mieszczą się w nim Urząd Miejski i Urząd Gminy. 14 maja 2009 roku sławieński Ratusz gościł prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wizyta związana była z nadaniem odznaczeń dla członków Polskiej Organizacji Wojskowej, działającej w powiecie sławieńskim w połowie lat 40.XX w.

Obiekt usytuowany jest na planie litery L. Cokół gmachu wzniesiono z głazów z naturalnego kamienia w odcieniu szarości, różu i błękitu, natomiast ściany zewnętrzne z cegły ceramicznej, którą następnie otynkowano, dodając bogatą sztukaterię. Obiekt nakryto dachem mansardowym, z trójbocznymi wystawkami, nakrytymi daszkami wielospadowymi ze szczytami zakończonymi metalowymi sterczynami. Korpus główny zwieńczony został ośmioboczną wieżą, z galeryjką. Wieża przykryta jest dachem cebulastym, a powyżej znajduje się sterczyna z ażurowymi zdobieniami. Obiekt w całości jest podpiwniczony, a wysokie piwnice wykorzystywane są jako pomieszczenia urzędowe. Budynek, jako jeden z nielicznych w Sławnie, przetrwał okres II wojny światowej i posiada oryginalny wystrój wnętrz; drzwi i okucia, kafle naścienne i podłogowe, balustrady klatek schodowych. W sali obrad, w oknach wypełnionych liliowym szkłem witrażowym, w centralnych polach usytuowano wielobarwne plakiety herbowe miast: Sławno, Darłowo, Polanów i Sianów oraz pomorskich rodów junkierskich. Witraże powstały w czasie budowy obiektu, w latach 1905-1907. Z tego okresu pochodzi także boazeria drewniana zamocowana na wewnętrznych ścianach sali obrad, w której zachowały się ozdobne, metalowe wykończenia otworów wentylacyjnych. Wrażenie robią trzy pary drzwi dwuskrzydłowych, zwieńczone supraportą z trójkątnymi naczółkami, z krawędziami w postaci profilowanych, szerokich gzymsów. Ciekawostką są drzwi, prowadzące do jednego z pomieszczeń w dolnej partii budynku. Ich grubość i materiał, z jakiego zostały wykonane świadczą, że prowadziły do pomieszczenia, w którym przechowywane były wartościowe przedmioty. Budynek kryje wiele innych elementów, które świadczą o jego ciekawej historii. Przykładem są zachowane, oryginalne urządzenia techniczne znajdujące się na strychu budynku. Trzy kołowrotki, z drewnianymi szpulami, na które nawinięte są metalowe sznury podtrzymujące żyrandole w sali konferencyjnej, funkcjonują od przeszło stu lat i są w dobrym stanie technicznym. Za pomocą kołowrotków można opuszczać i wciągać żyrandole ważące kilkadziesiąt kilogramów. W gabinecie burmistrza miasta zawieszony jest sześcioramienny żyrandol w stylu art. deco, zwieńczony rzeźbą przedstawiającą sowę (klosze lampy są współczesne), a stojący, stylowy zegar, od lat wybijający godziny pracy urzędu pochodzi z lat 20. XX w.

W jednym z pomieszczeń budynku swoje miejsce znalazł nieużywany od lat, walcowy powielacz Arlac z lat 20. XX wieku firmy Carla Fr.Brauera ze Szczecina, z tabliczką znamionową: model 14, nr 6003. Jeden z tego typu urządzeń znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

www.slawno.pl

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Ratusz Miejski w Sławnie

pokaż całą galerię zdjęć
Ratusz - 1907rSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem rodziny von Senden z Garbna, Nacławia i JacinekSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem rodziny von PuttkamerSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem rodziny von Riepenhausen z KrąguSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem rodziny von Schlieffen z Kusic, Lejkowa i SulechowaSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem rodziny von Michaelis z KwasowaSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem rodziny von NatzmerSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem miasta PolanówSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem miasta DarłowoSala herbowa - Plakieta witrażowa z herbem miasta Sławno
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Ratusz Miejski w Sławnie

  • Kraina:Zachodniopomorskie
  • Miejscowość:Sławno
  • Okolica:sławieński
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:1419
Jak oceniasz ten materiał:
0 5

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Zachodniopomorskie


Imprezy Zachodniopomorskie


Noclegi Zachodniopomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.