NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Mazowsze
Agroturystyka Mazowsze
Kwatery prywatne Mazowsze
Apartamenty Mazowsze
Pensjonaty Mazowsze
Hotele Mazowsze
Ośrodki wypoczynkowe Mazowsze
Campingi pola namiotowe Mazowsze
imprezy integracyjne Mazowsze
wypożyczalnie sprzętu Mazowsze
czarter jachtów Mazowsze
śluby, wesela Mazowsze
Zamki, ruiny Mazowsze
Rekonstrukcje bitew Mazowsze
kopalnie, jaskinie, podziemia Mazowsze
Lodziarnie Mazowsze
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Zamek Ostrogskich w Warszawie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-09-21 09:17
Drukuj artykuł
Pałac Gnińskich, wzniesiony na wysokim bastionie zamku Ostrogskich, zadziwia potęgą murów oporowych i zachwyca proporcjami i delikatnością zdobień.

W XVI wieku, po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt mazowieckich Stanisława i Janusza, Mazowsze i Warszawa dostały się we władanie królewskie. Od 1569 roku uchwałą sejmu Warszawę wybrano na miejsce sejmów walnych koronnych. Kiedy w 1587 roku królem został Zygmunt III Waza, który w 1596 roku do Warszawy przeniósł rezydencję królewską, a w 1611 roku również urzędy, Warszawa stała się stolicą wielonarodowego kraju. Spowodowało to wzmożony napływ do Warszawy magnatów i szlachty, tym razem na pobyt stały. Przybysze budowali swe zamki, pałace i dwory już poza obrębem murów miejskich.

U schyłku XVI wieku, tereny na wysokiej skarpie wiślanej, na południe od wąwozu, którym później poprowadzono ulicę Tamka, należały do księcia Janusza Ostrogskiego, kasztelana krakowskiego. Książę rozpoczął tu budowę zamku obronnego z wysokim, ceglanym bastionem.

Po śmierci księcia Ostrogskiego w 1620 roku, posiadłość odziedziczyła córka Eufrozyna wraz z mężem, księciem Aleksandrem Zasławskim. W późniejszych latach grunty te przeszły na własność rodziny Denhoffów.

Zamek Ostrogskich prawdopodobnie został zburzony podczas potopu szwedzkiego.

W 1681 roku grunty zakupił od Denhoffów Jan Gniński, który zamierzał tu wznieść własną siedzibę. Wykonanie projektu zlecił Tylmanowi z Gameren, który zaproponował zbudowanie okazałej rezydencji, składającej się z pałacu, który miałby stanąć na tarasie wysuniętym ku Wiśle oraz dwóch wolno stojących pawilonów gospodarczych. Ogromne koszty, jakie pochłonęły roboty ziemne związane z budową kilkukondygnacyjnych podziemi, formowaniem tarasu i budową murów oporowych, zmusiły Gnińskiego do ograniczenia budowanej rezydencji. Tylman zaproponował wówczas zrezygnować z głównego korpusu pałacu, a w miejscu pawilonów gospodarczych zbudować dwa wolno stojące pawilony pałacowe. Ostatecznie, na wysokim tarasie nad wąwozem, wzniesiono tylko pawilon północny w stylu klasycyzującego baroku.

Po śmierci Gnińskiego posiadłość dziedziczyli kolejno jego synowie, a na początku XVIII wieku użytkował go ordynat Tomasz Józef Zamoyski, który właścicielem dóbr został dopiero w 1721 roku. Zamoyski w 1725 roku przebudował pałac wg projektu Józefa Fontany. W okresie władania posiadłością przez rodzinę Zamoyskich, pałac nazywany był "pałacem ordynackim", a główna oś posiadłości do dziś nosi nazwę ulicy Ordynackiej. Kolejnym właścicielem został brat Tomasza - ordynat Michał Zdzisław Zamoyski, którego synowie Jan, Jakub i Andrzej w 1740 roku odstąpili pałac biskupowi przemyskiemu Walentemu Czapskiemu.

W 1771 roku pałac przeszedł w ręce Jana Mikołaja Chodkiewicza, który zamierzał go rozbudować, lecz planów swych nie zrealizował.

Na początku XIX wieku pałac popadł w ruinę, a jego podziemia stały się schronieniem dla włóczęgów.

W 1820 roku posiadłość nabył na licytacji sekretarz policji Michał Gajewski, który odrestaurował pałac i nadbudował jedną kondygnację. Wybudował również oficyny, które przeznaczył na koszary.

W 1831 roku, w okresie powstania listopadowego, w pałacu zorganizowano lazaret wojskowy, później mieściła się tutaj fabryka wyrobów gumowych, rządowy Dom Zdrowia, szpital choleryczny, instytut moralnie zaniedbanych dzieci oraz schronisko dla powodzian. W 1854 roku gmach nabyło miasto z przeznaczeniem na koszary.

W 1859 roku, z inicjatywy skrzypka Apolinarego Kątskiego, pałac wykupiono i zaadaptowano na Instytut Muzyczny, zwany później Konserwatorium i Szkołą Główną Muzyki. W szkole tej kształcił się, a później wykładał Ignacy Paderewski. W 1914 roku, obok pałacu, na wprost ul. Ordynackiej, wybudowano nowy gmach Konserwatorium z salą koncertową.

W okresie powstania warszawskiego obie budowle zostały zniszczone.

Po wojnie ruiny pałacu przyznano Instytutowi im. Fryderyka Chopina, który później zmienił nazwę na Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. W latach 1949 - 1953 pałac odbudowano według projektu Mieczysława Kuzmy, który wzorował się na zachowanych rysunkach Tylmana z Gameren. Pałacowi przywrócono zewnętrzny wygląd z końca XVII wieku, ale wystrój wnętrz jest współczesną kompozycją opartą na motywach późnego baroku, rokoko i klasycyzmu.

Dziś możemy podziwiać piękny pałac wzniesiony na planie prostokąta, którego elewacją wschodnią i zachodnią przełamują niezbyt wydatne ryzality, zwieńczone trójkątnymi tympanonami. Tympanony wypełnione są dwoma postaciami kobiecymi, między którymi umieszczono nowy detal architektoniczny - medalion z profilem Fryderyka Chopina. Elewację wschodnią zdobią popiersia umieszczone w niszach.
Budowla usytuowana jest na wysokiej, warownej platformie, która od wschodu tworzy obszerny taras, okolony ozdobną balustradą z piaskowca. Podczas odbudowy całkowicie odsłonięto elewację zachodnią i dodano bardzo dekoracyjne schody, łączące poziom posadowienia pałacu z poziomem ulicy Tamka. Główne, zachodnie wejście do budynku umieszczono na pierwszym poziomie podziemi.

Na początku XXI wieku przeprowadzono remont i modernizację, związaną z powstaniem nowoczesnego Muzeum Fryderyka Chopina, które otwarto w pałacu w 2010 roku.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zamek Ostrogskich w Warszawie

pokaż całą galerię zdjęć
zamek Ostrogskichzamek Ostrogskichzamek Ostrogskichzamek Ostrogskichzamek Ostrogskichzamek Ostrogskichzamek Ostrogskichzamek Ostrogskichzamek Ostrogskichzamek Ostrogskich
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zamek Ostrogskich w Warszawie

  • Kraina:Mazowsze
  • Miejscowość:Warszawa
  • Okolica:warszawa
  • Kategoria:Pałace, dwory
  • Odwiedzin:2130
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

Ciekawostki Mazowsze


Imprezy Mazowsze


Noclegi Mazowsze


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.