Dziki Wodospad

Karpacz      0 Opinie

Opis

Łomnica ma swe źródła na wysokości 1407 m n.p.m., a jej obszarem źródliskowym jest północny stok w okolicach Równi pod Śnieżką. Rzeka przepływa przez Mały Staw w Kotle Małego Stawu, przyjmuje wody płynące z Wielkiego Stawu, dalej płynie przez Karpacz, Miłków, Mysłakowice i Łomnicę, gdzie na wysokości 480 m n.p.m. uchodzi do Bobru. Różnica wysokości 927 m, przy długości rzeki ok. 20 km, to ogromny spadek wody, zwłaszcza w górnym biegu rzeki.

Łomnica jest groźną, górską rzeką i wielokrotnie pokazywała swą destrukcyjną siłę.

W 1816 roku oberwanie chmury w Karkonoszach spowodowało potężny przybór wody w Łomnicy, a to z kolei doprowadziło do ogromnych zniszczeń w Miłkowie i całej Kotlinie Jeleniogórskiej.

W 1844 roku do Wielkiego Stawu zeszła potężna lawina, która zmiażdżyła lód i spowodowała wylew wody z tego górskiego jeziora. Fala, która wówczas powstała, niosła ogromną ilość wody, kry, wyrwane drzewa, głazy oraz mnóstwo rumoszu skalnego. Fala ta zniszczyła młyn wodny na Łomnicy w Karpacz Górnym.

Podczas wiosennych roztopów i obfitych deszczy, Łomnica niejednokrotnie wylewała, niszczyła wszystko, co napotkała na swej drodze i zabierała ze sobą. W 1897 roku wydarzyła się tragiczna w skutkach powódź. Wtedy to w Karpaczu, Brzeziu Karkonoskim i Miłkowie, wartki nurt Łomnicy porwał mnóstwo domów i zniszczył wiele dróg. Olbrzymie głazy i rumosz skalny toczone przez wartki nurt rzeki, niszczyły wszystko na swej drodze.

Wówczas to władze podjęły decyzję o wybudowaniu na Łomnicy urządzeń zapobiegających niszczycielskim siłom jednej z najdzikszych i najniebezpieczniejszych górskich rzek Karkonoszy. W latach 1910 - 1915 zbudowano na Łomnicy zaporę przeciwrumoszową o wysokości kilku metrów, która utworzyła wodospad, obecnie nazywany Dzikim Wodospadem. Poniżej Dzikiego Wodospadu zbudowano również zaporę na Łomnicy. Te budowle hydrotechniczne okazały się skuteczne również podczas wielkiej powodzi w 1997 roku.

Dziki Wodospad znajduje się w Karpaczu Górnym, w pobliżu dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę. Jest dobrze widoczny z drogi, co powoduje, że bez większego wysiłku można do niego dotrzeć i zachwycać się urokiem mgiełki rozpryskującej się wody na kamieniach.