NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podlasie
Agroturystyka Podlasie
Kwatery prywatne Podlasie
Apartamenty Podlasie
Pensjonaty Podlasie
Hotele Podlasie
Ośrodki wypoczynkowe Podlasie
Campingi pola namiotowe Podlasie
wypożyczalnie sprzętu Podlasie
imprezy integracyjne Podlasie
czarter jachtów Podlasie
śluby, wesela Podlasie
Zamki, ruiny Podlasie
Bractwa rycerskie Podlasie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podlasie
Koncerty, festiwale Podlasie
Pizzerie Podlasie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Puńsk - Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2012-07-26 13:44
Drukuj artykuł
W gminie Puńsk mieszka ok. 75% Litwinów. Nie dziwi więc, że w puńskim kościele parafialnym Msze Święte odprawiane są w dwóch językach: polskim i litewskim.

Parafia rzymskokatolicka w Puńsku powstała w 1597 roku, kiedy zbudowano tu pierwszy, drewniany kościół. Pierwszym proboszczem był Stanisław Zaliwski, który zabiegał u króla o to, aby proboszczem puńskiej parafii mógł być jedynie Litwin, lub ksiądz znający język litewski. Król Zygmunt III Waza wystawił stosowny dokument. Pierwsza puńska świątynia spłonęła między 1741 a 1772 rokiem.

W 1772 roku, za czasów proboszcza Jana Chłopickiego, na miejscu poprzedniej świątyni zbudowano kolejny kościół, również drewniany, który spłonął podczas pożaru w 1868 roku.

Budowę obecnej, murowanej świątyni rozpoczął ks. proboszcz Jonkajtys w 1881 roku. Po jego śmierci budowę kontynuował ks. proboszcz Simonas Norkevicius-Norkus, który doprowadził do zakończenia inwestycji w 1887 roku.

Nad jeziorem Punia powstał okazały kościół, wymurowany z kamienia i cegły, który ogrodzono kamiennym murem.

Jest to świątynia neogotycka, z prezbiterium w kierunku południowo-wschodnim, trójnawowa, o układzie bazylikowym. Zewnętrzne ściany świątyni zbudowane z kamienia pozostały nieotynkowane, natomiast elementy wymurowane z cegły otynkowano, przez co nadano jej niepowtarzalny charakter. Wokół kościoła stoi wiele pięknych kapliczek wyrzeźbionych w drewnie.

Trzykondygnacyjna fasada kościoła flankowana jest dwoma strzelistymi wieżami o wysokości 35 m, nakrytymi hełmami w kształcie smukłych ostrosłupów o podstawie ośmioboków. Dolne kondygnacje wież zbudowano na planie kwadratu i umieszczono w nich duże, ostrołukowe okna. Trzecia kondygnacja wież jest ośmioboczna, zdobiona ostrołukowymi otworami dzwonnymi, trólkątnymi zwieńczeniami ścian i neogotyckimi sterczynami. W lewej wieży zamontowane są dzwony.
W środkowej części fasady znajduje się ostrołukowy portal, zdobiony sterczynami, nad którym w medalionie umieszczono płaskorzeźbiony wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Drugą kondygancję zdobią dwa ostrołukowe okna. Fasada zamknięta jest trójkątnym szczytem z rozetą i zwieńczona złotą kulą z krzyżem.

Kościół opięty jest schodkowymi przyporami, a szczyty kaplic ozdobione neogotyckimi sterczynami.

Wnętrze świątyni ma 50 m długości i 35 m szerokości. Prosto zamknięte prezbiterium ma szerlkość i wysokość nawy głównej. Prezbiterium, nawy i kaplice przykryte są sklepieniami krzyżowymi. Ściany i sklepienia świątyni ozdobione są jednolitą ornamentyką litewską.

W prezbiterium znajduje się dębowy ołtarz główny, w centrum którego umieszczono rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego, Maryi, św. Jana i klęczącej św. Marii Magdaleny. Po bokach ustawiono figury św. Józefa i św. Kazimierza. W zwieńczeniu ołtarza, wśród dekoracyjnych, drewnianych pinakli, znajduje się figura Matki Bożej, a niżej, z obydwu Jej boków - figury aniołów. Dodatkową dekorację prezbiterium stanowią piękne witraże.

Prawą nawę zamyka drewniany ołtarz Matki Bożej Miłosierdzia, lewą zaś ołtarz św. Jerzego z obrazem świętego walczącego ze smokiem.

W prawej kaplicy Matki Bożej Królowej Świata znajduje się drewniany ołtarz z figurą Matki Bożej i figurami aniołów po bolach. W kaplicy tej stoi również kamienna chrzcielnica z nakrywą zwieńczoną sceną chrztu Chrystusa. Również tutaj mają swoje miejsce feretrony (przenośne, obustronne obrazy, noszone podczas procesji). Niektóre feretrony przybrane są w dekoracyjne szaty z litewskimi ornamentami.

Z lewej strony kościoła znajduje się kaplica świętych Piotra i Pawła. W ołtarzu mieści się obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, a na zasuwie obrazu - wizerunek św. Piotra i św. Pawła. W kaplicy tej przechowywane są chorągwie z pięknymi, litewskimi haftami.

Z lewej strony nawy głównej znajduje się drewniana, bogato zdobiona ambona, a nad kruchtą chór muzyczny z prospektem organowym. Wszystkie ołtarze, ambona i szafa organowa, wykonane są z drewna i w jednolity sposób ozdobione drewnianymi, neogotyckimi, rzeźbionymi pinaklami.

Przy filarach umieszczono ocalałe z poprzedniej świątyni figury Chrystusa Zmartwychwstałego, św. Joachima i czterech ewangelistów.

Dodatkową dekoracją kościoła są również serwety ołtarzowe zdobione litewskimi haftami.

W puńskiej świątyni odpusty są trzy razy w roku: na św. Jerzego, świętych Piotra i Pawła oraz w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Można wówczas obejrzeć Litwinów w strojach ludowych, biorących udział w uroczystościach, a także wysłuchać ich pięknych pieśni.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Puńsk - Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

pokaż całą galerię zdjęć
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Puńsku
FOTO: Krzysztof ButkiewiczPuńsk - fasada kościoła Wniebowzięcia NMPPuńsk - medalion z płaskorzeźbą MB Częstochowskiej nad portalem kościołaPuńsk - kościół, prawa nawa i kaplica MB Królowej ŚwiataPuńsk - drewniana kapliczka przy kościelePuńsk - kościół Wniebowzięcia NMP
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Puńsk - Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

  • Kraina:Podlasie
  • Miejscowość:Puńsk
  • Okolica:sejneński
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:1949
Jak oceniasz ten materiał:
0 19

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Podlasie


Imprezy Podlasie


Noclegi Podlasie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.