NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Mazowsze
Agroturystyka Mazowsze
Kwatery prywatne Mazowsze
Apartamenty Mazowsze
Pensjonaty Mazowsze
Hotele Mazowsze
Ośrodki wypoczynkowe Mazowsze
Campingi pola namiotowe Mazowsze
imprezy integracyjne Mazowsze
wypożyczalnie sprzętu Mazowsze
czarter jachtów Mazowsze
śluby, wesela Mazowsze
Zamki, ruiny Mazowsze
Rekonstrukcje bitew Mazowsze
kopalnie, jaskinie, podziemia Mazowsze
Lodziarnie Mazowsze
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Warszawa - Muzeum Farmacji

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2012-07-30 12:02
Drukuj artykuł
Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej jest oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Mieści się na Starym Mieście, przy ul. Piwnej 31/33.

Patronka Muzeum, Antonina Leśniewska była pierwszą Polką, która w 1900 roku zdobyła tytuł magistra farmacji. Założyła ona pierwszą na świecie żeńską aptekę, gdzie zatrudniała tylko kobiety. Apteka ta mieściła się w gmachu Polskiego Towarzystwa Dobroczynności w Petersburgu.

W 1934 roku Antonina Leśniewska uruchomiła własną aptekę w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 72.

W budynku, gdzie przed II wojną światową Antonina Leśniewska miała swoją aptekę, w 1985 roku, z inicjatywy dr. Kazimierza Radeckiego - ówczesnego prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, powstało Muzeum Farmacji. Muzeum to należało do Przedsiąbiorstwa Zaopatrzenia Farmaceutycznego CEFARM i przez CEFARM było utrzymywane.

Po 11 latach, w 1996 roku Muzeum zmieniło lokalizację i przeniesione zostało do budynku CEFARMU, mieszczącego się przy ul. Skierniewickiej 16/20. Zapewniono tam lepsze warunki ekspozycyjne, natomiast sama lokalizacja na Woli była mniej korzystna.

Po kilku latach intensywnych starań, w 2002 roku Muzeum Farmacji zostało przejęte przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, jako jeden z jego oddziałów.

W 2006 roku Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej otrzymało nową siedzibę na Starym Mieście, przy ul. Piwnej 31/33.

Podstawowymi eksponatami Muzeum są meble apteczne. W 2011 roku Muzeum wzbogaciło sie o komplet mebli aptecznych z przełomu XVIII i XIX wieku. Były one wyposażeniem niedziałającej już apteki, która od 1835 roku mieściła się w Warszawie, przy placu Trzech Krzyży.
Drugi komplet mebli pochodzi z apteki działającej w Wołominie w dwudziestoleciu międzywojennym. W skład tego kompletu wchodzi oryginalne wyposażenie izby ekspedycyjnej i laboratorium aptecznego.

Jeszcze do niedawna, aptekarze nie ograniczali się tylko do sprzedaży gotowych leków, wyprodukowanych przez fabryki farmaceutyczne, lecz w każdej aptece farmaceuci produkowali również na miejscu wiele medykamentów. Apteki musiały więc być wyposażone w odpowiedni do tego sprzęt.
W ekspozycji Muzeum znajdują się różne naczynia apteczne, jak puszki, słoje, wazoniki, flakony, czy butle - niektóre przepięknej roboty. Poza tym są tu zabytkowe wagi apteczne, moździeże, prasy, pigulnice, czy perkolatory służące do otrzymywania płynnych leków, a także parownice i destylatory.

Najstarszym eksponatem jest kolekcja naczyń aptecznych z 1602 roku, znalezionych podczas badań archeologicznych przy Zamku Królewskim w Warszawie.

Muzeum eksponuje również dawne opakowania leków - zadziwia fakt, że firma Bayer nie zmieniła swego logo przez te wszystkie lata.

Poza eksponatami przybliżającymi farmację krajową, Muzeum posiada zbiór eksponatów związanych z dawną farmacją japońską, a zwłaszcza z działalnością japońskich wędrownych aptekarzy.

W zbiorach Muzeum znajdują się również sprzęty związane z historią różnych dziedzin medycyny. Są to przyrządy używane w laryngologii, chirurgii, ginekologii, stomatologii, okulistyce, a także przyrządy weterynaryjne.

Muzeum Farmacji posiada bogatą bibliotekę wydawnictw zwartych i periodyków, a także kilka starodruków. Są tu również dawne podręczniki oraz zbiór farmakopei - urzędowych spisów leków, dopuszczonych w danym kraju. Są tu farmakopee polskie, rosyjskie, niemieckie, francuskie, angielskie i amerykańskie.

Poza ekspozycjami stałymi, Muzeum organizuje również wystawy czasowe, dotyczące dawnej farmacji krajowej i egzotycznej (japońskiej, mongolskiej), a także farmacji starożytnej, ziołolecznictwa, pierwszej pomocy, itp.

W ramach edukacji prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dla małych dzieci zajęcia organizowane są w formie zabawy, dla młodzieży - zajęcia warsztatowe, prezentacje i wykłady.

Warto odwiedzić Muzeum Farmacji i zobaczyć, że niegdyś apteki były miejscem bliskim człowiekowi, czymś między kuchnią, a laboratorium chemicznym.

Muzeum Farmacji czynne jest od wtorku do niedzieli:
we wtorek w godz. 9.00 - 19.00,
od środy do piątku w godz. 9.00 - 18.00,
w soboty i niedziele w godz.10.00 - 20.00.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Warszawa - Muzeum Farmacji

pokaż całą galerię zdjęć
Muzeum Farmacji - naczynia apteczneMuzeum Farmacji - meble apteczneMuzeum Farmacji - moździerze, młynkiMuzeum Farmacji - akcesoria z apteki w WołominieMuzeum Farmacji - przyrządy okulistyczneMuzeum Farmacji - przyrządy medyczneMuzeum Farmacji - naczynia apteczneMuzeum Farmacji - urządzenie do produkcji świecMuzeum Farmacji - prasa i krajalnica do ziółMuzeum Farmacji - warszawski kram apteczny
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Warszawa - Muzeum Farmacji

  • Kraina:Mazowsze
  • Miejscowość:Warszawa
  • Okolica:warszawa
  • Kategoria:muzea, skanseny
  • Odwiedzin:2231
Jak oceniasz ten materiał:
0 20

Ciekawostki Mazowsze


Imprezy Mazowsze


Noclegi Mazowsze


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.