Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Mazowsze
Agroturystyka Mazowsze
Kwatery prywatne Mazowsze
Apartamenty Mazowsze
Pensjonaty Mazowsze
Hotele Mazowsze
Ośrodki wypoczynkowe Mazowsze
Campingi pola namiotowe Mazowsze
imprezy integracyjne Mazowsze
wypożyczalnie sprzętu Mazowsze
czarter jachtów Mazowsze
śluby, wesela Mazowsze
Zamki, ruiny Mazowsze
Biesiady i turnieje rycerskie Mazowsze
kopalnie, jaskinie, podziemia Mazowsze
Restauracje Mazowsze
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Nekropolie archikatedry św. Jana w Warszawie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2012-08-02 14:05
Drukuj artykuł
Podziemia archikatedry św. Jana stały się w ciągu wieków wielowarstwowym cmentarzyskiem, gdzie najpierw chowano możnowładców z epoki piastowskiej, a następnie nad ich trumnami znakomitości kolejnych lat.

Kościół farny św. Jana Chrzciciela nie był podpiwniczony, dlatego nie było gdzie chować nawet dobrodziejów świątyni - książąt mazowieckich. Powoli powstawały krypty grobowe, lecz przez długi czas nie było planów ich położenia. Wyremontowano je pod koniec XIX wieku, a po II wojnie światowej odrestaurowano. Krypty łączono ze sobą i przebudowywano. Budowano nowe krypty, do których przenoszono trumny ze szczątkami znakomitości. Niezidentyfikowane szczątki wiernych, chowanych przez wieki pod prezbiterium, w 1953 roku złożono pod kryptą książąt mazowieckich. Podczas prac konserwatorskich odkryto nowe fragmenty podziemi. W połączonych kryptach ułożono nową, kamienną posadzkę, a także zamocowano ozdobne kraty, wykonane według projektu Józefa Zencikiewicza.

Krypty udostępniono do zwiedzania w 1972 roku, choć część podziemi można było zwiedzać (może tylko przejściowo) już pod koniec lat 50. XX wieku.

Wejście do podziemi znajduje się w korytarzu zakrystii, natomiast wyjście - w północnej nawie świątyni.

Pierwsze krypty od wejścia pochodzą z okresu międzywojennego.
Jedna z nich, zaprojektowana przez Konstantego Jakimowicza, wykonana w 1924 roku, kryje doczesne szczątki Henryka Sienkiewicza, pisarza, laureata nagrody Nobla.

Po przeciwnej stronie znajduje się, zaprojektowana przez Mariana Lalewicza, wykonana w 1928 roku krypta Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej. Po obu stronach nagrobka Narutowicza umieszczono tablice nagrobne prezydentów: Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego.

W kolejnej krypcie z okresu międzywojennego, zaprojektowanej przez Konstantego Jakimowicza, spoczywają książęta mazowieccy: Janusz I Starszy - fundator katedry św. Jana oraz jego wnuk Bolesław III. Na podłodze stoi trumienka ze szczątkami przedwcześnie zmarłej córki Władysława IV, Izabelli Wazówny. W krypcie kziążęcej znajduje się również zabytkowa mensa ołtarzowa z XIV wieku, pochodząca z ołtarza głównego, a odnaleziona po wojnie w gruzach świątyni. W północnej ścianie krypty przebite jest okienko, przez które można zobaczyć sarkofag ostatnich książąt mazowieckich: Stanisława i Janusza III.

Obok mieści się, stworzona w 1951 roku, wsparta na filarach, obszerna krypta arcybiskupów warszawskich. Są tu pochowani: Zygmunt Szczęsny Feliński, Wincenty Teofil Chościak Popiel oraz Antoni Melchior Fijałkowski. Tu znajdował się również sarkofag prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, lecz został przeniesiony do specjalnie wybudowanej kaplicy w północnej nawie świątyni.

Za kryptą arcybiskupów warszawskich mieści się krypta, gdzie znajduje się sarkofag prezydenta Polski - Ignacego Mościckiego z jego prochami sprowadzonymi do kraju w 1993 roku. W tej krypcie spoczywa również premier Polski - Ignacy Jan Paderewski, którego prochy sprowadzono do Polski w 1992 roku, a także urna z prochami generała Kazimierza Sosnkowskiego, którą sprowadzono do kraju w 1992 roku. Na ścianie krypty znajduje się łacińska inskrypcja "Pax vobiscum bene de Patria meriti" ("Pokój Wam, dobrze zasłużonym dla Ojczyzny").

Z krypty arcybiskupów warszawskich jest przejście do gotyckiej krypty biskupa poznańskiego Stanisława Witwickiego, obok której znajduje się gotycka krypta z XIV wieku.

Z krypty Witwickiego jest przejście do zespołu krypt, gdzie m.in. spoczywa Adam Parzniewski - sekretarz Anny Wazówny. Poniżej pochowany jest dostojnik kościelny z XVIII wieku, a obok trumienka ze szczątkami dziecka.

W kolejnej krypcie umieszczono sarkofag ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na ścianach tej krypty znajdują sie tablice pamiątkowe: nadwornego malarza królewskiego - Marcello Baciarellego i jego żony Joanny Fryderyki, nadwornego rzeźbiarza - Franciszka Pincka, szambelana królewskiego - Feliksa Łojko, a także prymasa Polski Michała Poniatowskiego. Kryptę tę wraz z sarkofagiem królewskim zaprojektował w 1995 roku Robert Kunkel.

Z krypty królewskiej można zajrzeć do kolejnej krypty z XVII wieku.

Przy wyjściu znajduje się plan podziemi. Jest on już nieaktualny. Brak na nim dużej krypty, w której spoczywają Ignacy Mościcki, Ignacy Jan Paderewski i Kazimierz Sosnkowski. Brak również informacji o krypcie królewskiej. Poza tym szkoda, że plan podziemi umieszczono przy wyjściu, a nie przy wejściu. Świadczyć to może o tym, że kiedyś wejście do podziemi mieściło się w lewej nawie świątyni, a nie jak dzisiaj - w korytarzu zakrystii.

Kolejne lata mogą przynieść jeszcze wiele niespodzianek, albowiem w podziemiach archikatedry św. Jana mogą powstawać nowe krypty na stare i nowe pochówki.

Drugim cmentarzem kościoła farnego św. Jana był nieistniejący od dawna cmentarz parafialny, zwany również farskim, a później Cmentarzem alias Canonie. Mieścił się on z tyłu świątyni, na niewielkim placyku, zwanym później Kanonią. Cmentarz ten ostatecznie został zlikwidowany w 1780 roku. Figura Matki Bożej, ustawiona na zewnątrz absydy, była niegdyś posągiem cmentarnym z tego cmentarza i została pozostawiona tu na pamiątkę dawnej historii.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Nekropolie archikatedry św. Jana w Warszawie

pokaż całą galerię zdjęć
krypty św. Jana - krypta Henryka Sienkiewiczakrypty św. Jana - krypta prezydencka Gabriela Narutowiczakrypty św. Jana - krata do krypty książąt mazowieckichkrypty św. Jana - krypta książąt mazowieckich, sarkofag Janusza I i Bolesława IIIkrypty św. Jana - krypta książęca, trumienka ze szczątkami Izabelli Wazównykrypty św. Jana - krypta książęca, informacja o szczątkach osób chowanych dawniej pod prezbiteriumkrypty św. Jana - krypta arcybiskupów warszawskichkrypty św. Jana - krypta arcybiskupów warszawskichkrypty św. Jana - krypta arcybiskupów warszawskichkrypty św. Jana - krypta arcybiskupów warszawskich
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Nekropolie archikatedry św. Jana w Warszawie

  • Kraina:Mazowsze
  • Miejscowość:Warszawa
  • Okolica:warszawa
  • Kategoria:Kurhany, cmentarze, grobowce
  • Odwiedzin:3286
Jak oceniasz ten materiał:
0 19

Ciekawostki Mazowsze


Imprezy Mazowsze


Noclegi Mazowsze


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.