NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Lubelskie
Agroturystyka Lubelskie
Kwatery prywatne Lubelskie
Apartamenty Lubelskie
Pensjonaty Lubelskie
Hotele Lubelskie
Ośrodki wypoczynkowe Lubelskie
Campingi pola namiotowe Lubelskie
imprezy integracyjne Lubelskie
czarter jachtów Lubelskie
wypożyczalnie sprzętu Lubelskie
konferencje Lubelskie
Zamki, ruiny Lubelskie
Biesiady i turnieje rycerskie Lubelskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Lubelskie
Bary Lubelskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Zakrzówek - Izba Pamięci i Tradycji Regionalnych

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2012-09-10 01:32
Drukuj artykuł
Zakrzówek jest osadą gminną o długiej historii i bogatych tradycjach. Gmina obejmuje w większości tereny rolnicze, gdzie tradycje zachowują się dłużej, niż w aglomeracjach miejskich. Warto je poznać i zachować w pamięci.

Izba Pamięci i Tradycji Regionalnych w Zakrzówku powstała w 1995 roku dzięki staraniom Wiesławy Sochal - nauczycielki historii w miejscowej szkole.

Przez kilkanaście lat zgromadzono wiele eksponatów, przede wszystkim z dziedziny etnografii. Można tu obejrzeć wiele dawnych sprzętów codziennego użytku, np. naczynia, kołowrotki, żelazka (na węgiel, na duszę, grzane na płycie kuchennej, ale są również żelazka nowsze - na prąd). Wśród zbiorów jest również kolekcja lamp naftowych, tary do prania, meble, stroje ludowe i obuwie, a także nieużywane już od dawna koła do wozów o drewnianych obręczach.
Wśród dawnych urządzeń znajduje się maszyna do pisania, maszyna do liczenia, patefon na korbę, ale także jeden z pierwszych adapterów elektrycznych do odtwarzania muzyki z czarnych płyt winylowych.
W Izbie Pamięci i Tradycji można obejrzeć ciekawe egzemplarze starych wag, a także przybory do pisania (obsadka ze stalówką, kałamarze na atrament oraz urządzenie z chłonną bibułą do osuszania mokrego jeszcze pisma.

Izba Pamięci posiada również zbiory z dziedziny numizmatyki. Są to dawne banknoty i monety polskie, rosyjskie i niemieckie, używane na terenie lubelszczyzny.

Zakrzówek po III rozbiorze znalazł się pod zaborem austriackim, w II połowie XIX wieku należał do rosyjskiego adiutanta Teodora Trepowa, pod koniec XIX wieku wielkoprzemysłową cukrownię w Zakrzówku prowadził Markus Sachs - kijowski kupiec żydowskiego pochodzenia, który zatrudniał kilkuset pracowników. Przez wiele lat Zakrzówek zamieszkiwała ludność zróżnicowana pod względem narodowym i wyznaniowym.
Naturalne więc wydaje się, że do Izby Pamięci i Tradycji Regionalnych trafiły dokumenty pisane w różnych językach: polskim, rosyjskim, hebrajskim, niemieckim, a nawet dwujęzyczne polsko-rosyjskie. Wśród źródeł pisanych znajduje się również zbiór czasopism oraz książki, przede wszystkim o tematyce religijnej (modlitewniki, śpiewniki, itp.).

Początki szkolnictwa w Zakrzówku sięgają końca XIX wieku, kiedy to w 1899 roku powstała Gminna Jednoklasowa Szkoła Elementarna. Po odzyskaniu niepodległości, w dwudziestoleciu międzywojennym nastąpił znaczny rozwój szkolnictwa powszechnego w gminie. Podczas okupacji hitlerowskiej mieszkańcy regionu brali czynny udział w tajnym nauczaniu. Po II wojnie światowej nastąpił gwałtowny rozwój szkolnictwa.
Izba Pamięci i Tradycji Regionalnych posiada i gromadzi zbiory dotyczące historii szkolnictwa na terenie gminy. Są to kroniki szkoły, świadectwa szkolne, dzienniki klasowe, a nawet arkusze ocen z 1926 roku.

Osobną grupę eksponatów stanowią szeroko rozumiane militaria. Są tu fragmenty umundurowania, ordery, elementy uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy, a także łuski z broni różnego kalibru, znalezione na terenie Zakrzówka i okolic.
Zarówno fronty I wojny światowej, jak również działania ruchu oporu AK, NSZ, BCH, GL, AL, podczas II wojny światowej, pozostawiły w okolicach wiele broni, niewypałów, amunicji, itp., lecz również liczne mogiły, o których nie można zapominać.

Izba Pamięci i Tradycji Regionalnych organizuje wystawy fotograficzne, przy czynnym udziale młodzieży szkolnej, co zachęca młodych ludzi do identyfikowania się z regionem. Są to np. wystawy pt. "Ginący Świat", "Piękno Naszej Małej Ojczyzny", czy "Zakrzówek w fotografii". Izba w ramach lekcji historii zaprasza młodzież, aby mogła obejrzeć dawne sprzęty codziennego użytku, a także zapoznać się z tradycją i historią regionu.

Izba prowadzi również Ozdobną Księgę Pamiątkową Honorowych Dawców Krwi.

W zbiorach brakowało mi eksponatów związanych z pszczelarstwem w regionie, a przecież od ładnych kilku lat Dni Zakrzówka obchodzone są właśnie pod szyldem "Święto Mleka i Miodu".

Warto odwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji Regionalnych, gdzie choć widać niedosyt funduszy na skatalogowanie, opracowanie i konserwację zbiorów, to niektóre eksponaty są bardzo ciekawe.

Szkoda również, że ekspozycja, choć bezpłatna, nie jest dostępna szerokiej publiczności. Izba Pamięci i Tradycji Regionalnych funkcjonuje przy Liceum Ogólnokształcącym w Zakrzówku, a jeżeli ktoś ma ochotę obejrzeć zbiory, musi uzgodnić czas zwiedzania z sekretariatem szkoły (tel. 81 821 50 35).

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zakrzówek - Izba Pamięci i Tradycji Regionalnych

pokaż całą galerię zdjęć
siedziba Izby Pamięci i Tradycji Regionalnychszyld Izby Pamięci i Tradycji Regionalnychnaczynia gliniane, moździerzkołyskasikawka wielkanocnalatarka, papierośnicabuty oraz sprzęty drewnianestrój ludowyzbiór lamp naftowych i naczyńtary do prania bielizny
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zakrzówek - Izba Pamięci i Tradycji Regionalnych

  • Kraina:Lubelskie
  • Miejscowość:Zakrzówek
  • Okolica:kraśnicki
  • Kategoria:muzea, skanseny
  • Odwiedzin:2559
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

Ciekawostki Lubelskie


Imprezy Lubelskie


Noclegi Lubelskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.