Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Łódzkie
Agroturystyka Łódzkie
Kwatery prywatne Łódzkie
Apartamenty Łódzkie
Pensjonaty Łódzkie
Hotele Łódzkie
Ośrodki wypoczynkowe Łódzkie
Campingi pola namiotowe Łódzkie
imprezy integracyjne Łódzkie
wypożyczalnie sprzętu Łódzkie
czarter jachtów Łódzkie
śluby, wesela Łódzkie
Zamki, ruiny Łódzkie
Biesiady i turnieje rycerskie Łódzkie
kopalnie, jaskinie, podziemia Łódzkie
Restauracje Łódzkie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Legenda o Górze św. Małgorzaty

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2012-10-25 17:50
Drukuj artykuł
O tym, skąd wzięła się nazwa wsi i jak na nizinnej Ziemi Łęczyckiej powstała góra, obecnie zwana Górą św. Małgorzaty.

Dawno temu święta Małgorzata wędrowała po świecie. Odwiedzała różne miejsca i różnych ludzi - biednych i bogatych, zdrowych i chorych, szczęśliwych i tych, którym szczęścia zabrakło. Wszędzie, gdzie się zatrzymywała, starała się pomagać ludziom.

Kiedyś zawędrowała również na nizinne ziemie Mazowsza. Na krótki odpoczynek zatrzymała się nad Wisłą, obmyła strudzone stopy w wodach rzeki i podziwiała piękne, nadwiślańskie krajobrazy. Stamtąd wyruszyła na zachód płaską pradoliną Wisły. Nagle pogoda załamała się, zerwała się wichura, która przygnała ciemne chmury z ulewnym deszczem i burzą.

Święta Małgorzata zbliżała sie właśnie do wsi. Zapukała więc do najbliższej chaty, prosząc o schronienie. Tam potraktowano ją jak włóczęgę i wypędzono ze wsi, rzucając za nią kamieniami i szczując psami. Małgorzata poszła więc dalej.

A kiedy zapadła noc, wyczerpana, przemoczona i głodna święta Małgorzata dochodziła do innej wsi. Zmęczona usiadła pod płotem, obawiając się, że stąd również ją wypędzą. Tam spotkali ją mieszkańcy wsi i zabrali do najbliższego domu. Gospodarze przyjęli ją z otwartymi rękami, nakarmili, dali suche odzienie i przygotowali dla niej miękkie posłanie.

Kiedy Małgorzata położyła się, usłyszała jak mieszkańcy wsi naradzają się, gdzie we wsi zbudować kościół. Jedni odradzali wzniesienie świątyni nad strumykiem, bo tam jest bagniste podłoże. Inni odradzali miejsce pod lasem, bo tam dzikie zwierzęta mogą zagrażać wiernym. Jeszcze inni uznali, że najlepsze byłoby wzgórze, ale w okolicy nie było nawet najmniejszego wzniesienia. Mieszkańcy wsi rozeszli się późną nocą, nie znajdując dobrego rozwiązania.

Święta Małgorzata, chcąc pomóc dobrym ludziom, wstała przed świtem, kiedy jeszcze świecił księżyc i poszła na pola. Z tych pól zbierała kamienie, znosiła je w jedno miejsce i tam usypywała pagórek. Kiedy mieszkańcy wsi obudzili się, zaczęli pomagać świętej Małgorzacie w tej ciężkiej pracy. Wspólnymi siłami usypali wysoką górę, na której później wznieśli kościół. Po wykonaniu tej pracy, mieszkańcy podziękowali świętej za razwiązanie ich problemu, a Małgorzata powędrowała dalej w świat. Patronką świątyni została oczywiście święta Małgorzata. Również góra usypana wspólnymi siłami została nazwana Górą świętej Małgorzaty. Z czasem nazwę tę przyjęła także wieś leżąca u podnóża góry, której mieszkańcy tak gościnnie przyjęli świętą.

Do dziś święta Małgorzata otacza opieką mieszkańców wsi. Ziemie w okolicach Góry świętej Małgorzaty są żyzne i pozbawione kamieni, a ludzie spędzają czas pracowicie, pomnażając swoje dochody.
Miejsce, z którego Małgorzatę wypędzono, nosi nazwę Piekiełko, a mieszkańcy wsi chętnie opuszczają swoje domostwa, aby szukać szczęścia gdzie indziej.

Do dziś na Górze św. Małgorzaty wznosi się kościół, a na sklepieniu zakrystii świątyni znajduje się polichromia przedstawiająca legendę o powstaniu Góry św. Małgorzaty.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Legenda o Górze św. Małgorzaty

pokaż całą galerię zdjęć
kościół w Górze św. Małgorzaty - malowidło ścienne w zakrystii kościoła, obrazujące legendę powstania górykościół w Górze św. Małgorzaty - malowidło ścienne w zakrystii kościoła, obrazujące legendę powstania górykościół w Górze św. Małgorzaty - malowidło ścienne w zakrystii kościoła, obrazujące legendę powstania górykościół w Górze św. Małgorzaty - malowidło ścienne w zakrystii kościoła, obrazujące legendę powstania górykościół św. Małgorzaty na Górze św. MałgorzatyGóra św. MałgorzatyGóra św. Małgorzaty
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Legenda o Górze św. Małgorzaty

  • Kraina:Łódzkie
  • Miejscowość:Góra świętej Małgorzaty
  • Okolica:łęczycki
  • Kategoria:legendy, podania
  • Odwiedzin:2757
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Łódzkie


Imprezy Łódzkie


Noclegi Łódzkie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.