NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
śluby, wesela Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Smok toruński

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2013-02-04 12:24
Drukuj artykuł
Smok toruński nie porywał dziewic, nie pożerał bydła, nie zabijał wzrokiem, ale miał tę przewagę nad innymi nadwiślańskimi smokami, że istniał naprawdę.

13 czerwca 1746 roku mistrz ciesielski Johann Georg Hieronimi widział smoka lecącego od strony Domu Pracy Przymusowej (obecnie siedziba Toruńskiego Towarzystwa Kultury), w kierunku murów koło gdaniska, gdzie ukrył się w starych murach.
Na początku lipca 1746 roku, żona miejskiego żołnierza, Kataharina Storchin widziała smoka lecącego od strony Bramy Kotlarskiej (oddzielającej Stare i Nowe Miasto na ul. Szerokiej), w kierunku ruin zamku krzyżackiego.

Spotkanie smoka w Toruniu było tak niecodzienne, że 13 sierpnia 1746 roku, w kancelarii miejskiej spisano protokół z tego wydarzenia wraz z zeznaniami obydwu świadków.
Obydwoje zeznali, że smok pojawił się w pobliżu Strugi Toruńskiej, w okolicy Przedzamcza. Miał ok. 3,5 łokcia (ok. 2 m) długości, cztery łapy jak jaszczur, lecz były one zrośnięte błonami, jak u nietoperza. J.G. Hieronimi zeznał, że smok był koloru czarnego, natomiast K. Storchin widziała smoka, który miał ciemnoszarą głowę i tułów oraz jasnobrązowy, błyszczący ogon. Zeznała również, że podobne zwierzę widziała ok. 30 lat wcześniej w ogrodzie toruńskiego burmistrza Kazimierza Leona Schwerdtmanna.
Protokół został uzupełniony o rysunek napotkanego stworzenia. Zwierzę sklasyfikowane zostało jako smok latający o cechach gada i ptaka.

Protokół ten po raz pierwszy opublikował R. von Flanss w 1883 roku, w oryginalnym, niemieckim języku, na łamach „Zaitschrift des Historisches Vereins für Regierungsbezirk Marienwerder”.
W 1934 roku protokół uzupełniony rysunkiem smoka opublikował Marian Sydow na łamach „Słowa Pomorskiego”.
Jeszcze raz wydarzenie to zostało opisane w 1983 roku przez Tadeusza Petrykowskiego w zbiorze esejów pt. „Toruń niewiarygodny”.

Dziś oryginał protokołu z relacjami świadków uznaje się za zaginiony, choć podobno jeszcze w latach 60. XX wieku widziano go w toruńskim archiwum.

Na pamiątkę tego niewiarygodnego wydarzenia, 9 czerwca 2008 roku, nad odkrytym fragmentem Strugi Toruńskiej, przy ulicy Przedzamcze, nieopodal ul. Szerokiej, „wylądował” ceramiczny smok.
Figurkę smoka wykonał na zlecenie Urzędu Miasta Torunia, miejscowy artysta plastyk – Dariusz Przewięźlikowski. Zamontował ją przy kracie osłaniającej Strugę Toruńską, w rejonie, gdzie smoka widywano.

Toruński smok jest piękny, ale kolorystycznie odbiega od relacji świadków. Jego maleńkie skrzydełka chyba nie byłyby w stanie unieść go w powietrze.
Dobrze, że artysta postawił na urodę smoka, a nie na „prawdę” zawartą w urzędowym protokole. Kolorowy smok z sympatycznym pyszczkiem, małymi łapkami i skrzydełkami robi wrażenie uroczego smoczego bobasa. Umiejscowienie tej figurki w centrum gotyckiego miasta jest miłym urozmaiceniem i sporym zaskoczeniem.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Smok toruński

pokaż całą galerię zdjęć
smok toruńskismok toruńskismok toruńskitoruński smok
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Smok toruński

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Toruń
  • Okolica:toruński
  • Kategoria:legendy, podania
  • Odwiedzin:2758
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.