NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Łódzkie
Agroturystyka Łódzkie
Kwatery prywatne Łódzkie
Apartamenty Łódzkie
Pensjonaty Łódzkie
Hotele Łódzkie
Ośrodki wypoczynkowe Łódzkie
Campingi pola namiotowe Łódzkie
wypożyczalnie sprzętu Łódzkie
czarter jachtów Łódzkie
imprezy integracyjne Łódzkie
konferencje Łódzkie
Zamki, ruiny Łódzkie
Biesiady i turnieje rycerskie Łódzkie
kopalnie, jaskinie, podziemia Łódzkie
Wydarzenia sportowe Łódzkie
Pizzerie Łódzkie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Inowłódz - romański kościół św. Idziego

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-02-03 21:26
Drukuj artykuł
Nie ma pewności, kto ufundował romański, obronny kościółek. Być może był to Władysław Herman, a być może jego syn Bolesław Krzywousty.

Kościół pw. św. Idziego w Inowłodzu został wzniesiony w stylu romańskim w roku 1082 lub w I połowie XII wieku. Równocześnie z kościołem powstał klasztor Benedyktynek. Klasztor został zburzony w 1241 roku podczas najazdu tatarskiego.

Kościół zbudowano z bloczków piaskowca o żelazistym zabarwieniu. Wzniesiono go jako świątynię jednonawową, na planie prostokąta z półokrągłą absydą od wschodu i okrągłą wieżą od strony zachodniej. Świątynia o grubych murach i małych, romańskich oknach niejednokrotnie była atakowana i nie raz udowodniła swój obronny charakter.
Kiedy w 1520 roku wzniesiono w Inowłodzu nowy, duży kościół pw. św. Michała Archanioła, kościółek św. Idziego przestał być kościołem parafialnym, co spowodowało jego powolny upadek. Aby ratować znaczenie kościoła, w 1790 roku z kapliczki w Giełzowie przeniesiono do niego słynący łaskami, cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej.
Jednak już w 1793 roku świątynia została ograbiona przez żołnierzy pruskich, a ich władze zamieniły kościół na magazyn zbożowy.
Na początku XX wieku kościółek był bardzo zniszczony i pozbawiony dachu. Za czasów cara Mikołaja II rozpoczęto odbudowę zabytkowej świątyni, ale wybuch I wojny światowej spowodował dalsze zniszczenia. Wystrzał artyleryjski zniszczył prezbiterium i południową ścianę budowli.

W latach 1924 -1926, na zlecenie prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego, rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, jednak zabrakło środków na ich dokończenie.
W 1936 roku, pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego, kościół przebudowano według projektu Wilhelma Henneberga, nie zważając na dawny, historyczny wygląd świątyni. Miał to być reprezentacyjny kościół przy prezydenckiej rezydencji w Spale.

Podniesiono wówczas wieżę o jedną kondygnację. W nawie, od zachodniej strony, na miejscu otwartej empory wybudowano galerię arkadową z dwoma oknami, podzielonymi na trzy części kolumienkami. Kościół zamiast sklepienia posiada sufit belkowy. Zarówno korpus kościoła, jak również okrągła wieża, zostały przykryte ceramicznym dachem. Obecnie Kościół św. Idziego jest częściowo zabytkiem romańskim, a częściowo zabytkiem budownictwa okresu dwudziestolecia międzywojennego.
W październiku 1938 roku ukończono wszystkie prace związane z odbudową i 1 listopada 1938 roku kościółek został ponownie poświęcony. W uroczystości tej wzięła udział para prezydencka oraz Maksymilian Kolbe.
Podczas II wojny światowej świątynia nie poniosła większego uszczerbku.

Obecnie jest filią kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła. Od 1 czerwca do końca września odprawiane są tu nabożeństwa o godz. 17.00. 1 września obchodzony jest dzień patrona świątyni, a 1 listopada odprawiana jest msza święta z okazji Wszystkich Świętych, ponieważ kościółek otacza czynny cmentarz.
Wyposażenie kościółka jest bardzo skromne. W absydzie, która stanowi prezbiterium, znajduje się ołtarz z XV wiecznym, gotyckim krucyfiksem. W nawie ustawiono kilka ławek dla wiernych.
Zabytek można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z kościelnym, tel. 044 710 18 39.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Inowłódz - romański kościół św. Idziego

pokaż całą galerię zdjęć
Inowłódz - romański kościół św. IdziegoInowłódz - romański kościół św. IdziegoInowłódz - romański kościół św. Idziego - empora wsparta na dwóch arkadachInowłódz - romański kościół św. Idziego - tablica upamiętniająca budowę i remont kościołaInowłódz - romański kościół św. Idziego - dzwonInowłódz - romański kościół św. Idziego - wnętrze wieżyInowłódz - romański kościół św. Idziego - wejście z empory na wieżęInowłódz - romański kościół św. Idziego - żyrandol na emporze (na świece)Inowłódz - romański kościół św. Idziego - kolumienka triforium emporyInowłódz - romański kościół św. Idziego - triforia empory
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Inowłódz - romański kościół św. Idziego

  • Kraina:Łódzkie
  • Miejscowość:Inowłódz
  • Okolica:tomaszowski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:3207
Jak oceniasz ten materiał:
0 20

Ciekawostki Łódzkie


Imprezy Łódzkie


Noclegi Łódzkie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.