NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Opolskie
Agroturystyka Opolskie
Kwatery prywatne Opolskie
Apartamenty Opolskie
Pensjonaty Opolskie
Hotele Opolskie
Ośrodki wypoczynkowe Opolskie
Campingi pola namiotowe Opolskie
czarter jachtów Opolskie
imprezy integracyjne Opolskie
wypożyczalnie sprzętu Opolskie
konferencje Opolskie
Zamki, ruiny Opolskie
Biesiady i turnieje rycerskie Opolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Opolskie
Lodziarnie Opolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Namysłów - ratusz

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2013-04-09 22:05
Drukuj artykuł
Ratusz namysłowski jest budowlą gotycko-renesansową z wysoką wieżą ratuszową. Gmach ratusza usytuowany jest na środku wschodniej części wydłużonego rynku.

Namysłów już w 1249 roku otrzymał przywileje miejskie na prawie magdeburskim, z rąk księcia wrocławskiego Henryka III Białego.
Po utworzeniu rady miejskiej, w latach 70. XIII wieku, na rynku zbudowano drewniany ratusz, który z czasem został obudowany kramami.
Murowany budynek ratusza wzniesiono w latach 1374 - 1378, na planie prostokąta, według projektu mistrza murarskiego o imieniu Piotr. Ratusz stanął w miejscu kramów i sukiennic, które usytuowane były na rynku. Okazały gmach wzniesiono w stylu gotyckim, a konstrukcję jego wzmocniono od wschodu wysokimi, uskokowymi szkarpami, w narożach usytuowanymi skośnie.
W latach 1381 – 1389, przy zachodniej ścianie ratusza, wzniesiono na planie kwadratu 57-metrową wieżę ratuszową. Budowę wieży nadzorował mistrz murarski Piotr Einnetz, zwany również Tyńcem lub Tynetczem.
W XV wieku do wieży ratuszowej dobudowano od zachodu drugi budynek, w którym umieszczono m.in. sukiennice, ławy chlebowe i ławy szewskie.
14 listopada 1483 roku wybuchł w Namysłowie wielki pożar, który strawił część miasta. Bardzo ucierpiał również ratusz. Zniszczona została wieża ratuszowa, a także korpus główny ratusza. Spłonęły wówczas przechowywane w miejskim archiwum dokumenty i przywileje, jakimi dobroczyńcy obdarzali miasto.
Wieżę ratuszową odbudowano już w 1484 roku, natomiast korpus główny ratuszowego budynku wyremontowano dopiero pod koniec XV wieku.
6 grudnia 1619 roku, kolejny wielki pożar miasta zniszczył wszystkie zabudowania, z wyjątkiem zamku i jednego budynku, w którym mieściła się wówczas szkoła.
Podczas remontu ratusza po tym pożarze, w XVII wieku przebudowano elewację wschodnią budynku głównego, w bardzo modnym wówczas stylu renesansowym. W 1622 roku na wieży ratuszowej zamontowano zegar.
Murowany z cegły ratusz w 1702 roku został otynkowany.
XVIII wiek przyniósł kolejną rozbudowę bloku śródrynkowego. Od północy do wieży ratuszowej dobudowano nowy człon, w którym umieszczono strażnicę miejską. W 1783 roku zagospodarowano również niewielką przestrzeń między gmachem głównym ratusza, a budynkiem sukiennic i ław rzemieślniczych, przy południowej ścianie wieży. Zbudowano tam pomieszczenia wagi miejskiej.
W ten sposób na środku rynku powstał zwarty blok budynków, na planie zbliżonym do litery „L”. Liczne rozbudowy i przebudowy ratusza spowodowały zatracenie pierwotnego rytmu otworów okiennych, a także wymuszały zmiany lokowania wejść do budynku.
W 1823 roku rajcowie miejscy zezwolili na wyszynk piwa w lokalu znajdującym się w piwnicach ratuszowych.
Ratusz namysłowski przeszedł gruntowny remont w 1839 roku, pod kierownictwem mistrza budowlanego Hasenwinkela.
W 1928 roku na wieży ratuszowej zamontowano nowy zegar wieżowy, który zastąpił wysłużony już zegar XVII-wieczny. W XX wieku gmach przebudowywany był dwukrotnie, w latach 1923 – 1924 oraz 1963 – 1965. Każda przebudowa pociągała za sobą zmiany w elewacji całego zespołu budynków, jak również w organizacji przestrzeni wewnętrznej.
Po II wojnie światowej, w 1959 roku powstało w Namysłowie muzeum, które umieszczono w trzech salach ratusza. Muzeum to funkcjonowało tu do 1973 roku, kiedy zostało przeniesione do nowej siedziby Muzeum Ziemi Namysłowskiej.

W latach 2001 – 2002 przeprowadzono renowację całego bloku śródrynkowego i regotyzację głównego budynku ratusza, na podstawie opracowania dr. Czesława Lasoty, dr. Andrzeja Legendziewicza i architekta Jerzego Burmity. Pracami zespołu kierował prof. Edmund Małachowicz z Politechniki Wrocławskiej.
Dziś, po odrestaurowaniu, budynek ratusza (bo tak nazywany jest cały kompleks), przedstawia się pięknie, a jego wysoka wieża widoczna jest z daleka.
Dolna część wieży pochodzi z końca XIV wieku, natomiast górna część została nadbudowana w 1484 roku, po pożarze. Wieża ratuszowa o wysokości 57 metrów, w dolnej części kwadratowa, zakończona w narożach późnogotyckimi sterczynami z dekoracją maszkaronów, w górnej części oktagonalna, zwieńczona wysokim, barokowym hełmem z latarnią. Hełm wieży obity jest miedzianą blachą. Na czterech ścianach czworobocznej wieży umieszczone są cztery tarcze zegara wieżowego. Część oktagonalna dwukondygnacyjna, zdobiona jest ostrołukowymi blendami z okienkami strzelniczymi.
Z wieży ratusza codziennie w południe odtwarzany jest hejnał Namysłowa. Jest to utwór na trzy trąbki, skomponowany przez miejscowego muzyka – mgr. Eugeniusza Odoja.
Najstarsza część ratusza jest dwukondygnacyjna. Okna parteru ujęte są w obramienia z jasnego piaskowca, natomiast nieregularnym oknom piętra nadano nowy rytm, umieszczając je w wysokich, prostokątnych blendach. Blendy te, pomalowane na ciemny kolor imitują duże, regularnie umieszczone okna. W północnej i południowej elewacji znajdują się również po dwie blendy ostrołukowe. Wschodni szczyt budynku podzielony jest na trzy kondygnacje fryzem w ciemnym kolorze. Szczyt ten ozdobiony jest również ostrołukowymi blendami w kolorze elewacji, w których znajdują się prostokątne blendy imitujące okna. W niektórych z nich mieszczą się niewielkie okna. Szczyt ratusza wieńczą ceglane sterczyny, przykryte wysokimi daszkami namiotowymi, natomiast dolna kondygnacja szczytu ujęta jest z boków ściankami zwieńczonymi krenelażem.
Budynek główny ratusza zachował swój wysoki dach, który przykryty został czerwoną dachówką.
Do budynku tego prowadzi barokowy portal wykonany w piaskowcu, umieszczony w południowej elewacji ratusza.
W Sali Rajców zachowały się późnogotyckie sklepienia trójpodporowe z drugiej połowy XV wieku. Są to sklepienia żebrowe trójdzielne, tzw. piastowskie lub crazy vault (zwariowane sklepienia).
Późniejsze budynki bloku śródrynkowego są trójkondygnacyjne, o dachach jednakowej wysokości. Budynek dawnych sukiennic i wagi miejskiej przykryto wspólnym dachem trójspadowym, a dawną strażnicę dachem czterospadowym. Okna wszystkich członów ujęte są w obramienia z jasnego piaskowca, jednak każdy z nich otrzymał inną elewację.
Budynek północny wyposażony został w trzy uskokowe szkarpy od północy i dwie masywne przypory w narożach. Budynek zachodni ozdobiono w przyziemiu boniowaniem, natomiast maleńki budynek południowy o jasnej elewacji, posiada przyziemie niższe od sąsiadującego z nim budynku dawnych sukiennic.
Na rynku, obok ratusza stanęła metalowa replika pręgierza. Nie zachował się oryginalny, średniowieczny pręgierz, który świadczył o tym, że miasto ma przywilej sądowy, który zezwalał na orzekanie i wykonywanie kar. Przy pręgierzu wykonywano kary hańbiące, np. karę chłosty, piętnowania, obcinania rąk, uszu, nosa i włosów. Przy pręgierzu dokonywano również prezentacji dowodów przestępstwa, np. palono sfałszowane dokumenty.
Pręgierz namysłowski obsługiwali kaci mieszkający poza miastem. Pod koniec XVIII wieku zaprzestano w Namysłowie wykonywania kar cielesnych przy pręgierzu.
Ratusz namysłowski, stojący na zadbanym, wyłożonym granitową kostką rynku, w otoczeniu zabytkowych kamieniczek północnej pierzei, prezentuje się okazale.
Dziś w budynkach ratusza mieści się terenowe biuro ZUS, Urząd Stanu Cywilnego, prokuratura, biura notarialne, a także ratuszowa restauracja “Pod Aniołami”.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Namysłów - ratusz

pokaż całą galerię zdjęć
ratusz w Namysłowieratusz w Namysłowie - wieża ratuszowaratusz w Namysłowie - wschodni szczyt ratuszaratusz w Namysłowie - elewacja zachodniaratusz w Namysłowie - elewacja północno-wschodniaratusz w Namysłowie - wieża ratuszowaratusz w Namysłowie - elewacja zachodniareplika pręgierza na rynku namysłowskimratusz w Namysłowie - elewacja północno-wschodnia
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Namysłów - ratusz

  • Kraina:Opolskie
  • Miejscowość:Namysłów
  • Okolica:namysłowski
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:2058
Jak oceniasz ten materiał:
0 17

Ciekawostki Opolskie


Imprezy Opolskie


Noclegi Opolskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.