Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Świętokrzyskie
Agroturystyka Świętokrzyskie
Kwatery prywatne Świętokrzyskie
Apartamenty Świętokrzyskie
Pensjonaty Świętokrzyskie
Hotele Świętokrzyskie
Ośrodki wypoczynkowe Świętokrzyskie
Campingi pola namiotowe Świętokrzyskie
imprezy integracyjne Świętokrzyskie
wypożyczalnie sprzętu Świętokrzyskie
czarter jachtów Świętokrzyskie
konferencje Świętokrzyskie
Zamki, ruiny Świętokrzyskie
Biesiady i turnieje rycerskie Świętokrzyskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Świętokrzyskie
Bary Świętokrzyskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Pińczów - stara synagoga

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-02-06 12:26
Drukuj artykuł
Dawna synagoga w Pińczowie jest jedną z najstarszych synagog w Polsce i najstarszą, gdzie wszystkie pomieszczenia tworzą jedną bryłę przykrytą wspólnym dachem. Mieści się ona przy ulicy Klasztornej 8, w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej.

Synagoga była miejscem spotkań, w celu odprawiania obrzędów religijnych, jak modlitwy, studiowanie Tory i Talmudu. Mieściła również salę zebrań, kancelarię gminną, archiwum, pomieszczenie sądu rabinackiego, skarbiec oraz pełniła różne potrzebne funkcje.

Synagoga pińczowska zbudowana została w latach 1594 - 1609, za zezwoleniem marszałka wielkiego koronnego Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego. Projektantem bóżnicy był prawdopodobnie architekt Santi Gucci. Synagoga pińczowska jest typowym przykładem budynków sakralnych późnego renesansu.
Jest to prostopadłościenna bryła z zagłębionym dachem, ukrytym za prostą attyką, pozbawioną wszelkich ozdób. Woda z dachu odprowadzana jest rzygaczami, przez otwory w ścianie attykowej. Gruby mur wspierany jest w narożach przez masywne przypory. Do korpusu budynku przylega przedsionek nakryty dachem dwuspadowym.

W synagodze znajduje się kilka pomieszczeń. Sień była salą służącą zarządowi gminy do obrad i zebrań. Sala ta ma piękne sklepienie kolebkowe. Przyozdobiona jest XVIII wieczną polichromią o ornamentyce roślinnej i zwierzęcej, uzupełnioną o wymalowane teksty modlitw. Z sieni renesansowy portal prowadzi do salki kahalnej, gdzie odbywały się sądy rabinackie. W zachodniej ścianie sieni widać kamienny portal, dziś zamurowany, który prawdopodobnie prowadził na zewnętrzne schody wiodące do babińca, umieszczonego na emporze nad sienią i salą kahalną. Trzy nieduże okna pozwalały Żydówkom na wgląd do sali głównej, gdzie wstęp mieli jedynie mężczyźni. Na ścianach babińca do dziś zachowała się część malowanych ornamentów i inskrypcji, a także wymalowane cyfry, które były numerami wykupionych miejsc siedzących. Pomieszczenie babińca przykryte jest sklepieniem krzyżowym. W sieni, na ścianie południowej znajduje się okazały portal prowadzący do głównej sali modlitewnej.

Jest to obszerna sala o sklepieniu kolebkowym z lunetami. Sala jest obniżona i z sieni prowadzą do niej schody w dół. Na sklepieniach zachowały się fragmenty XVIII wiecznej polichromii, przedstawiające motywy zwierzęce i roślinne. Na ścianach natomiast, poza polichromią, znajdują się pozostałości inskrypcji hebrajskich.
W sali głównej, na wschodniej ścianie, znajduje się XVII wieczna, późnorenesansowa, rzeźbiona z piaskowca, szafa ołtarzowa (Aron-ha-kodesz), gdzie przechowywano zwoje Tory. Obramowanie Aron-ha-kodesz posiada po bokach jońskie pilastry z trójkątnym zwieńczeniem z koroną na Torę.

Niegdyś w centralnym miejscu głównej sali stała bima. Było to podwyższone miejsce zbudowane w formie ośmiokątnej altany z balustradą i baldachimem. Wewnątrz znajdował się stół do czytania Tory. Stąd również kantor prowadził modły. Bimy nie odbudowano, wyróżniono jedynie ślad na posadzce w miejscu, gdzie stała do czasów wojny.
Po obu stronach Aron-ha-kodesz znajdują się duże okna, w których umieszczono, przywiezione z Heidelbergu, witraże autorstwa Jacka Nowaka. Przedstawiają one setki twarzy.
Stara synagoga funkcjonowała do II wojny światowej, służąc mieszkańcom Pińczowa. W czasie wojny hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi i ograbili z cennych zabytków, m.in. przepadło wówczas bezpowrotnie około 100 zwojów Tory, gromadzonych przez wieki. Hitlerowcy zamienili bóżnicę na garaże i magazyny. W 1944 roku synagoga została zbombardowana. W 1947 roku zrekonstruowano dach i umieszczono w budynku magazyn nawozów sztucznych i materiałów budowlanych.

W latach 70. XX wieku podjęto decyzję o ulokowaniu w budynku synagogi Muzeum Ponidzia. Od tamtej pory trwały prace remontowe i konserwatorskie.
W dniach 16 - 18 czerwca 2006 roku w synagodze odbyło się pierwsze po wojnie nabożeństwo szabatowe, zorganizowane przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Burmistrza Miasta Pińczowa.

Obecnie synagogą opiekuje się Muzeum Regionalne w Pińczowie. Jest tam stała wystawa judaików. Jednym z ciekawszych eksponatów są XIX wieczne zwoje Tory, klejone z pasów.
Budynek synagogi otacza mur, na powierzchni którego umieszczono fragmenty zabytkowych nagrobków ze zniszczonych cmentarzy żydowskich miasta. Jest to swego rodzaju pomnik upamiętniający dawnych, tragicznie odeszłych mieszkańców Pińczowa.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Pińczów - stara synagoga

pokaż całą galerię zdjęć
Pińczów - stara synagoga - mur wyłożony macewamiPińczów - stara synagogaPińczów - stara synagogaPińczów - stara synagoga - wejściePińczów - stara synagoga - mur wyłożony macewamiPińczów - stara synagoga - mur wyłożony macewamiPińczów - stara synagoga - mur zbudowany z macewPińczów - stara synagogaPińczów - stara synagoga - widok z góry zamkowejPińczów - stara synagoga - mur zbudowany z macew
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Pińczów - stara synagoga

  • Kraina:Świętokrzyskie
  • Miejscowość:Pińczów
  • Okolica:pińczowski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:3529
Jak oceniasz ten materiał:
0 20

Ciekawostki Świętokrzyskie


Imprezy Świętokrzyskie


Noclegi Świętokrzyskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.