Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Warmińsko Mazurskie
Agroturystyka Warmińsko Mazurskie
Kwatery prywatne Warmińsko Mazurskie
Apartamenty Warmińsko Mazurskie
Pensjonaty Warmińsko Mazurskie
Hotele Warmińsko Mazurskie
Ośrodki wypoczynkowe Warmińsko Mazurskie
Campingi pola namiotowe Warmińsko Mazurskie
imprezy integracyjne Warmińsko Mazurskie
czarter jachtów Warmińsko Mazurskie
wypożyczalnie sprzętu Warmińsko Mazurskie
konferencje Warmińsko Mazurskie
Zamki, ruiny Warmińsko Mazurskie
Biesiady i turnieje rycerskie Warmińsko Mazurskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Warmińsko Mazurskie
Bary Warmińsko Mazurskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Plenerowa droga krzyżowa w Giżycku

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2013-06-04 00:53
Drukuj artykuł
Droga krzyżowa w Giżycku, wiodąca na wzgórze św. Brunona, upamiętnia męczeńską śmierć misjonarza i jego towarzyszy w 1009 roku.

Święty Brunon z Querfurtu wraz z 18 towarzyszami wyruszył w 1008 roku z misją chrystianizacyjną do Prus, gdzie wiosną 1009 roku ponieśli męczeńską śmierć.
Na początku XX wieku miejsce męczeńskiej śmierci zlokalizowano m.in. w okolicach Giżycka, nad jeziorem Niegocin.
Informację tę wykorzystał pastor miejscowego kościoła ewangelickiego – Ernst Tincker, który wraz z parafianami w 1910 roku wystawił na wzgórzu Tafelberg krzyż ku czci misjonarza. Wzgórze od tej pory zaczęto nazywać wzgórzem św. Brunona, a droga na wzgórze stała się celem spacerów mieszkańców Giżycka oraz turystów.

W 1990 roku na „Wyspie Giżyckiej” erygowano rzymskokatolicką parafię pw. Ducha Świętego Pocieszyciela, wyodrębnioną z parafii św. Brunona. Budowę kościoła rozpoczęto w 1993 roku, w 1995 odprawione zostały pierwsze nabożeństwa, a świątynia została konsekrowana przez biskupa ełckiego Edwarda Samsela w 1999 roku.

W 2007 roku wzdłuż drogi prowadzącej do krzyża św. Brunona, nazywanej drogą św. Brunona, ustawiono głazy polodowcowe, symbolizujące stacje drogi krzyżowej Chrystusa. Celem było upamiętnienie męczeńskiej śmierci św. Brunona, który w 1009 roku wraz z 18 towarzyszami poniósł śmierć na pobliskim wzgórzu ( według legendy z początku XX wieku).
Droga krzyżowa rozpoczyna się przy kościele pw. Ducha Świętego Pocieszyciela, a kończy przy wzgórzu św. Brunona. Zawiera XIV stacji, z których każda ufundowana jest przez kogo innego. Fundatorami są parafie rzymskokatolickie, ewangelickie, NSZZ Solidarność, stowarzyszenia, samorządy miast, a nawet osoby prywatne.
Jedna ze stacji drogi krzyżowej ufundowana została wspólnie przez władze samorządowe Querfurtu, skąd św. Brunon pochodził i Giżycka, gdzie zginął.

Droga św. Brunona stanowi malowniczy trakt spacerowy, wśród zieleni, śpiewu ptaków i szumu jeziora. Jedynie z rzadka przejeżdżający pociąg nad brzegiem jeziora może zakłócić ciszę. Droga usytuowana jest równolegle do brzegu jeziora Niegocin i prowadzi przez las, między jeziorem i twierdzą Boyen.
Ustawienie kamieni drogi krzyżowej wzdłuż drogi św. Brunona w dyskretny sposób wzbogaca szlak spacerowy i zachęca do zadumy nad życiem.

W 2009 roku decyzją Rady Miasta Giżycka św. Brunon został obrany patronem miasta, a z inicjatywy władz Giżycka drogę św. Brunona w 2009 roku wyłożono granitową kostką, zrobiono chodniki i ścieżkę rowerową, a także założono oświetlenie. Dziś droga św. Brunona prowadzi nie tylko na wzgórze i do twierdzy, lecz została poprowadzona do kanału Niegocińskiego.

Mam świadomość, że nie wszystkim podobało się wyremontowanie za publiczne pieniądze drogi św. Brunona oraz utworzenie drogi krzyżowej w centrum Mazur. Ale przecież Mazury to nie tylko woda, żagle i rozrywka. To również miasta, wsie i ludzie, którzy tu żyją lub odwiedzają okolice. Nie wszyscy żeglują, a kiedy są zmęczeni chodzeniem po sklepach, knajpkach, czy prażeniem się na plaży, to spacer wydaje się korzystną propozycją.
Uważam, że skoro św. Brunon jest patronem Giżycka, a pobliskie wzgórze uznane zostało za miejsce jego męczeńskiej śmierci, to miasto ma pełne prawo, a nawet obowiązek informować o tym mieszkańców i turystów.
Przecież w Giżycku i okolicach można zorganizować jeszcze wiele „konkurencyjnych” tras spacerowych, poświęconych np. żeglarzom, kajakarzom, windsurfingowcom, bojerowcom, motorowodniakom, a może różnym typom żaglowców, czy historycznym i obecnym statkom pasażerskim pływającym po Wielkich Jeziorach Mazurskich, a może po prostu samym jeziorom.
Wydaje mi się, że każda tematyczna trasa spacerowa byłaby chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów odwiedzających piękne Mazury.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Plenerowa droga krzyżowa w Giżycku

pokaż całą galerię zdjęć
Wzgórze i krzyż św. Brunona widziane z giżyckiego molakościół pw. Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku - początek plenerowej drogi krzyżowejpoczątek drogi krzyżowej w Giżyckuomszałe drzewo przy drodze krzyżowejI stacja drogi krzyżowej ufundowana przez parafię rzymskokatolicką pw. Ducha Świętego Pocieszyciela w GiżyckuII stacja drogi krzyżowej ufundowana przez NSZZ SolidarnośćIII stacja drogi krzyżowej ufundowana przez samorządy miast Giżycko i QuerfurtIV stacja drogi krzyżowej ufundowana przez parafię rzymskokatolicką pw. św. Kazimierza w GiżyckuV stacja drogi krzyżowej ufundowana przez parafię rzymskokatolicką pw. św. Brunona w Giżyckudroga św. Brunona
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Plenerowa droga krzyżowa w Giżycku

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Giżycko
  • Okolica:Giżycko
  • Kategoria:inne zabytki i ciekawostki
  • Odwiedzin:2105
Jak oceniasz ten materiał:
0 22

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.