Kolorowe jeziorka

Wieściszowice      0 Opinie

Opis

Do jeziorek można dotrzeć zielonym szlakiem turystycznym wiodącym z Marciszowa do Wieściszowic i dalej przez Kolorowe Jeziorka na Wielką Kopę. Jeziorka te utworzyły się w starych wyrobiskach kopalni pirytu, z którego w pobliskim Płoszowie wytwarzano kwas siarkowy.

Najwyżej, na wysokości 730 m n.p.m., położone jest Zielone Jeziorko, zwane częściej Zielonym Stawem. Powstało w wyrobisku najstarszej kopalni Gustav Grube, gdzie w latach 1790 - 1902, wydobywano łupki pirytonośne, które przerabiano na siarczan miedzi i żelaza. W tym niedużym wyrobisku o wymiarach 50 x 50 m okresowo pojawia się woda o zielonym zabarwieniu, które zawdzięcza zawartości związków miedzi. W suche lata woda w stawie wysycha.

Idąc w kierunku północnym ok. 600 metrów, na wysokości 635 m n.p.m., spotkamy Błękitne Jeziorko, które powstało w wyrobisku kopalni Nowe Szczęście. Jeziorko ma ok. 150 m długości i ok. 30 - 40 m szerokości. Zabarwienie wody powodują związki miedzi. Wody tego jeziorka bywają nieraz szmaragdowe, a czasami woda jest bezbarwna. Woda jest bez zapachu, można się w niej kąpać. Nad brzegiem jeziorka można zauważyć wejście do sztolni. Sztolnia nr 1 ma ok. 45 m długości, a wejście do niej znajduje się u podnóża północnej ściany wyrobiska. U podnóża wschodniej ściany jest wejście do sztolni nr 2 o długości 10 metrów, chodnik ten jest zalany częściowo wodą.

Po przejściu kolejnych 400 metrów w kierunku północnym, spotkamy Purpurowe Jeziorko, które powstało w wyrobisku kopalni Nadzieja. Wyrobisko położone jest na wysokości 510 - 620 m n.p.m. Jeziorko Purpurowe, zwane również Czerwonym Jeziorkiem, jest największym akwenem o długości dochodzącej do 430 m i szerokości ok. 150 m. Wody jeziorka mają barwę ciemnoczerwoną, co jest spowodowane dużym nasyceniem związków żelaza. Woda ma kwaśny odczyn o pH = 3. Nad wodą często unosi się duszący zapach.

W północnej, niższej części wyrobiska, skałki zawierają wiele minerałów siarczanowych, które tworzą żółte naskorupienia minerału o zapachu siarki. Tam właśnie, poniżej Purpurowego Jeziorka, jest wyraźne zagłębienie, w którym niegdyś znajdowało się, dziś już nieistniejące, Żółte Jeziorko, zwane także Jeziorkiem Złotym.

Będąc w okolicy Jeleniej Góry, Rudaw Janowickich, czy Gór Ołowianych lub Kaczawskich, warto zobaczyć to przepiękne zjawisko. Zabarwienie wody w połączeniu z zielenią drzew i niesamowitymi kolorami otaczających skał, wprowadzają w bajkowy nastrój.