NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Dolnośląskie
Agroturystyka Dolnośląskie
Kwatery prywatne Dolnośląskie
Apartamenty Dolnośląskie
Pensjonaty Dolnośląskie
Hotele Dolnośląskie
Ośrodki wypoczynkowe Dolnośląskie
Campingi pola namiotowe Dolnośląskie
imprezy integracyjne Dolnośląskie
wypożyczalnie sprzętu Dolnośląskie
czarter jachtów Dolnośląskie
konferencje Dolnośląskie
Zamki, ruiny Dolnośląskie
Biesiady i turnieje rycerskie Dolnośląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Dolnośląskie
Restauracje Dolnośląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Kolorowe jeziorka

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-02-06 22:46
Drukuj artykuł
Na północnym stoku Wielkiej Kopy, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, znajdują się zbiorniki wodne o niesamowitym, rzadko spotykanym zabarwieniu wody.

Do jeziorek można dotrzeć zielonym szlakiem turystycznym wiodącym z Marciszowa do Wieściszowic i dalej przez Kolorowe Jeziorka na Wielką Kopę. Jeziorka te utworzyły się w starych wyrobiskach kopalni pirytu, z którego w pobliskim Płoszowie wytwarzano kwas siarkowy.

Najwyżej, na wysokości 730 m n.p.m., położone jest Zielone Jeziorko, zwane częściej Zielonym Stawem. Powstało w wyrobisku najstarszej kopalni "Gustav Grube", gdzie w latach 1790 - 1902, wydobywano łupki pirytonośne, które przerabiano na siarczan miedzi i żelaza. W tym niedużym wyrobisku o wymiarach 50 x 50 m okresowo pojawia się woda o zielonym zabarwieniu, które zawdzięcza zawartości związków miedzi. W suche lata woda w stawie wysycha.

Idąc w kierunku północnym ok. 600 metrów, na wysokości 635 m n.p.m., spotkamy Błękitne Jeziorko, które powstało w wyrobisku kopalni "Nowe Szczęście". Jeziorko ma ok. 150 m długości i ok. 30 - 40 m szerokości. Zabarwienie wody powodują związki miedzi. Wody tego jeziorka bywają nieraz szmaragdowe, a czasami woda jest bezbarwna. Woda jest bez zapachu, można się w niej kąpać. Nad brzegiem jeziorka można zauważyć wejście do sztolni. Sztolnia nr 1 ma ok. 45 m długości, a wejście do niej znajduje się u podnóża północnej ściany wyrobiska. U podnóża wschodniej ściany jest wejście do sztolni nr 2 o długości 10 metrów, chodnik ten jest zalany częściowo wodą.

Po przejściu kolejnych 400 metrów w kierunku północnym, spotkamy Purpurowe Jeziorko, które powstało w wyrobisku kopalni "Nadzieja". Wyrobisko położone jest na wysokości 510 - 620 m n.p.m. Jeziorko Purpurowe, zwane również Czerwonym Jeziorkiem, jest największym akwenem o długości dochodzącej do 430 m i szerokości ok. 150 m. Wody jeziorka mają barwę ciemnoczerwoną, co jest spowodowane dużym nasyceniem związków żelaza. Woda ma kwaśny odczyn o pH = 3. Nad wodą często unosi się duszący zapach.

W północnej, niższej części wyrobiska, skałki zawierają wiele minerałów siarczanowych, które tworzą żółte naskorupienia minerału o zapachu siarki. Tam właśnie, poniżej Purpurowego Jeziorka, jest wyraźne zagłębienie, w którym niegdyś znajdowało się, dziś już nieistniejące, Żółte Jeziorko, zwane także Jeziorkiem Złotym.

Będąc w okolicy Jeleniej Góry, Rudaw Janowickich, czy Gór Ołowianych lub Kaczawskich, warto zobaczyć to przepiękne zjawisko. Zabarwienie wody w połączeniu z zielenią drzew i niesamowitymi kolorami otaczających skał, wprowadzają w bajkowy nastrój.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Kolorowe jeziorka

pokaż całą galerię zdjęć
Purpurowe Jeziorkozagłębienie gdzie było Żółte JeziorkoBłękitne JeziorkoPurpurowe JeziorkoPurpurowe Jeziorkowąwóz między jeziorkamiwąwóz między jeziorkamiBłękitne JeziorkoBłękitne JeziorkoPurpurowe Jeziorko
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Kolorowe jeziorka

  • Kraina:Dolnośląskie
  • Miejscowość:Wieściszowice
  • Okolica:kamienna góra
  • Kategoria:inne atrakcje przyrodnicze
  • Odwiedzin:5578
Jak oceniasz ten materiał:
0 17

Ciekawostki Dolnośląskie


Imprezy Dolnośląskie


Noclegi Dolnośląskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.