NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Dolnośląskie
Agroturystyka Dolnośląskie
Kwatery prywatne Dolnośląskie
Apartamenty Dolnośląskie
Pensjonaty Dolnośląskie
Hotele Dolnośląskie
Ośrodki wypoczynkowe Dolnośląskie
Campingi pola namiotowe Dolnośląskie
czarter jachtów Dolnośląskie
wypożyczalnie sprzętu Dolnośląskie
imprezy integracyjne Dolnośląskie
konferencje Dolnośląskie
Zamki, ruiny Dolnośląskie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Dolnośląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Dolnośląskie
Lodziarnie Dolnośląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Kłodzko - gotycki most św. Jana

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2013-08-31 23:45
Drukuj artykuł
Gotycki most św. Jana w Kłodzku, spinający brzegi Młynówki, jest najstarszym mostem kamiennym w Polsce.

Nie jest znana dokładna data budowy kamiennego mostu. Być może był to rok 1281, ponieważ taka data wykuta jest na jednej z figur zdobiących most. Może był to rok 1286, jak podaje kronikarz Georg Promnitz. Na pewno most kamienny w Kłodzku istniał w 1390 roku. Być może wcześniej była tu przeprawa drewniana, którą w 1390 roku zastąpiono mostem kamiennym.

Most został wymurowany z ciosów piaskowcowych, przy użyciu zaprawy na bazie kurzych jaj. Podobno podczas budowy mostu mieszkańcy okolicznych wsi dostarczali do miasta jajka, a tam urzędnicy oddzielali białka od żółtek – białka użyte zostały do zaprawy, a żółtka oddawano.
Powstał czteroprzęsłowy most o konstrukcji łukowej, wsparty na trzech filarach. Arkady mostu wsparte na przyczółkach otrzymały kształt ostrołukowy, natomiast szersze arkady wewnętrzne – kształt okrągłołukowy.
Most św. Jana połączył staromiejską część Kłodzka z przedmieściem położonym na Wyspie Piasek.
U schyłku XIII wieku powstała Górna Brama Mostowa, włączona w ciąg murów obronnych miasta. Była to trzypiętrowa budowla obronna, która z czasem została zamieniona w kamienicę mieszkalną. Na drugim końcu mostu, w połowie XV wieku zbudowano Dolną Bramę Mostową. Obie bramy mostowe zostały rozebrane w drugiej połowie XIX wieku.

Gotycki most na Młynówce był wielokrotnie przebudowywany i wzmacniany, zwłaszcza w okresie wojen husyckich w pierwszej połowie XV wieku. Najbardziej widoczne zmiany nastąpiły jednak w XVII i XVIII wieku, kiedy dobudowano kamienną balustradę i nadbudowano filary mostu, na których zaczęto ustawiać rzeźby wotywne i figury świętych. Najciekawszy jest środkowy filar po zachodniej stronie mostu, którego nadbudowa przygotowana była pod budowę kapliczki mostowej. Filar ten posiada sześć podpór, podtrzymujących płaską platformę w kształcie niepełnej gwiazdy. Kapliczka mostowa nigdy na moście nie stanęła.

Na miejscu przeznaczonym na kapliczkę, w 1655 roku stanęła barokowa Pieta – rzeźba Matki Bożej Bolesnej z martwym ciałem Chrystusa. Rzeźbę tę ufundował ówczesny starosta Kłodzka – hrabia Jan Jerzy von Götzen z małżonką Marią Elżbietą. Pietę wyrzeźbił w piaskowcu nieznany artysta.
Kolejną rzeźbą, która udekorowała most, była figura św. Jana Nepomucena, którą ufundował w 1707 roku syn hrabiego von Götzen – Franciszek wraz z żoną, księżniczką Lichtenstein. Figura świętego, mająca chronić przed powodzią, wykonana została również z piaskowca przez nieznanego artystę, stanęła na północnym filarze, po zachodniej stronie mostu.
W 1714 roku na południowym filarze, po wschodniej stronie mostu ustawiono figurę patrona Kłodzka – św. Franciszka Ksawerego. Posąg ten ufundowali mieszkańcy Kłodzka jako wotum po zarazie, jaka nawiedziła miasto. Święty przedstawiony jest w otoczeniu chorych mężczyzn. U stóp świętego klęczy chłopiec w egzotycznym stroju (podobno Indianin), trzymający tarczę z herbem Kłodzka. Rzeźba ta zwietrzała z wiekiem i w 1915 roku, podczas renowacji figur postanowiono wykonać replikę i zastąpić nią oryginał. Kopię wykonał artysta rzeźbiarz Tschötschel. Pozostałości oryginalnego pomnika umieszczono w muzeum.
W 1714 roku na północnym filarze, po wschodniej stronie mostu stanęła późnobarokowa rzeźba, przedstawiająca Trójcę Świętą i Ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Fundatorem tej rzeźby był właściciel Gorzuchowa – Franciszek Ferdynand baron Fitschen. Rzeźbę wykonał w piaskowcu nieznany artysta.
W 1715 roku na południowym filarze, po zachodniej stronie mostu stanęła figura św. Wacława – patrona Czech. Rzeźba wykonana w piaskowcu przez nieznanego artystę, który przedstawił świętego jako zwycięskiego rycerza, trzymającego sztandar. Fundator tego posągu nie jest znany.
Ostatnią rzeźbą, która ozdobiła most, była grupa Ukrzyżowania – figura Chrystusa na krzyżu ze św. Marią Magdaleną u jego stóp. Piaskowcową rzeźbę ufundował w 1734 roku hrabia von Herberstein lub jego małżonka. Rzeźba stanęła na północnym filarze, po zachodniej stronie mostu, prawdopodobnie w miejscu drewnianego krzyża. To właśnie na tej rzeźbie umieszczony jest napis: „W 1281 most ten zbudowano, w roku 1701, 22 sierpnia, odnowiono”.

Gotycki most św. Jana łączy staromiejską część Kłodzka położoną na Fortecznej Górze, gdzie znajduje się rynek i twierdza, z Wyspą Piasek, na której usytuowany jest m.in. franciszkański kościół Matki Bożej Różańcowej.

Most o długości ok. 52 m i szerokości ok. 4 m, zamknięty jest dla ruchu kołowego.
Na początku XX wieku oświetlono go stylowymi lampami, a w 2007 roku, w miejsce zużytego bruku ułożono nowy z granitowej kostki.

To piękne, kilkusetletnie dzieło inżynierii drogowej w 1948 roku zostało wpisane do rejestru zabytków.

Dzięki walorom architektonicznym i dzięki osobliwej galerii barokowych figur zdobiących zabytek, gotycki most św. Jana w Kłodzku porównywany jest często do słynnego Mostu Karola na Wełtawie w Pradze.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Kłodzko - gotycki most św. Jana

pokaż całą galerię zdjęć
Kamienny, gotycki most św. Jana w KłodzkuKamienny, gotycki most św. Jana w Kłodzku - widok w kierunku Starego MiastaMłynówka, której brzegi spina kamienny most św. JanaKamienny, gotycki most św. Jana w Kłodzku - figura wotywna patrona Kłodzka św. Franciszka KsaweregoKamienny, gotycki most św. Jana w Kłodzku - figura św. Jana NepomucenaKamienny, gotycki most św. Jana w Kłodzku - rzeźba Trójcy Świętej i Ukoronowanie NMPKamienny, gotycki most św. Jana w Kłodzku - Pieta ustawiona na filarze kaplicznymKamienny, gotycki most św. Jana w Kłodzku rzeźba przedstawiająca UkrzyżowanieKamienny, gotycki most św. Jana w Kłodzku - figura św. WacławaKamienny, gotycki most św. Jana w Kłodzku - rzeźba przedstawiająca św. Franciszka Ksawerego
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Kłodzko - gotycki most św. Jana

  • Kraina:Dolnośląskie
  • Miejscowość:Kłodzko
  • Okolica:kłodzki
  • Kategoria:Ciekawostki myśli technicznej
  • Odwiedzin:1772
Jak oceniasz ten materiał:
0 19

Ciekawostki Dolnośląskie


Imprezy Dolnośląskie


Noclegi Dolnośląskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.