Łeba - Jurajski Park Dinozaurów

Łeba      0 Opinie

Opis

Dinozaury były grupą gadów naczelnych, które pojawiły się w środkowym triasie i zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 milionów lat. Pod koniec okresu kredy, ok. 65,5 mln lat temu, na wszystkich kontynentach globu nastąpiło tajemnicze wymieranie dinozaurów. Być może właśnie ta tajemnica najbardziej intryguje współczesnego człowieka.

Kiedy w 2010 roku otwierano Park Dinozaurów w Łebie, był to już kilkunasty park jurajski w Polsce.
Usytuowany został na zróżnicowanym terenie, wśród słowińskich mokradeł, trzęsawisk, wokół stawów, a wyższa część parku – w lesie. Park Jurajski w Łebie zajmuje powierzchnię ok. 20 ha i obszarowo jest jednym z większych w kraju.

Wędrując ścieżką, prowadząca przez piaski nadmorskie, kładkami wśród trzcin, mostkami nad wodą oraz leśnymi dróżkami, co chwilę można spotkać któregoś z prehistorycznych gadów. Przy tym szlaku rozstawionych jest ok. 100 modeli dinozaurów w skali 1:1. Są tu ogromne gady roślinożerne (Sejsmozaur, Brachiozaur, czy Diplodok), duże drapieżniki jak Allozaur czy Tyranozaur, a także niewielkie dinozaury (Scelidozaur, Celofyz, Tanystrof, czy inne). Przechodząc po kładkach przez trzcinowiska, słychać stąpanie i porykiwanie dzikich zwierząt, co stwarza poczucie ich bliskości i grozy. Przy modelach dinozaurów znajdują się tablice informujące o konkretnych gadach – jak zostały nazwane, kiedy żyły, czym się żywiły, ile mogły ważyć, jaką wielkość osiągały, a także gdzie zostały znalezione ich szczątki i tropy. Droga spacerowa uzupełniona jest kolorowymi tablicami informacyjnymi, z których można dowiedzieć się wiele na temat dawnej flory i fauny.

Park Jurajski w Łebie prezentuje nie tylko faunę z okresu mezozoiku. Można tu obejrzeć modele oraz zapoznać się z informacjami o życiu dużo „młodszych” ssaków prehistorycznych, żyjących w plejstocenie, jak np. mamuty, tygrysy szablozębne, hieny jaskiniowe, czy niedźwiedzie jaskiniowe.

Można tu również odwiedzić „praojców” rasy ludzkiej w ich skalnych grotach – od australopiteka, który żył w pliocenie i wczesnym plejstocenie, poprzez pitekantropa, po neandertalczyka, którego istnienie datuje się na 400 tysięcy – 24,5 tysiąca lat temu.

W ten sposób można odbyć szybką podróż w czasie, zakończoną wizytą w starej chacie kaszubskiej, gdzie można zapoznać się z wyglądem i sprzętami różnych pomieszczeń, np. izby, kuchni, pieca chlebowego, kuźni, obory, a nawet przystani rybackiej.

Na terenie Parku Jurajskiego w Łebie znajduje się wystawa skamielin, gdzie można obejrzeć amonity, skamieniałe drzewa, odciski śladów dinozaurów, jajo dinozaura, a także części szkieletów prehistorycznych gadów i ssaków.

Po obejrzeniu wymarłych zwierząt można wybrać się na spotkanie z żywymi zwierzętami. W parku znajduje się Mini ZOO, gdzie można oglądać m.in. lamy, daniele, jelenie, kozy, owce, osiołki, a także pojeździć na kucyku lub bryczką.

Park Jurajski w Łebie zaplanowany jest tak, aby można było tutaj spędzać rodzinnie cały dzień, nie nudząc się nawet przez chwilę.
Są tu kolejki dziecięce, place zabaw dla dzieci z olbrzymią piaskownicą, gdzie można odkopywać szkielet dinozaura, huśtawki, liczne zjeżdżalnie, ściany wspinaczkowe, karuzele itp. Młodzież będzie zachwycona parkiem linowym, a dorośli galerią minerałów i bursztynów.
Chętni mogą wybrać się do kina 5D na film o tematyce przyrodniczej, gdzie poza trójwymiarowym obrazem, kwadrofonicznym dźwiękiem i poruszającym się fotelem, można odczuć powiewy wiatru, tryskającą wodę, czy padający śnieg, a nawet muśnięcie gałązek lub delikatny dotyk przechodzących zwierząt.

Park Dinozaurów w Łebie posiada zaplecze gastronomiczne, a na wszystkich trasach spacerowych znajdują się kąciki wypoczynkowe, ławeczki i wiaty.

Przez cały dzień jest tu co robić. Dzieci świetnie się bawią, a modele dinozaurów odbierają jak magiczne postacie z bajek, np. smoki. Dodatkową atrakcją dla maluchów jest sklep z pamiątkami, gdzie można nabyć i zabrać do domu własnego dinozaura lub inną pamiątkę.

Będąc w Parku Jurajskim w Łebie zadziwił mnie brak komarów na trzcinowiskach. Organizatorzy musieli w porę zadbać o to, aby spacer po parku nie zamienił się w nierówną walkę z komarami.

Park Jurajski w Łebie można odwiedzać codziennie od maja do października.
Łeba Park – Jurajski Park Dinozaurów
ul. Kolonijna, 84-360 Łeba
tel. 600 145 300, e-mail: lebapark@lebapark.pl