Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Zachodniopomorskie
Agroturystyka Zachodniopomorskie
Kwatery prywatne Zachodniopomorskie
Apartamenty Zachodniopomorskie
Pensjonaty Zachodniopomorskie
Hotele Zachodniopomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Zachodniopomorskie
imprezy integracyjne Zachodniopomorskie
Zamki, ruiny Zachodniopomorskie
Grody, grodziska Zachodniopomorskie
Pałace, dwory Zachodniopomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Zachodniopomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Zachodniopomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Zachodniopomorskie
Bary Zachodniopomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Ratusz w Trzcińsku-Zdroju

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2014-05-19 11:22
Drukuj artykuł
XIII-wieczne miasteczko, malowniczo położone nad jeziorem Trzygłowskim, posiada ratusz o średniowiecznej metryce, który do dziś jest siedzibą władz miasta.

W XII wieku Trzcińsko było słowiańską osadą rolniczo-rybacką o zwartej zabudowie, otoczoną wałem drewniano-ziemnym. Osada podlegała wówczas ośrodkowi władzy kasztelańskiej w Cedyni.
Prawa miejskie osada otrzymała prawdopodobnie ok. połowy XIII wieku.

W drugiej połowie XIII wieku Brandenburgia opanowała okoliczne ziemie, nazywając je Nową Marchią. W 1281 roku margrabiowie brandenburscy – Jan II i Otton IV potwierdzili przywileje miejskie nadane miastu. Miasto nazywane od tej pory Schowenfliet, otrzymało herb, prawo wyboru wójtów, posiadania ziemi, budowy domów i prowadzenia targów.

Wraz z rozwojem handlu, w centrum miasta zbudowano Dom Kupiecki, zwany przez mieszkańców „theatrum”. Był to parterowy, podpiwniczony budynek, wzniesiony na planie kwadratu.
W 1320 roku wykształciła się Rada Miejska, a ok. 1340 roku miasto uzyskało prawo sądownicze. W XIV wieku otrzymało również prawo wywozu zboża oraz organizowania jarmarków i targów koni i bydła.
Wiele działo się w miasteczku w XIV wieku. Miasto zostało otoczone pierścieniem murów obronnych, fosą i wałem ziemnym. Pod koniec wieku przebudowano Dom Kupiecki, przeznaczając go na ratusz miejski i miejsce obrad Rady Miejskiej. Do wschodniej ściany budynku dobudowano część handlową.
Pierwsza zachowana wzmianka o ratuszu (a nie Domu Kupieckim) pochodzi z 1409 roku.

W 1550 roku budynek ratusza znacznie przebudowano. Obie części budynku połączono i nadbudowano o jedną kondygnację. Ratusz przykryto wysokim, dwuspadowym dachem z wieżyczką na kalenicy. Szczyty budowli ozdobione zostały misternymi maswerkami. Elewacje ratusza zdobiły ostrołukowe okna oraz dwustopniowe, gotyckie portale.
Wnętrza ratusza przykryto gotyckimi sklepieniami sieciowymi i krzyżowymi, natomiast pod zachodnią częścią ratusza pozostały pomieszczenia piwniczne sklepione kolebką.
Parter budynku pełnił wówczas funkcje handlowe, a na piętrze znajdowała się m.in. Sala Rady, sala sądowa oraz gabinet wójta.
Na rynku, wokół ratusza zaczęły powstawać budy kramarskie, które funkcjonowały tu do początku XIX wieku.

W 1898 roku na terenie miasta odkryto pokłady borowinowe i otwarto pierwsze kąpielisko, a później zakład leczniczy. W 1907 roku miasto otrzymało tytuł Zdroju i przyjęło nazwę Bad Schönfliess.
Po II wojnie światowej Pomorze Zachodnie, a wraz z nim również Bad Schönfliess znalazło się w granicach Polski i przyjęło nazwę Trzcińsko-Zdrój. Chociaż w 1948 roku zamknięto zakład przyrodoleczniczy i miasto utraciło status uzdrowiska, to do dziś Zdrój został zachowany w nazwie miasta.
Po II wojnie światowej część parteru zajmował areszt zamykany okutymi drzwiami oraz posterunek Milicji Obywatelskiej z jednym milicjantem.

W ciągu swych długich dziejów, ratusz trzciński niejednokrotnie był remontowany i przebudowywany. Poważnie uszkodzony podczas wojny trzydziestoletniej przez wojska cesarskie i armię szwedzką, został odbudowany w drugiej połowie XVII wieku. W XIX wieku, po przejściu wojsk napoleońskich również został wyremontowany. Po zniszczeniach II wojny światowej, zniszczony budynek ratusza odbudowano w 1945 roku.
W latach 90. XX wieku został poddany rewitalizacji, podczas której zaadaptowano część wysokiego poddasza na pomieszczenia użytkowe. Zamontowano wówczas w dachu okna połaciowe. Również XXI wiek przyniósł kolejne modernizacje. Zmieniono oświetlenie użytkowego poddasza, montując lukarny przykryte pulpitowymi daszkami, zamiast okien w połaciach dachu. Lukarny dodały nowy akcent architekturze budynku. W tym czasie odnowiono również elewacje ratusza, eksponując dawne detale architektoniczne budynku.

Do dziś w południowo-wschodniej części zadbanego rynku stoi średniowieczny budynek ratusza, który do dziś jest siedzibą władz miejskich.
Na piętrze mieści się m.in. gabinet burmistrza oraz duża, reprezentacyjna sala, przykryta drewnianym stropem. W sali tej odbywają się posiedzenia Rady Miasta, a także udzielane są śluby. Na parterze znajdują się obecnie biura Urzędu Miejskiego.

Ratusz jest budynkiem dwukondygnacyjnym z użytkowym poddaszem. Wzniesiony na planie prostokąta, w zachodniej części kryje XIII-wieczne piwnice ze sklepieniem kolebkowym.
Trzciński ratusz jest budowlą murowaną z cegły, o otynkowanych elewacjach. Przykrywa go dwuspadowy dach z czerwonej dachówki. W wysokim dachu umieszczono współczesne, prostokątne lukarny.
Szczytowe (wschodnia i zachodnia) ściany budynku posiadają ciekawą, gotycką dekorację maswerkową, a szczyty ratusza wieńczą sterczyny. Obydwie ściany szczytowe zachowały dwustopniowe, ceglane portale, chociaż tylko w portalu zachodnim znajduje się wejście do ratusza.
Zachodnia elewacja prezentuje symetryczny układ prostokątnych okien.
Symetria nie została zachowana w elewacji wschodniej, gdzie gotycki portal przesunięty jest w prawo od osi budynku. W portalu tym zamiast wejścia znajduje się okno. Po bokach portalu pozostały ceglane obramienia okrągłych okienek. Nad prostokątnymi oknami piętra odsłonięto ślady dawnych ostrych łuków, a także ukazany jest gotycki wątek murowania cegieł.
Południowa ściana ratusza posiada okna o nieregularnym rytmie oraz o różnych wysokościach okien parteru. W zachodniej części ściany umieszczone jest okienko piwnicy.
Podobnie wygląda ściana północna, lecz tu znajduje się również drugie wejście do pomieszczeń ratusza, a jedno z okien parteru zostało zamurowane.
W elewacji północnej i południowej znajdują się liczne odsłonięcia tynku, ukazujące kształt, miejsce i wielkość ostrołukowych okien, kształtowane w cegle obramienia okien oraz odsłonięcia gotyckiego wątku cegieł.
Wewnątrz ratusza zachowały się sklepienia krzyżowo-żebrowe, a w dawnej sali sądowej sklepienie sieciowo-żebrowe z XVI-wieczną, renesansową polichromią.

Konserwatorzy zabytków dołożyli wielu starań, aby możliwie najpełniej ukazać obraz ratusza w minionych wiekach.

Trzciński ratusz, wyjątkowy zabytek architektury średniowiecznej, w maju 1956 roku został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Dziś otacza go rynek wyłożony kostką granitową, na którym od strony zachodniej znajduje się fontanna i rosną młode, zadbane drzewa.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Ratusz w Trzcińsku-Zdroju

pokaż całą galerię zdjęć
Trzcińsko-Zdrój - ratusz
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Ratusz w Trzcińsku-Zdroju

  • Kraina:Zachodniopomorskie
  • Miejscowość:Trzcińsko-Zdrój
  • Okolica:gryfiński
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:1851
Jak oceniasz ten materiał:
0 22

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Zachodniopomorskie


Imprezy Zachodniopomorskie


Noclegi Zachodniopomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.