Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Świętokrzyskie
Agroturystyka Świętokrzyskie
Kwatery prywatne Świętokrzyskie
Apartamenty Świętokrzyskie
Pensjonaty Świętokrzyskie
Hotele Świętokrzyskie
Ośrodki wypoczynkowe Świętokrzyskie
imprezy integracyjne Świętokrzyskie
Zamki, ruiny Świętokrzyskie
Grody, grodziska Świętokrzyskie
Pałace, dwory Świętokrzyskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Świętokrzyskie
Biesiady i turnieje rycerskie Świętokrzyskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Świętokrzyskie
Bary Świętokrzyskie
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Legenda o świętym Emeryku

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2014-09-29 21:17
Drukuj artykuł
O tym jak powstał kościół na świętym Krzyżu i skąd wzięły się tam relikwie świętego krzyża.

Dawno, dawno temu, za czasów panowania Bolesława Chrobrego, przez władcę został zaproszony do Polski królewicz węgierski Emeryk. Spotkanie miało się odbyć w dworku myśliwskim w Kielcach. Książę Emeryk jako błogosławieństwo na bezpieczną drogę, od ojca otrzymał relikwię świętego krzyża oprawioną w złoto. I tak wyposażony wyruszył na spotkanie do Polski. Emeryk został ciepło przyjęty w Kielcach przez Bolesława Chrobrego, gdzie po trudach podróży mógł odpocząć.

Na następny dzień zaplanowane były łowy w borach łysogórskich, które obfitowały w łowną zwierzynę. I tak też się stało. Książę Emeryk wyruszył wraz ze swymi łowczymi na polowanie. Wszędzie było słychać tętent koni i szczekanie psów myśliwskich. Wtem Emeryk ujrzał przepięknego, dorodnego jelenia z ogromnym porożem i ruszył za nim w pogoń i nawet nie zauważył jak szybko oddalił się od swoich ludzi. Jeleń był szybki i zwinny, więc cały czas umykał Emerykowi. Lecz pogoń trwała bardzo długo i jeleń zaczął tracić siły, w wyniku czego zaplątał swe poroże w krzewy. Książę uradowany, że udało mu się dogonić zwierzynę, zsiadł z konia i wycelował strzałę w jelenia. Wnet zwierzę się odwróciło i spojrzało na księcia, a pomiędzy jego rogami rozbłysł złoty krzyż o dwóch ramionach, co zdziwiło księcia i powstrzymało jego ramię od wystrzelenia strzały. A w następnej chwili jeleń znikł.

Książę był zdezorientowany tą sytuacją, jak również tym, że został sam daleko od swych ludzi. Zaczął dąć w róg i nawoływać, lecz nie było żadnej odpowiedzi. Zapadał zmrok, Emeryk był zmęczony, głodny i nie wiedział, w którą udać się stronę. Wtem przed księciem rozbłysło światło, z którego wyłonił się anioł i tak rzekł do księcia: "Nie lękaj się Emeryku, zaprowadzę cię do ludzi którzy ci pomogą, podaruj im jednak to co masz najcenniejszego."

Książę prowadzony przez anioła, już późną nocą dotarł do drewnianego klasztoru na szczycie góry. Emeryk chciał podziękować aniołowi za pomoc, lecz ten już znikł. Tak więc udał się do klasztoru, gdzie bracia się zaopiekowali strudzonym wędrowcem. W podzięce za gościnę i pomoc, pamiętając słowa anioła, książę podarował braciom relikwię świętego krzyża, którą dostał od ojca.

Bolesław Chrobry dla uczczenia tego cudu i podarunku królewicza Emeryka, wybudował tu murowany kościół z klasztorem, do którego sprowadził benedyktynów. Wzgórze klasztorne nazwano Świętym Krzyżem, a góry Świętokrzyskimi. Natomiast jeleń z krzyżem między rogami, który ukazał się Emerykowi jest symbolem Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Relikwie świętego krzyża podarowane przez Emeryka znajdują się do dnia dzisiejszego w kościele Świętego Krzyża.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Legenda o świętym Emeryku

pokaż całą galerię zdjęć
św. Helena przekazuje relikwie Krzyża Świętego królowi Węgier - Stefanowi IAnioł wyprowadzający księcia Emeryka z ostępów leśnychksiążę Emeryk otrzymuje od ojca Stefana I, króla Węgier, relikwie Krzyża Świętego, aby strzegły syna w dalekiej podróży do Polskiksiążę Emeryk przekazuje relikwie Krzyża Świętego biskupowi krakowskiemu Lambertowi, z prośbą o pozostawienie ich w klasztorze na Łysej Górześwięty Emerykświęty Emerykświęty Emerykświęty Emerykszyld na którym widać jelenia z krzyżem pomiędzy rogamiTablica na pomniku świętego Emeryka
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Legenda o świętym Emeryku

  • Kraina:Świętokrzyskie
  • Miejscowość:Nowa Słupia
  • Okolica:kielecki
  • Kategoria:legendy, podania
  • Odwiedzin:2247
Jak oceniasz ten materiał:
0 15

Ciekawostki Świętokrzyskie


Imprezy Świętokrzyskie


Noclegi Świętokrzyskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.