Oceanarium Delfin House w Łebie

Łeba      0 Opinie

Opis

W Łebie, przy u. Kościuszki 95A, w samym centrum kurortu, znajduje się skromny, lecz bardzo ciekawy obiekt. Jest to Oceanarium, a właściwie Akwarium Tropikalne, ponieważ są tu również ciekawe okazy zwierząt żyjących w ciepłych akwenach słodkowodnych.

W Oceanarium Delfin House nie ma (a właściciele twierdzą, że nigdy nie będzie) delfinów, orek, ani fok. Uważają, że trzymanie tych ssaków w niewoli prowadzi do ich chorób oraz zbyt dużych stresów, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci.

Co więc można zobaczyć w łebskim Oceanarium?
W Oceanarium Delfin House można zobaczyć zwierzęta, w naturze zamieszkujące rafy koralowe oraz tropikalne wody mórz i oceanów. Są tu również najciekawsze gatunki ryb słodkowodnych, zamieszkujące ciepłe wody rzek i jezior Afryki i Ameryki Południowej.

Oceanarium w Łebie istnieje od 2002 roku. Początkowo mieściło się przy ul. Kościuszki 80, z czasem przeniesione zostało do obecnej lokalizacji przy ul. Kościuszki 95A.
Odnoszę wrażenie, że Oceanarium prowadzą doświadczeni płetwonurkowie, lub osoby związane ze środowiskiem płetwonurków, które w odpowiedzialny sposób chcą przedstawić życie podwodnego świata, które kiedyś również ich samych zauroczyło. Stworzyli warunki do życia zwierząt morskich. Potrafią utrzymać odpowiednie parametry wody, aby zapewnić zwierzętom komfort i właściwe warunki do życia.

W łebskim Oceanarium przedstawiony jest podwodny świat, który zachwyca bajkowymi kolorami, kształtami, a także wszechobecną ciszą. Dzięki wnikliwej obserwacji, można tu zdobyć wiele informacji dotyczących życia mieszkańców podwodnego świata. Obserwacja ta dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, a także zachęca do samodzielnego odkrywania podwodnego życia w różnych akwenach, np. do nurkowania na rafach koralowych. Dobrze jest wtedy nie tylko nauczyć się nurkować, lecz przede wszystkim najpierw poznać zwierzęta żyjące w wodzie, aby dowiedzieć się, gdzie je można spotkać, jak się zachowywać w ich świecie, a także które zwierzęta są łagodne, a które mogą wyrządzić krzywdę człowiekowi.

W akwariach łebskiego Oceanarium pływa kilkadziesiąt gatunków podwodnych zwierząt tropikalnych. Można tu zobaczyć drapieżniki zamieszkujące w naturze ciepłe wody Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku:
- rekina czarnopłetwego, który musi bez przerwy pływać, ponieważ oddycha tlenem pobieranym z wody wchłanianej podczas poruszania się,
- skrzydlice o promieniach płetw zrośniętych tylko u nasady, co pozwala rybie rozłożyć je szeroko, uzyskując charakterystyczny wygląd, zbliżony do motyla,
- olbrzymie mureny o ciekawym ubarwieniu,
- drapieżne barakudy, podobne do wielkich szczupaków, itp.

W akwariach Oceanarium Delfin House można obserwować również:
- jeżowce z kolcami jadowymi, pochodzące z okolic Wyspy Wielkanocnej,
- delikatne krewetki,
- opancerzone kraby, które mogą poruszać się do przodu, do tyłu, ale też na boki,
- kolorowe pokolce (zebrasomy) o charakterystycznych wyrostkach przy ogonie,
- ukwiały – osiadłe zwierzęta o intensywnym ubarwieniu i delikatnych czółkach wyjątkowo obficie rozgałęzionych,
- wielką różnorodność amfiprionów (kolorowe rybki rafy koralowej), z których każdy osobnik żyje w symbiozie z wybranym przez siebie ukwiałem.

W Łebie można poznać również ryby słodkowodne z dorzecza Amazonki. Są to m.in.:
- płaszczki z kolcem jadowym u nasady ogona,
- arawany, które po pożywienie (małe ptaki, węże, pająki, itp.) potrafią wyskakiwać z wody na wysokość do 5 metrów,
- drapieżne piranie, czy też roślinożerne piranie Pacu.
Oprócz ryb z Ameryki Południowej, żyją tu również słodkowodne ryby afrykańskie, jak kolorowe pyszczaki z jeziora Malawi (Niasa), czy tropheusy z rodziny pielęgnicowatych, pochodzące z jeziora Tanganika.

Pracownicy Oceanarium Delfin House stworzyli bardzo ciekawą kolekcję mieszkańców podwodnego świata. Oceanarium cały czas się rozwija, a kolekcja powiększa.

A dlaczego taka nazwa tych tropikalnych akwariów?... Podobno powstała jako protest przeciwko niewoleniu, tresowaniu i zabijaniu tych pięknych, inteligentnych ssaków.


Fotografie pochodzą z poprzedniej lokalizacji Oceanarium.