Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Pomorskie
Agroturystyka Pomorskie
Kwatery prywatne Pomorskie
Apartamenty Pomorskie
Pensjonaty Pomorskie
Hotele Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Pomorskie
imprezy integracyjne Pomorskie
Zamki, ruiny Pomorskie
Grody, grodziska Pomorskie
Pałace, dwory Pomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Pomorskie
Rekonstrukcje bitew Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Pomorskie
Pizzerie Pomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Oceanarium Delfin House w Łebie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2015-06-02 20:18
Drukuj artykuł
Będąc w Łebie, nad Morzem Bałtyckim, warto znaleźć chwilę czasu, aby przyjrzeć się życiu morskich stworzeń i zobaczyć cząstkę podwodnego świata.

W Łebie, przy u. Kościuszki 95A, w samym centrum kurortu, znajduje się skromny, lecz bardzo ciekawy obiekt. Jest to Oceanarium, a właściwie Akwarium Tropikalne, ponieważ są tu również ciekawe okazy zwierząt żyjących w ciepłych akwenach słodkowodnych.

W Oceanarium Delfin House nie ma (a właściciele twierdzą, że nigdy nie będzie) delfinów, orek, ani fok. Uważają, że trzymanie tych ssaków w niewoli prowadzi do ich chorób oraz zbyt dużych stresów, a w konsekwencji do przedwczesnej śmierci.

Co więc można zobaczyć w łebskim Oceanarium?
W Oceanarium Delfin House można zobaczyć zwierzęta, w naturze zamieszkujące rafy koralowe oraz tropikalne wody mórz i oceanów. Są tu również najciekawsze gatunki ryb słodkowodnych, zamieszkujące ciepłe wody rzek i jezior Afryki i Ameryki Południowej.

Oceanarium w Łebie istnieje od 2002 roku. Początkowo mieściło się przy ul. Kościuszki 80, z czasem przeniesione zostało do obecnej lokalizacji przy ul. Kościuszki 95A.
Odnoszę wrażenie, że Oceanarium prowadzą doświadczeni płetwonurkowie, lub osoby związane ze środowiskiem płetwonurków, które w odpowiedzialny sposób chcą przedstawić życie podwodnego świata, które kiedyś również ich samych zauroczyło. Stworzyli warunki do życia zwierząt morskich. Potrafią utrzymać odpowiednie parametry wody, aby zapewnić zwierzętom komfort i właściwe warunki do życia.

W łebskim Oceanarium przedstawiony jest podwodny świat, który zachwyca bajkowymi kolorami, kształtami, a także wszechobecną ciszą. Dzięki wnikliwej obserwacji, można tu zdobyć wiele informacji dotyczących życia mieszkańców podwodnego świata. Obserwacja ta dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, a także zachęca do samodzielnego odkrywania podwodnego życia w różnych akwenach, np. do nurkowania na rafach koralowych. Dobrze jest wtedy nie tylko nauczyć się nurkować, lecz przede wszystkim najpierw poznać zwierzęta żyjące w wodzie, aby dowiedzieć się, gdzie je można spotkać, jak się zachowywać w ich świecie, a także które zwierzęta są łagodne, a które mogą wyrządzić krzywdę człowiekowi.

W akwariach łebskiego Oceanarium pływa kilkadziesiąt gatunków podwodnych zwierząt tropikalnych. Można tu zobaczyć drapieżniki zamieszkujące w naturze ciepłe wody Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku:
- rekina czarnopłetwego, który musi bez przerwy pływać, ponieważ oddycha tlenem pobieranym z wody wchłanianej podczas poruszania się,
- skrzydlice o promieniach płetw zrośniętych tylko u nasady, co pozwala rybie rozłożyć je szeroko, uzyskując charakterystyczny wygląd, zbliżony do motyla,
- olbrzymie mureny o ciekawym ubarwieniu,
- drapieżne barakudy, podobne do wielkich szczupaków, itp.

W akwariach Oceanarium Delfin House można obserwować również:
- jeżowce z kolcami jadowymi, pochodzące z okolic Wyspy Wielkanocnej,
- delikatne krewetki,
- opancerzone kraby, które mogą poruszać się do przodu, do tyłu, ale też na boki,
- kolorowe pokolce (zebrasomy) o charakterystycznych wyrostkach przy ogonie,
- ukwiały – osiadłe zwierzęta o intensywnym ubarwieniu i delikatnych czółkach wyjątkowo obficie rozgałęzionych,
- wielką różnorodność amfiprionów (kolorowe rybki rafy koralowej), z których każdy osobnik żyje w symbiozie z wybranym przez siebie ukwiałem.

W Łebie można poznać również ryby słodkowodne z dorzecza Amazonki. Są to m.in.:
- płaszczki z kolcem jadowym u nasady ogona,
- arawany, które po pożywienie (małe ptaki, węże, pająki, itp.) potrafią wyskakiwać z wody na wysokość do 5 metrów,
- drapieżne piranie, czy też roślinożerne piranie Pacu.
Oprócz ryb z Ameryki Południowej, żyją tu również słodkowodne ryby afrykańskie, jak kolorowe pyszczaki z jeziora Malawi (Niasa), czy tropheusy z rodziny pielęgnicowatych, pochodzące z jeziora Tanganika.

Pracownicy Oceanarium Delfin House stworzyli bardzo ciekawą kolekcję mieszkańców podwodnego świata. Oceanarium cały czas się rozwija, a kolekcja powiększa.

A dlaczego taka nazwa tych tropikalnych akwariów?... Podobno powstała jako protest przeciwko niewoleniu, tresowaniu i zabijaniu tych pięknych, inteligentnych ssaków.


Fotografie pochodzą z poprzedniej lokalizacji Oceanarium.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Oceanarium Delfin House w Łebie

pokaż całą galerię zdjęć
Łeba - w Oceanarium Delfin House, rekin czarnopłetwyŁeba - w Oceanarium Delfin House, murenaŁeba - w Oceanarium Delfin HouseŁeba - w Oceanarium Delfin House, skrzydlicaŁeba - w Oceanarium Delfin House, skrzydlicaŁeba - w Oceanarium Delfin House, pokolec (zebrasoma)Łeba - w Oceanarium Delfin House, krabyŁeba - w Oceanarium Delfin House, krabyŁeba - w Oceanarium Delfin HouseŁeba - w Oceanarium Delfin House
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Oceanarium Delfin House w Łebie

  • Kraina:Pomorskie
  • Miejscowość:Łeba
  • Okolica:lęborski
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:1764
Jak oceniasz ten materiał:
0 32

Ciekawostki Pomorskie


Imprezy Pomorskie


Noclegi Pomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.