NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Łódzkie
Agroturystyka Łódzkie
Kwatery prywatne Łódzkie
Apartamenty Łódzkie
Pensjonaty Łódzkie
Hotele Łódzkie
Ośrodki wypoczynkowe Łódzkie
Campingi pola namiotowe Łódzkie
imprezy integracyjne Łódzkie
wypożyczalnie sprzętu Łódzkie
czarter jachtów Łódzkie
konferencje Łódzkie
Zamki, ruiny Łódzkie
Biesiady i turnieje rycerskie Łódzkie
kopalnie, jaskinie, podziemia Łódzkie
Restauracje Łódzkie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Widok z wieży zamku łęczyckiego

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2015-06-15 13:53
Drukuj artykuł
Wieża Szlachecka łęczyckiego zamku posiada taras widokowy na wysokości ok. 20 m powyżej podstawy zamku. Pierwotnie taras ten był gankiem strażniczym wieży obserwacyjnej.

Łęczyca leży w centrum Polski, na płaskich, podmokłych terenach Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej.
Aby wybudować tu zamek, usypano z kamieni, ziemi i piachu, sztuczny kopiec o wysokości ok. 5 m, na którym wzniesiono warownię. Dominantę zamku stanowiła wieża, czworoboczna do wysokości murów zamkowych, a wyżej ośmioboczna.

Wieża ta zbudowana jest z czerwonej cegły, na kamiennym fundamencie. Ganek strażniczy znajduje się na wysokości ok. 20 metrów od podstawy wieży. Mury wieży zwieńczone są attyką w kształcie półkoli wspartych na cokołach. W półkolach attyki umieszczone są oculusy w kamiennych obramieniach. Wieżę przykrywa sklepiona, ośmioboczna, murowana z cegły iglica, o wysokości ok. 5 m, zwieńczona masztem wiatrowskazu, wspartym na kuli.
Wejście do wieży znajduje się w połowie jej wysokości i prowadzi z zabudowanego ganku strażniczego, mieszczącego się wewnątrz szczytowej partii muru kurtynowego zamku.

Wieża nosi nazwę Szlachecka, od więzienia dla dobrze urodzonych, które niegdyś mieściło się w dolnych kondygnacjach wieży.

Po częściowej rekonstrukcji zamku i odbudowie wieży Szlacheckiej w latach 1964 – 1975, w pomieszczeniach zamkowych znalazło swą siedzibę Muzeum Ziemi Łęczyckiej. Również wysoka wieża Szlachecka została udostępniona turystom. W jej wnętrzu mieści się sala, gdzie można obejrzeć fotografie z turniejów rycerskich, organizowanych na łęczyckim zamku. Natomiast szczyt wieży pełni funkcję punktu widokowego.

Wieża zamkowa jest najwyższą budowlą w Łęczycy i nic nie zasłania szerokiego widoku okolicy. Widać z niej całe miasto, najważniejsze budynki, Zalewy Miejskie, parki, a także okoliczne wsie.

Nieco ograniczony widok rozpościera się również z okien ganku strażniczego w murze kurtynowym zamku. Jest to ok. połowy wysokości wieży Szlacheckiej. Widok z murów zamkowych nie jest tak rozległy jak z wieży i ukierunkowany jest tylko w dwie strony, lecz także stąd patrzy się na miasto z góry.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Widok z wieży zamku łęczyckiego

pokaż całą galerię zdjęć
Łęczyca - wieża zamkowa z tarasem widokowymŁęczyca - widok na skansen w Kwiatkówku, z prawej na horyzoncie Góra Świętej Małgorzaty z kościołem na szczycieŁęczyca - widok w kierunku płn.-wsch na podmokłe tereny starorzecza Bzurystawy miejskie w ŁęczycyŁęczyca - widok w kierunku południowym, z lewej widoczny szyb byłej kopalni solizabezpieczone mury zamku łęczyckiegozabezpieczone mury zamku łęczyckiegoŁęczyca - widok z wieży na kościół o.o.bernardynówŁęczyca - widok z wieży na kościół parafialny św. AndrzejaŁęczyca - widok z murów zamkowych na płd.-wsch. narożnik dziedzińca zamkowego
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Widok z wieży zamku łęczyckiego

  • Kraina:Łódzkie
  • Miejscowość:Łęczyca
  • Okolica:łęczycki
  • Kategoria:punkty widokowe
  • Odwiedzin:1261
Jak oceniasz ten materiał:
0 13

Ciekawostki Łódzkie


Imprezy Łódzkie


Noclegi Łódzkie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.