NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
śluby, wesela Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Grudziądz - fontanna flisaka

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2015-06-25 08:43
Drukuj artykuł
Nad Wisłą, w bliskim sąsiedztwie zabytkowych spichrzy, murów miejskich i Bramy Wodnej stoi pomnik flisaka, stanowiący główny akcent ciekawej fontanny.

Wisła – królowa polskich rzek płynie przez całą Polskę. Przez wieki łączyła Ziemię Krakowską, Sandomierską, Mazowsze, Kujawy, Ziemię Chełmińską i Pomorze, aby oddać swe wody Morzu Bałtyckiemu.

Tę drogę wodną wykorzystali flisacy do transportu towarów z miasta do miasta, a przede wszystkim do portu morskiego w Gdańsku. Każdy region był bowiem zasobny w inne bogactwa, które można było wymienić na coś bardziej potrzebnego w danej okolicy. Wisłą początkowo transportowano drewno, kamień, minerały, sól oraz zboże, czy inne płody rolne.
Osady położone nad Wisłą bogaciły się na handlu. Niektóre z nich stały się bogatymi miastami i pobudowały nad Wisłą porty rzeczne oraz spichrze do przechowywania towarów sypkich. Do dziś w wielu miastach przetrwały zabytkowe spichrze nad brzegami Wisły i jej dopływów. Znane są stare spichrze w Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Płocku, Włocławku, Toruniu, Grudziądzu, w Gdańsku nad Martwą Wisłą i Motławą, a także w Bydgoszczy nad dopływem Wisły – Brdą.

Flis wiślany miał duży wpływ na rozwój miast, ponieważ umożliwiał wymianę towarów. Flisacy transportowali nadwyżki dóbr z danego regionu do innych portów rzecznych, a także do portu morskiego w Gdańsku. Tam flisacy, pozbywszy się dóbr nadwiślańskich, nabywali towary zamorskie, które transportowali w górę rzeki, oferując je we wszystkich wiślanych portach.

Do transportu rzecznego używano tratew, które same były towarem (drewno) lub rzecznych statków płaskodennych o napędzie wiosłowym, żaglowym lub mieszanym (w dół rzeki płynięto na wiosłach, natomiast w drodze powrotnej podnoszono również żagiel na jednym maszcie). Były to wiosłowe komięgi o dużej ładowności, żaglowe szkuty, czy dubasy o napędzie mieszanym. Bywało, że przez Wisłę w ciągu roku przepływało ok. 2 tysięcy statków rzecznych.

Flis rzeczny odbywał się we flotyllach kilku lub kilkunastu jednostek pływających. Każdym osobnym spławem towarów kierował starszy flisak, zwany retmanem.
Flisakami byli najczęściej chłopi z nadwiślańskich wsi, którzy spław towarów traktowali jako dodatkowe, sezonowe zajęcie. W XVII wieku flisacy wiślani założyli własną organizację, przypominającą miejski cech rzemieślniczy, a król Władysław IV Waza nadał im przywileje cechowe.

Dziś flisactwo jest już ginącym zawodem. Dobrze więc, że w Grudziądzu, mieście które rozwinęło się dzięki transportowi wiślanemu, przypomniano ten zawód, wznosząc nad Wisłą pomnik flisaka.

Pomnik flisaka wraz z jego otoczeniem zaprojektował związany z Grudziądzem artysta rzeźbiarz Ryszard Kaczor.
Pomnik przedstawia młodego mężczyznę smaganego wiatrem, odzianego w długi płaszcz i czapkę osłaniającą kark, trzymającego w rękach długie wiosło. Flisak zmaga się z nurtem rzeki i z falą. Figura flisaka umieszczona jest na środku prostokątnego basenu fontanny. Woda w fontannie nie tryska jednak w górę, ale pod mosiężne fale obmywające postać mężczyzny. Spieniona woda fontanny wypływa spod nich, tworząc wraz z falami pomnika wrażenie prawdziwego nurtu rzeki. Efekt znakomity. Fontanna zasilana jest wodą z kanału Trynka, uchodzącego nieopodal do Wisły.

Figura flisaka o wysokości 2,30 m wykonana jest z mosiądzu i skierowana ku Wiśle, aby flisak widział, że jest już na 835 km rzeki. Do Gdańska już tylko 212 km.
Fontanna flisaka odsłonięta została w 2005 roku. Obok fontanny zaaranżowano tzw. Park Miast. Umieszczane są tu różnojęzyczne tabliczki z nazwą ulicy Grudziądzkiej, pochodzące z różnych miast Polski i Europy. Jest to widomy znak, że Grudziądz jest znany nie tylko w kraju.

Postać flisaka wkomponowana została w sąsiedztwo Wisły, zabytkowych spichrzy, i Bramy Wodnej, tuż za murami miasta. Jest to miejsce częstych spacerów nie tylko mieszkańców Grudziądza, ale także turystów. Dzięki temu fontanna flisaka stała się nową wizytówką miasta, a także ulubionym miejscem zakochanych, którzy obiecując sobie dozgonną miłość, zapinają kłódki miłości na łańcuchach obok fontanny, a kluczyki wrzucają w nurt Wisły.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Grudziądz - fontanna flisaka

pokaż całą galerię zdjęć
Grudziądz - fontanna flisakaGrudziądz - fontanna flisakaGrudziądz - fontanna flisakaGrudziądz - fontanna flisaka, woda wypływająca z fontanny obraca wielkie koło młyńskieGrudziądz - Park Miast w pobliżu fontanny flisakaGrudziądz - fontanna flisaka, łańcuch obok fontanny ozdobiony kłódkami miłościGrudziądz - fontanna flisaka
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Grudziądz - fontanna flisaka

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Grudziądz
  • Okolica:grudziądzki
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:1598
Jak oceniasz ten materiał:
0 19

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.