NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Zachodniopomorskie
Agroturystyka Zachodniopomorskie
Kwatery prywatne Zachodniopomorskie
Apartamenty Zachodniopomorskie
Pensjonaty Zachodniopomorskie
Hotele Zachodniopomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Zachodniopomorskie
Campingi pola namiotowe Zachodniopomorskie
imprezy integracyjne Zachodniopomorskie
wypożyczalnie sprzętu Zachodniopomorskie
czarter jachtów Zachodniopomorskie
konferencje Zachodniopomorskie
Zamki, ruiny Zachodniopomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Zachodniopomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Zachodniopomorskie
Wydarzenia sportowe Zachodniopomorskie
Restauracje Zachodniopomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Jezioro Głębokie w Szczecinie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2018-01-21 23:25
Drukuj artykuł
Wbrew swojej nazwie, szczecińskie jezioro Głębokie jest akwenem dość płytkim, a jego średnia głębokość wynosi zaledwie 2,4 m.

Jezioro Głębokie znajduje się na północnym krańcu szczecińskiej dzielnicy Zachód, u podnóża Wzgórz Warszewskich. Akwen otaczają urokliwe lasy Puszczy Wkrzańskiej.
Już pod koniec XIX wieku doceniono walory krajobrazowe jeziora i jego okolic. Miejsce to stało się celem pieszych wycieczek mieszkańców Szczecina, a nad jeziorem już od 1896 roku działała restauracja z werandami i wielopoziomowymi tarasami z widokiem na malownicze jezioro.
W latach 30. XX wieku na wschodnim brzegu jeziora rozpoczęto budowę osiedla willowego, które miało być podszczecińskim miastem-ogrodem. Prędko też stało się prestiżowym miejscem zamieszkania, a parcele chętnie kupowali przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, a także przedstawiciele wolnych zawodów.
W 1939 roku Głębokie zostało włączone w strukturę administracyjną miasta Szczecina. Niestety, z powodu wybuchu wojny, nie zrealizowano w całości planu budowy osiedla.
Po II wojnie światowej Szczecin, a także część Puszczy Wkrzańskiej znalazły się w granicach Polski.

Szczecińskie jezioro Głębokie jest jeziorem rynnowym, wypełniającym obniżenie rynny polodowcowej. Jest to zbiornik bezodpływowy, zasilany opadami atmosferycznymi i wodami podziemnymi. Posiada jednak sztuczne, podziemne połączenia, które podczas sezonowego obniżenia poziomu lustra wody, zasilają zbiornik wodami rzeczki Osówki, a drugie podziemne połączenie – wodami rzeczki Gunicy. Na połączenie Osówki z jeziorem Głębokim w 1418 roku wydali zgodę współpanujący książęta szczecińscy Otton II i jego brat Kazimierz V. Odprowadzenie wód Osówki do jeziora Głębokiego polepszyło pracę siedmiu młynów, działających na strumieniu Osówka.
Akwen jest silnie zeutrofizowany, co charakteryzuje się dużym stężeniem substancji odżywczych w wodzie. Powoduje to silny rozwój życia biologicznego, przy jednoczesnym spadku ilości tlenu w wodzie. W płytkim jeziorze Głębokim masowo rozwijają się glony, co prowadzi do małej przejrzystości wody.
Długie, wąskie i dość kręte jezioro Głębokie zajmuje powierzchnię ok. 31 ha. Jego długość wynosi 1550 m, przy szerokości ok. 300 m. Maksymalna głębokość zbiornika to ok. 6 m, a średnia głębokość to tylko 2,4 m. Linia brzegowa o długości ok. 4 km jest dość urozmaicona.
Zachodnie brzegi jeziora są niskie, zwłaszcza podmokły brzeg północno-zachodni, natomiast brzeg wschodni i północny to wydmowe pagórki, dochodzące do wysokości kilkunastu metrów nad lustrem wody. Wszystkie brzegi jeziora Głębokiego są zadrzewione. W wyższych partiach przeważają sosny, w niższych – drzewa liściaste.
Na wschód od jeziora, wśród bujnych, wysokich drzew usytuowane jest osiedle willowe „Głębokie”.
Południowy brzeg jeziora zajmuje piaszczysta plaża i strzeżone kąpielisko miejskie z pomostami. Na terenie kąpieliska mieści się zjeżdżalnia wodna, plac zabaw dla dzieci, park linowy, a także restauracja „Głębokie”. W sezonie letnim kąpielisko Głębokie odwiedza ok. 2000 plażowiczów dziennie.
Poza plażą i kąpieliskiem, nad jeziorem można wypożyczyć kajaki, popływać na nartach wodnych, a także poślizgać się na deskach wakeboardowych.
Zimą nad jeziorem, w wodzie i na brzegu, często można zobaczyć zabawy członków Szczecińsko-Polickiego Klubu Morsów, którzy lubią kąpiele w lodowatej wodzie.

Jezioro Głębokie jest akwenem zarybianym każdego roku przez Polski Związek Wędkarski w Szczecinie. Wędkarze łapią tu okonie, karpie, szczupaki, sumy, liny, węgorze, a także sandacze.
Od kilku lat na Głębokim działa aerator, który napowietrza wody jeziora, wykorzystując energię wiatru.

Dużą atrakcją, oprócz samego jeziora, jest Park Leśny Głębokie, otaczający akwen. Park o powierzchni ok. 350 ha stanowi niewielką część Puszczy Wkrzańskiej. Pod względem wielkości jest to drugi szczeciński park leśny. W parku rośnie las mieszany, z dużym udziałem sosny zwyczajnej.
Przez teren parku przebiega rowerowy szlak turystyczny Puszczy Wkrzańskiej, oznaczony kolorem czerwonym. Z turystycznym szlakiem rowerowym częściowo pokrywa się pieszo-rowerowy szlak „Wokół jeziora Głębokiego”, o długości ok. 5,5 km. Prowadzi on przez leśne parkingi i polany wypoczynkowe z wiatami, stołami, ławami oraz z miejscami na ognisko, czy grilla.
Przy szlaku spacerowym, na północnym brzegu jeziora można podziwiać pomnikowe drzewa. Rośnie tu pięć dębów szypułkowych o wspólnej nazwie „Brytyjczycy”. Nazwa ta upamiętnia Brytyjską Misję Repatriacyjną dla Niemców, której siedziba w latach 1945 – 47 mieściła się przy pobliskiej ulicy Jaworowej. Stoi tam też pomnikowy buk zwyczajny „Upiór”, a dalej na zachód para pomnikowych okazów zwana „Stróżami” – jest to okazały dąb szypułkowy i buk zwyczajny.

Wzdłuż północno-zachodniego brzegu jeziora wytyczono ścieżkę dydaktyczną do „Uroczyska” – bagiennego, zachodniego brzegu jeziora. W tym miejscu brzegi jeziora porasta trzcina pospolita, pałka szerokolistna, czy oczeret jeziorny. Przy ścieżce dydaktycznej umieszczono tablice edukacyjne, z których można dowiedzieć się wiele o ekosystemie Głębokiego, roślinach chronionych występujących w lesie, o ptakach, które można tam spotkać, a także zdobyć szeroko rozumianą wiedzę ekologiczną i przyrodniczą.

Jezioro Głębokie wraz z otaczającym Parkiem Leśnym Głębokie stanowi malowniczy, miejscami zaciszny kompleks przyrodniczy, doskonały do rekreacji na łonie natury. Na szlaku wokół jeziora Głębokiego o każdej porze roku można spotkać osoby w różnym wieku, spacerujące, biegające, jeżdżące rowerami, maszerujące z kijkami nordic walking, a zimą, kiedy spadnie śnieg – również biegające na nartach.
Park Leśny Głębokie ma wiele uroków: można tu spotkać dzikie zwierzęta, jak dziki, sarny, lisy, borsuki, zające i in., można obserwować pływające i fruwające łabędzie i kaczki, można słuchać śpiewu ptaków, a przede wszystkim można oddychać świeżym powietrzem, zachwycać się piaszczystymi pagórkami i bagiennymi dolinkami, oglądać pomnikowe drzewa, spacerować pięknymi alejkami i cieszyć oczy urokliwymi widokami.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Jezioro Głębokie w Szczecinie

pokaż całą galerię zdjęć
Szczecin - Park Leśny GłębokieSzczecin - jezioro GłębokieSzczecin - jezioro GłębokieSzczecin - jezioro Głębokie
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Jezioro Głębokie w Szczecinie

  • Kraina:Zachodniopomorskie
  • Miejscowość:Szczecin
  • Okolica:
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:1079
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Zachodniopomorskie


Imprezy Zachodniopomorskie


Noclegi Zachodniopomorskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.