NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podkarpackie
Agroturystyka Podkarpackie
Kwatery prywatne Podkarpackie
Apartamenty Podkarpackie
Pensjonaty Podkarpackie
Hotele Podkarpackie
Ośrodki wypoczynkowe Podkarpackie
Campingi pola namiotowe Podkarpackie
czarter jachtów Podkarpackie
wypożyczalnie sprzętu Podkarpackie
imprezy integracyjne Podkarpackie
konferencje Podkarpackie
Zamki, ruiny Podkarpackie
Biesiady i turnieje rycerskie Podkarpackie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podkarpackie
Bary Podkarpackie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2018-03-06 10:12
Drukuj artykuł
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych posiada bardzo ciekawą i jedną z największych w Polsce kolekcji okazów przyrodniczych.

Początki muzeum sięgają 1968 roku. Wtedy to powołany został Społeczny Komitet Organizacyjny Muzeum Fauny Bieszczadzkiej, który wraz z miejscowymi myśliwymi rozpoczął gromadzenie eksponatów przyrodniczych i etnograficznych. W 1974 roku eksponatów było już tak wiele, że rozpoczęto budowę nowego obiektu dla muzeum. Po 12 latach, w 1986 roku w nowym lokalu otwarto Muzeum Przyrodnicze, które w 1991 roku przekazane zostało Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu.
Na bazie Muzeum powstał Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny BdPN, który oprócz działalności muzealnej prowadzi też działalność naukową i dydaktyczną.

Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych w bardzo ciekawy sposób przedstawia szeroko rozumianą przyrodę Karpat - od epoki lodowcowej (plejstocenu), po plany ochrony przyrody bieszczadzkiej w przyszłości. Stałe i czasowe ekspozycje tematyczne rozmieszczone są na trzech kondygnacjach obiektu.
Parter zajmuje wystawa „Bieszczady dawniej i dziś”, poświęcona historii i współczesności regionu. Można tu zapoznać się z historią osadnictwa na terenie Bieszczadów, budownictwem, sposobem gospodarzenia w górach, narzędziami codziennego użytku, ceramiką, strojami, a także ze współczesną sztuką ludową. Na tej wystawie można obejrzeć fotografie i ryciny wielu budowli (liczne cerkwie drewniane oraz pałace i dwory), których już nie zobaczymy w terenie.
Ekspozycję tę okresowo zastępują różne wystawy czasowe.
Na I piętrze znajduje się wystawa zatytułowana „Biologia i systematyka świata zwierząt”, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o zwierzętach żyjących na całym świecie – o ich systematyce, pochodzeniu, budowie, trybie życia i sposobach rozmnażania. Poznamy pierwotniaki, gąbki, jamochłony, płazińce, stawonogi, mięczaki, szkarłupnie, a przede wszystkim kręgowce: ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki.
Osobną ekspozycją jest wystawa dotycząca paleontologii. Tutaj można zapoznać się z okresami i zasięgiem zlodowaceń na terenie Polski. Wystawa prezentuje historię życia na Ziemi, a także przedstawia skamieniałości roślin i zwierząt oraz szczątki zwierząt kopalnych, wymarłych pod koniec plejstocenu. Można tu obejrzeć szczątki mamuta, jelenia olbrzymiego, niedźwiedzia jaskiniowego oraz żubra kopalnego. Ciekawym eksponatem jest gipsowy odlew nosorożca włochatego, wydobytego w 1929 roku w Staruni na Podkarpaciu (obecnie Ukraina). Ciało nosorożca znajdowało się w warstwach ziemi przesyconej solanką i ropą naftową, dzięki czemu zostało zakonserwowane. Wydobyty nosorożec poza szkieletem posiadał skórę, mięśnie i fragmenty części miękkich. Gipsowy odlew w Muzeum BdPN przedstawia zwierzę w pozycji odwróconej (na grzbiecie), w jakiej go znaleziono. Oryginalny nosorożec włochaty ze Staruni, odpowiednio spreparowany, eksponowany jest w Muzeum Przyrodniczym w Krakowie.
Kolejna ekspozycja „Geologia Bieszczadów na tle Karpat” przybliża zwiedzającym okres powstawania skał osadowych, z których w wyniku alpejskich ruchów górotwórczych powstały Karpaty Fliszowe (Zewnętrzne). Tutaj poznamy metody oznaczania wieku skał osadowych, ich rodzaje i właściwości, a także surowce naturalne wschodniej części polskich Karpat. Ekspozycję wzbogacają mapy i przekroje geologiczne Karpat oraz gablota ze skałami i minerałami występującymi w Karpatach i innych regionach Europy.
Następna wystawa „Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów” zapoznaje nas z rzeźbą terenu, rusztowym (równoległym) układem pasm górskich i kratowym układem sieci rzecznej, gdzie rzeki wykorzystują doliny równoległe do grzbietów górskich oraz krótkie, przełomowe odcinki między grzbietami. Poznamy także formy geomorficzne w postaci skałek ostańcowych, grechotów i osuwisk. Dowiemy się o warunkach klimatycznych Bieszczadów, kształtowanych przez napływające masy powietrza polarno-morskiego lub polarno-kontynentalnego. Obejrzymy tu typowe gleby Bieszczadów oraz mapę glebową BdPN, a także plastyczny model gór.
Kolejna ekspozycja zapozna nas z etapami rozwoju Bieszczadzkiego PN od jego utworzenia w 1973 roku, poprzez kolejne powiększenia, do stanu obecnego, a także plany docelowego rozwoju Parku w przyszłości.

II piętro zajmuje wystawa „Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”. Rośliny i zwierzęta przedstawione są w układzie pięter roślinno-klimatycznych, występujących w Bieszczadach. Najniższe piętro, to doliny i pogórze – do wysokości 500 m n.p.m. Wyżej wznosi się piętro lasów regla dolnego, które sięga po górną granicę lasu – do wysokości 1150 m n.p.m. Wyżej jest już tylko piętro połonin, sięgające od górnej granicy lasu po najwyższe szczyty (Tarnica 1346 m n.p.m.). W bardzo ciekawy sposób przedstawiony został świat roślin i zwierząt. Szata roślinna prezentowana jest na planszach w formie fotografii i opisów, natomiast część faunistyczną stanowią owady, spreparowane okazy płazów, gadów, ptaków i ssaków na tle charakterystycznych dla nich środowisk. Ekspozycję uzupełnia plastyczny model lasu.

W budynku muzeum mieści się również Informacja Turystyczna Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie można kupić wydawnictwa o tematyce przyrodniczej i turystycznej oraz mapy.

Muzeum mieści się w Ustrzykach Dolnych, przy ul. Bełskiej 7. Czynne jest od wtorku do soboty w godz. 9.00 – 17.00, a w lipcu i sierpniu również w niedziele w godz. 9.00 – 14.00.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowe...

pokaż całą galerię zdjęć
Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - rogi żubra kopalnegoMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - spreparowane okazy gronostajówMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - spreparowany okaz skunksaMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - spreparowany okaz żółwiaMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - spreparowany okaz waranaMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - spreparowany okaz waranaMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - spreparowany okaz kajmana szerokopyskiegoMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - spreparowany wążMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - półwytwory krzemienneMuzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych - zagroda dworska
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

  • Kraina:Podkarpackie
  • Miejscowość:Ustrzyki Dolne
  • Okolica:bieszczadzki
  • Kategoria:muzea przyrodnicze
  • Odwiedzin:1097
Jak oceniasz ten materiał:
0 15

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Podkarpackie


Imprezy Podkarpackie


Noclegi Podkarpackie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.