NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Wielkopolskie
Agroturystyka Wielkopolskie
Kwatery prywatne Wielkopolskie
Apartamenty Wielkopolskie
Pensjonaty Wielkopolskie
Hotele Wielkopolskie
Ośrodki wypoczynkowe Wielkopolskie
Campingi pola namiotowe Wielkopolskie
imprezy integracyjne Wielkopolskie
czarter jachtów Wielkopolskie
wypożyczalnie sprzętu Wielkopolskie
konferencje Wielkopolskie
Zamki, ruiny Wielkopolskie
Biesiady i turnieje rycerskie Wielkopolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Wielkopolskie
Bary Wielkopolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Przemęcki Park Krajobrazowy

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-02-21 15:25
Drukuj artykuł
Przemęcki Park Krajobrazowy położony jest na południowo-zachodnim krańcu Wielkopolski, na pograniczu województwa Wielkopolskiego i Lubuskiego, na obszarze gmin: Przemęt, Włoszakowice, Wijewo i Wschowa. Park Krajobrazowy powołano w 1991 roku.

Przemęcki Park Krajobrazowy utworzono dla ochrony i zachowania jednego z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w Wielkopolsce. Obejmuje on najbardziej malowniczy fragment Pojezierza Sławskiego. Na powierzchni 21 450 ha malowniczo rozmieszczone są wielkie obszary łąkowe i leśne, poprzeplatane polami uprawnymi i jeziorami. Ten malowniczy krajobraz jest dziełem ostatniego zlodowacenia, zwanego bałtyckim lub północnopolskim, które miało miejsce ok. 15 000 lat temu.

Lasy, zajmujące ponad 40 % powierzchni Parku Krajobrazowego, charakteryzują się zdecydowaną przewagą boru mieszanego świeżego z przewagą sosny. Występują tu również drzewostany olchowe, brzozowe, bukowe i świerkowe, a w okolicach Mścigniewu i Krzyżowic - także stare dąbrowy.

Na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego znajdują się 24 jeziora. Wszystkie są typowymi jeziorami rynnowymi. Jeziora połączone są licznymi ciekami, tworząc malownicze szlaki kajakowe, z czego najbardziej znanym i najpiękniejszym jest "Szlak Konwaliowy". W parku wyznaczono również piesze szlaki turystyczne, które prowadzą przez najciekawsze zakątki Parku Krajobrazowego.

W obrębie Przemęckiego Parku Krajobrazowego znajdują się również parki podworskie w Przemęcie, Buczu i Sokołowicach, a także wiele zabytków architektury świeckiej i sakralnej.
W Parku Krajobrazowym stwierdzono gniazdowanie rzadkich, zagrożonych wyginięciem ptaków. Należą do nich: bąk, kania ruda, błotniak zbożowy, bielik, kropiatka, rudogłówka i wąsatka.

W parku można spotkać pomnikowe drzewa. Olbrzymi platan klonolistny rośnie w parku we Włoszakowicach, jesion wyniosły z owocującym bluszczem pospolitym - obok kościoła w Przemęcie, 10 wielkich dębów rośnie w parku w Żegrowie. W Parku Krajobrazowym są również stanowiska roślin podlegających całkowitej ochronie prawnej, m.in. buławnik czerwony, lilia złotogłów, rosiczka i grążel żółty. W maju szczególną ozdobą parku jest kwitnąca różowa konwalia.

Wartości przyrodnicze parku podkreślają istniejące w nim 4 rezerwaty przyrody:
1. "Wyspa Konwaliowa" - jest to wyspa na jeziorze Przemęckim, porośnięta dębem bezszypułkowym. Z chronionych gatunków roślin występuje tu: lilia złotogłów, kosaciec syberyjski i buławnik czerwony. Nazwa wyspy pochodzi od kobierców rosnącej tu konwalii majowej z różowo zabarwionymi pręcikami. Na wyspie gniazduje kania czarna i ruda, czapla siwa, dzięcioły, szpaki oraz gołąb siniak.
2. "Jezioro Trzebidzkie" - położone na południe od wsi Bucz. Celem ochrony jest roślinność wodna i ptaki wodno-błotne. Najcenniejszym gatunkiem jest wąsatka.
3. "Torfowisko nad Jeziorem Świętym" - znajduje się na zachód od wsi Olejnica. Celem ochrony ścisłego rezerwatu jest torfowisko przejściowe z bagnicą torfową. Jezioro Święte nie ma dopływów ani odpływów. Drzewostan rezerwatu tworzą brzoza omszona i brzoza brodawkowata.Występuje tu rosiczka okrągłolistna, bobrek trójlistkowy, siedmiopalecznik błotny, żurawina błotna oraz skrzyp bagienny.
4. "Kwaśna Dąbrowa" - jest to leśny rezerwat w Lasach Włoszakowickich. Celem ochrony jest głównie dąb bezszypułkowy, ale również dąb szypułkowy i sosna pospolita.

Przemęckim Parkiem Krajobrazowym zarządza Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, przy Al. Niepodległości 16/18, bud C.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Przemęcki Park Krajobrazowy

pokaż całą galerię zdjęć
W przemęckim Parku KrajobrazowymW Przemęckim Parku Krajobrazowymlogo parkuróżowa konwaliaPrzemęcki Park KrajobrazowyKościół w Przemęcieczapla w Przemęckim Parku Krajobrazowym
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Przemęcki Park Krajobrazowy

  • Kraina:Wielkopolskie
  • Miejscowość:Przemęt
  • Okolica:wolsztyński
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:4175
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Wielkopolskie


Imprezy Wielkopolskie


Noclegi Wielkopolskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.