NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Opolskie
Agroturystyka Opolskie
Kwatery prywatne Opolskie
Apartamenty Opolskie
Pensjonaty Opolskie
Hotele Opolskie
Ośrodki wypoczynkowe Opolskie
Campingi pola namiotowe Opolskie
wypożyczalnie sprzętu Opolskie
czarter jachtów Opolskie
imprezy integracyjne Opolskie
śluby, wesela Opolskie
Zamki, ruiny Opolskie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Opolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Opolskie
Bary Opolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Dom Kata w Paczkowie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2019-07-23 11:00
Drukuj artykuł
Już samo słowo kat brzmi groźnie i nieprzyjemnie, a przecież kat był tylko wykonawcą postanowień sądowych. W Paczkowie decyzję o wymiarze kary podejmował sąd.

Sąd w Paczkowie obradował w ratuszu, wobec czego sala przesłuchań, określana mianem izby tortur lub izby kata, znajdowała się w podziemiach ratusza. Podczas przesłuchań przed wyrokiem, kat stosował tortury, które polegały na zadawaniu więźniom olbrzymiego cierpienia, w celu wymuszania zeznań. Tortury często wiązały się z uszkodzeniami ciała (np. przypalanie, miażdżenie, rozszarpywanie, kłucie, itp.). Na skutek takich tortur więźniowie przyznawali się do niewiarygodnych czynów.

Stosownie do uzyskanych zeznań, sąd wydawał wyroki.
Wykonywaniem wyroków również zajmował się kat. Były to kary cierpienia, okaleczenia, piętnowania, chłostania, lub kary śmierci. Do lżejszych kar należało wyświecanie, tzn. wyprowadzanie przez kata za mury miejskie i odebranie przysięgi na miecz katowski. Powrót do miasta karano śmiercią.
Wykonywanie zasądzonych kar wymagało od kata nie tylko doskonałej wiedzy i umiejętności z zakresu używania odpowiednich narzędzi, ale też dobrej znajomości anatomii człowieka.
Podczas wykonywania kar średniowieczni oprawcy często tworzyli swoisty spektakl dla widzów.

Samodzielnie mógł pracować jedynie mistrz katowski, a uzyskanie uprawnień mistrzowskich nie było łatwe. Uczeń kształcił się pod okiem mistrza, a czas zakończenia nauki określał sam mistrz, który poddawał ucznia ostatecznemu egzaminowi. Egzamin ten polegał na samodzielnym wykonaniu prawdziwej egzekucji pod okiem mistrza.
Najczęściej katami zostawali synowie katów. Ich nauka trwała od najmłodszych lat, a technikę ścięcia mieczem uczeń trenował na padlinie.
Jeżeli kat miał córki, to one mogły wyjść za mąż jedynie za kata z sąsiedniej miejscowości lub któregoś z jego synów.
Tortury i egzekucje wykonywane były wyłącznie przez kata opłacanego z kasy miejskiej, według stawek określonych taryfikatorem.

Kat często otrzymywał też dodatkową zapłatę za pełnienie funkcji nadzorcy miejskiego więzienia. Miało to miejsce również w Paczkowie.

Od późnego średniowiecza do obowiązków kata należały również pewne prace sanitarne w mieście, jak np. usuwanie padliny. Paczkowski kat sprzątał zdechłe zwierzęta nie tylko w mieście, ale też w okolicznych wsiach. W podległych mu miejscowościach kat zajmował się też leczeniem zwierząt, a nawet ludzi, zwłaszcza nastawianiem złamań i zwichnięć.
Innym rodzajem działalności kata było grzebanie samobójców oraz ofiar egzekucji, których grzebał przy szubienicy. Ostatnia miejska szubienica znajdowała się poza murami miasta, na wzniesieniu w pobliżu dzisiejszej ul. Jana Pawła II. Rozebrano ją 14 maja 1824 roku.

Ostatnim katem paczkowskim był Karol Flux, który zmarł 22 czerwca 1852 roku.

Oprawca miejski zawsze mieszkał za murami miasta. Z dużym prawdopodobieństwem domem ostatniego kata był dom szachulcowy, wzniesiony metodą tzw. muru pruskiego, stojący tuż za Bramą Nyską, przy obecnej ul. Wojska Polskiego, usytuowany w pobliżu cmentarza i pierwszej paczkowskiej szubienicy.
Budynek pochodzi z XVIII wieku. W sąsiedztwie tego budynku było niezamieszkałe przedmieście Paczkowa. Bardzo prawdopodobnym jest, że w tym właśnie miejscu mógł mieszkać miejski kat wraz z rodziną.

W latach 2009 – 2010, w dobrze zachowanym budynku przeprowadzono gruntowny remont. Od tej pory ma tu swoją siedzibę Paczkowskie Centrum Informacji Turystycznej.

Centrum Informacji Turystycznej mieści się na parterze, natomiast na piętrze zorganizowano miejską izbę pamięci oraz zaaranżowano izbę kata.

W izbie pamięci znalazła się stała wystawa, na której są eksponowane historyczne pamiątki z Paczkowa i okolic. Są tu sprzęty domowe dawnych mieszkańców miasta, narzędzia rolnicze, a także pamiątki po zakładach wytwórczych Paczkowa. Można tu obejrzeć kapsle i butelki miejscowych browarów i wytwórni wina, cegłę z miejscowej cegielni, ceramiczne pamiątki reklamowe z wizerunkami Paczkowa i napisami, emblematy warsztatów, pieczęcie, itp. Znajduje się tu również wiele publikacji historycznych, dawne pocztówki, afisze, fotografie. Wszystko to świadczy o tym, jak dawniej żyli mieszkańcy Paczkowa, czym się zajmowali, co lubili, a także, z jakich rozrywek mogli korzystać.
Poza stałą ekspozycją , organizowane są tu również czasowe wystawy malarstwa, fotografii, czy rzeźby.

W izbie kata zaprezentowana jest izba mieszkalna dawnych mieszkańców Paczkowa. Są tu meble, odzież, naczynia oraz sprzęty codziennego użytku, których niegdyś używali mieszkańcy miasta – również rodzina kata. Nie ma tu narzędzi tortur, bo przecież kat nie przynosił swojej pracy do domu.
Jedynie na parterze, w sieni ustawiono fotel naszpikowany kolcami, aby zwiedzający nabrali respektu przed wejściem do mieszkania dawnego oprawcy miejskiego.

Paczkowski Dom Kata, dzięki Informacji Turystycznej, intrygującej nazwie i miejskiej wystawie, jest bardzo często odwiedzany przez turystów.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Dom Kata w Paczkowie

pokaż całą galerię zdjęć
Dom Kata w PaczkowieWieża Bramy Nyskiej w PaczkowieFigura św. Jana Nepomucena w miejscu pierwszej paczkowskiej szubienicyDom Kata w Paczkowie - fotel naszpikowany kolcami, narzędzie torturDom Kata w Paczkowie - popielniczka reklamująca usługi zduna oraz talerzyk reklamowy lokalnego sklepuDom Kata w Paczkowie - cegła z miejscowej cegielniDom Kata w Paczkowie - butelki na płynne lekarstwa z miejskiej apteki, pudełko po tabletkach, zapałki z miejscowej fabryki, fotografia wnętrza kościoła farnegoDom Kata w Paczkowie - żelazko na duszęDom Kata w Paczkowie - tłok pieczęci z pruskiego gimnazjum w Paczkowie oraz spis abiturientów tej szkołyDom Kata w Paczkowie - emblematy, czasze dzwonków rowerowych, łyżki do butów oraz srebrna chochla z zawodów strzeleckich w 1901 roku
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Dom Kata w Paczkowie

  • Kraina:Opolskie
  • Miejscowość:Paczków
  • Okolica:nyski
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:959
Jak oceniasz ten materiał:
0 4

Ciekawostki Opolskie


Imprezy Opolskie


Noclegi Opolskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.