Jezioro Biskupińskie

Biskupin      0 Opinie

Opis

Nazwa jeziora pochodzi od miejscowości Biskupin, położonej na południowo-zachodnim brzegu jeziora.
Zwierciadło wody znajduje się na wysokości ok. 69 m n.p.m., a powierzchnia jeziora wynosi ok.122 ha.
Jezioro Biskupińskie jest akwenem płytkim i zamulonym. Jego średnia głębokość wynosi 5,5 m, natomiast głębokość maksymalna dochodzi do 13,7 m.

Jezioro ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Na północnym wschodzie jeziora znajdują się dwie zatoczki. Wschodnia zatoczka krótkim, wąskim przesmykiem łączy się z pobliskim jeziorem Skrzynka. Druga zatoczka ma połączenie z jeziorem Weneckim, leżącym na północ od jeziora Biskupińskiego. W centralnej części południowego brzegu, w wody jeziora wcina się półwysep, na którym mieści się zrekonstruowana osada obronna ludności kultury łużyckiej z połowy VIII w p.n.e. W zamierzchłych czasach półwysep ten był przybrzeżną wyspą.
Przy brzegach jeziora rosną rośliny wynurzone, takie jak trzcina pospolita i pałka wąskolistna, ale zdarzają się też stanowiska kosadźca żółtego.
Na niskich i podmokłych brzegach znajdują się łąki, pastwiska oraz niewielkie pola uprawne.
Wody jeziora Biskupińskiego zaliczane są do wód pozaklasowych i III kategorii podatności na degradację.
Jezioro zasilane jest wodami rzeki Gąsawki, która wpływa do zbiornika od południa, a wypływa z północno-wschodniej zatoczki, za zachód od ruin zamku w Wenecji, łącząc jezioro Biskupińskie z jeziorem Weneckim.

Jezioro Biskupińskie jest akwenem zarybianym różnymi atrakcyjnymi gatunkami ryb przez Gospodarstwo Rybackie Łysinin. Z tego powodu należy wykupić zezwolenie na wędkowanie na łowiskach ww. gospodarstwa. Trzeba również pamiętać, że jezioro objęte jest strefą ciszy, więc nie można tu używać łodzi z silnikiem spalinowym.

Jezioro Biskupińskie nie ma plaż i kąpielisk. Woda jest mętna, a dno muliste.
Można jednak skorzystać z innej formy atrakcji wodnej, jaką może być rejs po jeziorze statkiem pasażerskim „Diabeł Wenecki”, pływanie łodzią wiosłową, czy żaglówką.
Niezapomnianą atrakcją może być spływ kajakowy rzeką Gąsawką z jeziora Oświeckiego, przez jez. Gąsawskie, Godawskie, do jeziora Biskupińskiego i dalej przez jez. Weneckie, Skarbińskie, Małe Żnińskie, Duże Żnińskie, Dobrylewskie, Sobiejuskie i dalej Gąsawką przez Dąbrowę Słupską, Słupy, Szubin do Rynarzewa. W Rynarzewie Gąsawka kończy swój bieg w nurtach Noteci, a stąd można już płynąć wszędzie.

Z innej perspektywy można obejrzeć jezioro Biskupińskiego podczas długich spacerów brzegiem jeziora, albo przejazdu kolejką wąskotorową z Biskupina do Wenecji lub z powrotem. Pociąg relacji Żnin – Gąsawa, od Wenecji jedzie brzegiem jeziora Biskupińskiego, objeżdżając je od północnej, zachodniej i południowo-zachodniej strony.

Niewątpliwą atrakcją na brzegu jeziora Biskupińskiego jest zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji z mnóstwem ciekawych eksponatów. Będąc w Wenecji koniecznie trzeba zajrzeć do ruin XIV-wiecznego zamku Diabła Weneckiego. Z zamkiem tym i jego właścicielem wiąże się wiele legend.

Największą atrakcją jeziora Biskupińskiego jest osada obronna ludności kultury łużyckiej, odkryta w 1933 roku na półwyspie wcinającym się w jezioro. Osada z VII wieku p.n.e. została zrekonstruowana w miejscu, gdzie niegdyś istniała.
W pobliżu osady kultury łużyckiej, na brzegu jeziora zrekonstruowano również „długie domy” osady neolitycznej z XXXIV wieku p.n.e., w których zamieszkiwali pierwsi rolnicy.
Na terenie Rezerwatu Archeologicznego znajduje się również rekonstrukcja wioski wczesnopiastowskiej, obiekt etnograficzny Chata Pałucka, a także bardzo ciekawe Muzeum Archeologiczne.
Rezerwat Archeologiczny w Biskupinie, dzięki swojej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski, decyzją prezydenta RP Lecha Wałęsy, w 1994 roku został uznany za Pomnik Historii.

Nie jest to jeszcze wszystko, co jezioro Biskupińskie ma do zaoferowania, bowiem na dnie jeziora w 2017 roku odkryto umocnienia drewniane, datowane na X wiek p.n.e. Teraz musimy poczekać na przeprowadzenie wszystkich potrzebnych badań i decyzję o dalszych losach znaleziska.
Jezioro Biskupińskie jest akwenem wyjątkowym historycznie (choć na Pałukach jest podobno jeszcze kilka takich miejsc).

A jeżeli chodzi o wypoczynek nad wodą – plażowanie i kąpiele, to może warto wybrać się nad któreś z okolicznych jezior, które mają czystszą i bardziej przejrzystą wodę.