Klub Artylerii Dawnej „Arsenał” jest prężnie rozwijającą się grupą zrzeszającą ludzi zainteresowanych kultywowaniem tradycji artylerii historycznej. W chwili obecnej koncentrujemy się głównie na okresie XVIII-XIX wieku. Dumnie nosimy mundury Artylerii Polskiej z okresu Królestwa Polskiego z lat 1815-1831. Nasz „Arsenał” dysponuje 4 armatami z różnych epok i okresów historycznych (dalszych pięć jest w przygotowaniu) oraz wyrzutnią rac kongrewskich wykonaną na podstawie rysunków autorstwa generała J. Bema, będącą częścią uzbrojenia korpusu Rakietników Królestwa Polskiego 1822-1831. Siedzibą Stowarzyszenia jest Arsenał Warszawski (przy ulicy Długiej 52 w Warszawie) wybudowany na rozkaz króla Władysława IV w XVII wieku i pełniący tę funkcję aż do roku 1831.
Grupa istnieje od marca 2005 roku. Bardzo aktywnie uczestniczy w rekonstrukcjach i inscenizacjach batalii organizowanych w kraju i za granicą. Działalność ta jest głównym nurtem aktywności członków Stowarzyszenia. Celem naszego Klubu jest pokazanie wszystkich aspektów ży6cia wojskowego i obozowego oraz obyczajów panujących w odtwarzanych okresach historycznych. Zainteresowani jesteśmy kultywowaniem tradycji broni i barwy oraz upowszechnieniem historii oręża polskiego.
Do chwili obecnej stowarzyszenie brało udział w kilkudziesięciu imprezach i samo było też organizatorem kilku imprez, między innymi cyklicznie odbywającej się w Warszawie inscenizacji „Nocy Listopadowej”, czy współorganizatorem „Bitwy o Olszynkę Grochowską”. Klub współpracuje z wieloma instytucjami państwowymi, utrzymuje także przyjacielskie kontakty z innymi grupami rekonstrukcji historycznej.
Naszą ambicją jest rekonstrukcja i przedstawienie wszystkich możliwych typów i rodzajów dawnej broni artyleryjskiej, zarówno prochowej jak i maszyn miotających od czasów antyku aż do końca okresu tzw. artylerii odprzodowej. Obecnie posiadamy, prócz dział XIX wiecznych, XVII wieczną armatę z kompletną obsługą w zrekonstruowanych w pełni mundurach ówczesnej artylerii.
Klub skupia ludzi należących do różnych grup historycznych zajmujących się rekonstrukcją, ale również osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z odtwarzaniem historii. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, wojskowości polskiej i techniki wojskowej serdecznie zapraszamy w nasze szeregi.
Kontakt: (022) 831-32-24 w. 174
e-mail: artyleria1831@wp.pl