NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podkarpackie
Agroturystyka Podkarpackie
Kwatery prywatne Podkarpackie
Apartamenty Podkarpackie
Pensjonaty Podkarpackie
Hotele Podkarpackie
Ośrodki wypoczynkowe Podkarpackie
Campingi pola namiotowe Podkarpackie
imprezy integracyjne Podkarpackie
czarter jachtów Podkarpackie
wypożyczalnie sprzętu Podkarpackie
konferencje Podkarpackie
Zamki, ruiny Podkarpackie
Biesiady i turnieje rycerskie Podkarpackie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podkarpackie
Bary Podkarpackie
Zobacz profil klubowicza zamekprzeclaw

Zamek Przecław

dodał(a): zamekprzeclaw
ostatnia aktualizacja 2010-03-16 20:38
Drukuj artykuł
Zespół zamkowo-parkowy w Przecławiu to jedno z najcenniejszych miejsc zabytkowych regionu mieleckiego i Podkarpacia. Renesansowy zamek z pierwszej połowy XVI wieku, kilkakrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków przez Ligęzów, Koniecpolskich i R

W 1529 roku Mikołaj Ligęza herbu Półkozic zbudował własny zamek w Przecławiu. Nowa budowla obronna stanęła opodal średniowiecznego zameczku myśliwskiego, który, jak głoszą legendy w XIII wieku dostał się w formie książęcej nagrody rodowi Półkoziców. Obie budowle, drewniana i murowana, stały obok siebie na przecławskim wzgórzu przez ok. 130 lat, aż do czasów "potopu szwedzkiego". Dostępu do zamku broniło kilka dział ustawionych w różnych punktach obserwacyjnych wzgórz. W 1578 roku Anna Ligęzianka poślubiła Andrzeja Koniecpolskiego herbu Pobóg, późniejszego kasztelana połanieckiego, który stał się właścicielem - części Przecławia i ośmiu wsi. Kolejnymi właścicielami dóbr przecławskich zostali Tarnowscy herbu Leliwa. W XVII wieku Rzeczpospolitą objęła wojenna zawierucha. Jesienią 1655 roku został spalony stary, średniowieczny dwór drewniany. Okazały murowany, renesansowy zamek przetrwał wojnę. Szwedzi odeszli, zostawiając zgliszcza po ratuszu i domach mieszczan przecławskich.

W 1668 roku nowym właścicielem został Władysław Rey herbu Oksza wojewoda lubelski. Odtąd dziewięć pokoleń bezpośrednich potomków Mikołaja Reya z Nagłowic mieszkało tutaj kolejno, aż do 1944 roku. W 1806 roku właściciel zamku i miasta Kajetan Rey otrzymał od dworu cesarskiego w Wiedniu tytuł hrabiego, który był przenoszony z pokolenia na pokolenie. W latach 1873-1882 hrabia Mieczysław Rey dokonał rozbudowy zamku, z zachowaniem renesansowego pierwowzoru z XVI wieku. Po zakończeniu prac architektoniczno-budowlanych i dekoracji wnętrz, zamek obronny w Przecławiu został przekształcony w drugą na ziemiach polskich muzeum rezydencję z cennymi zbiorami. Na skutek dwóch wojen światowych przecławski zamek został pozbawiony wielu unikatowych zbiorów. Ostatni Reyowie opuścili starą siedzibę rodu w 1944 roku i przenieśli się do Francji.

W latach 1945-1967 pomieszczenia zamkowe służyły rożnym użytkownikom (gminne gimnazjum, kwatery prywatne). Przez długi okres obiekt został zamieniony na magazyny PGR, oparł się też licznym pożarom, aż w końcu wnętrza straciły swoje piękno i budowla przestała być atrakcyjna turystycznie. Dopiero mecenat kulturalny WSK "PZL - Mielec" oraz wpisanie zamku do katalogu zabytków (1969) przerwało proces popadania w ruinę. Zakłady lotnicze w Mielcu nawiązały współpracę z prof. Wiktorem Zinem oraz wieloma naukowcami, artystami-konserwatorami sztuki i rzemieślnikami. Przez lata 1975-1988 ten unikatowy, bo zachowany nieomal w oryginale zabytek architektury polskiego renesansu został olbrzymim nakładem finansowym przywrócony do dawnej świetności, stając się miejscem atrakcyjnym i reprezentacyjnym.

W 2005 roku zamek wraz z 10-hektarowym parkiem zakupiła firma "Melex" A&D Tyszkiewicz Sp. J. Zainwestowano kolejne środki w zachowanie wysokiego standardu zabytku, niemałe sumy przeznaczono na odnowę wnętrz, uzupełnienie zbiorów muzealnych, niezbędną modernizację oraz na prace konserwatorskie i utrzymanie otoczenia przyrodniczego. W odrestaurowanej XIX wiecznej oficynie zlokalizowano stylowe apartamenty, a w zabytkowych wnętrzach zamku uruchomiono restauracje o niepowtarzalnej atmosferze serwującej potrawy kuchni międzynarodowej na najwyższym poziomie. Zespół zamkowo-parkowy w Przecławiu przeżywa swój drugi renesans, XIX wieczna tradycja udostępniania turystom zbiorów zamkowych i zabytkowego parku jest ciągle kontynuowana.

Restauracja czynna od początku kwietnia do końca października - z wyjątkiem poniedziałków od godz. 12.00 do ostatniego Gościa.

Muzeum czynne od początku kwietnia do końca października od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00, a w niedzielę od 12.00 do 19.00. Cena biletu: dorośli - 7 zł, dzieci - 4 zł.

Do parku wstęp wolny przez cały rok od godz. 9.00 do zachodu słońca.

Noclegi od poczatku kwietnia do końca października.

Przez cały rok funkcjonuje Biuro, w którym mogą Państwo zarezerwować imprezę lub uzyskać dodatkowe informacje związane z naszą ofertą.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zamek Przecław

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zamek Przecław

  • Kraina:Podkarpackie
  • Miejscowość:Przecław
  • Okolica:mielecki
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:1586
Jak oceniasz ten materiał:
0 0

My tu byliśmy

pokaż więcej

W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.