Znajdź atrakcje po kategorii

Wynik szukania dla kategorii: Architektura sakralna

Zwierzyniec - kościół na wodzie 9.3

Zwierzyniec - kościół na wodzie

Architektura sakralna

Podczas odpustu ku czci św. Jana Nepomucena, w dniu 21 maja, wokół kościółka na wodzie odbywa się bardzo widowiskowa procesja na łodziach.

Zwierzyniec

Gościkowo-Paradyż - opactwo cystersów 9.3

Gościkowo-Paradyż - opactwo cystersów

Architektura sakralna

Opactwo ulokowane we wsi Gościkowo zaczęto nazywać Paradyżem (Rajem). Ponieważ we wsi był tylko klasztor, wieś również zaczęto nazywać Paradyżem. Tak było przez kilka wieków. Po II wojnie wieś powróciła do dawnej nazwy Gościkowo.

Gościkowo

Renesansowy kościół Klarysek w Bydgoszczy 9.3

Renesansowy kościół Klarysek w Bydgoszczy

Architektura sakralna

Kościół klarysek w Bydgoszczy, chociaż jest świątynią niewielką, to jednak jest darzony przez bydgoszczan estymą wielką, bo jest zabytkiem starym i niezwykle urokliwym.

Bydgoszcz

Lubomierz - kościół oraz klasztor Benedyktynek 9.3

Lubomierz - kościół oraz klasztor Benedyktynek

Architektura sakralna

Lubomierz, który prawa miejskie uzyskał w 1291 roku, od 1278 do 1810 roku należał do zakonu Benedyktynek. Nic dziwnego, że największym zabytkiem Lubomierza jest klasztor Benedyktynek i kościół.

Lubomierz

Sanktuarium św. Anny w Świętej Annie 9.3

Sanktuarium św. Anny w Świętej Annie

Architektura sakralna

Nazwa miejscowości Święta Anna pochodzi od imienia patronki sanktuarium, której słynąca łaskami figura czczona jest tu od pięciu wieków, a kult św. Anny Samotrzeciej - Babci Chrystusowej - rozwinął się tu już w XIV wieku.

Święta Anna

Urzędów - sanktuarium św. Otylii 9.3

Urzędów - sanktuarium św. Otylii

Architektura sakralna

Od niepamiętnych czasów święta Otylia była patronką miasta. Jej sanktuarium w Urzędowie jest bardzo skromne, ale bogate przez bogactwo otaczającej je przyrody, a także przez bogactwo dziejów.

Urzędów

Paradyż – Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego 9.3

Paradyż – Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego

Architektura sakralna

Kiedy wznoszono tu pierwszy, drewniany kościół, miejscowość nazywała się Wielka Wola, kiedy świątynia już stała - miejsce to zwano już Jezusową Wolą, a w XVIII wieku okolice klasztoru bernardynów zaczęto nazywać Paradyżem.

Paradyż

Strzelno - rotunda św. Prokopa 9.3

Strzelno - rotunda św. Prokopa

Architektura sakralna

Kościół św. Prokopa w Strzelnie jest największą romańską rotundą w Polsce. Jest to również jedyna na świecie romańska świątynia z czworokątnym prezbiterium.

Strzelno

Limanowa - sanktuarium Maryjne 9.3

Limanowa - sanktuarium Maryjne

Architektura sakralna

Kościół parafialny wzniesiono jako pomnik 100-lecia Konstytucji 3 Maja. W dwusetną rocznicę Konstytucji, w 1991 roku został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej.

Limanowa

Kościół i klasztor Święty Krzyż 9.3

Kościół i klasztor Święty Krzyż

Architektura sakralna 3 Opinie

Na Łysej Górze, 595 m n.p.m., w miejscu legendarnych sabatów czarownic, gdzie w czasach przedchrześcijańskich czczono Śwista, Pośwista i Pogodę, od wielu wieków góruje kościół, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Nowa Słupia