Na wszystkich odwiedzających Wenecję czeka niezapomniana podróż w czasy wieków średnich. Grupa około 150 wykonawców ze środowisk rycerskich i rzemieślniczych podczas trzydniowej imprezy odtworzy wielorakie aspekty życia przełomu XIV i XV wieku. Pokazy trwać będą od piątku do niedzieli włącznie.
Uwaga ! W tym roku prawdziwa gratka! W piątkowe popołudnie na ruinach zamkowej kaplicy odbędzie się prawdziwy ślub rycerski.
Wenecka majówka jest żywą, interaktywną lekcją historii, ale i świetną zabawą dla całej rodziny, gdyż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nie zabraknie spektakularnych walk rycerskich, pokazów teatralnych i rozlicznych konkursów dla publiczności z udziałem tych najmłodszych jak i tych trochę starszych uczestników. Publiczność będzie miała okazję nauczyć się średniowiecznych tańców dworskich i plebejskich, a pod okiem doświadczonych rzemieślników spróbować swoich sił chociażby w lepieniu glinianych naczyń czy sporządzaniu innych przedmiotów według prawideł średniowiecznej sztuki rzemieślniczej.
Program majówki:
Piątek - 4 maja
16:00 - PRAWDZIWY ślub rycerski na murach zamku weneckiego. Zaręczeni: Magda ze Słupska i Bjuti z Pruszcza Gdańskiego ślub wezmą kościelny, udzielany im przez proboszcza z parafii weneckiej. W tej ceremonii udział weźmie 4-6 zbrojnych, jako poczet sztandarowy oraz 4 - 6 dwórek do Panny Młodej.
Sobota -5 maja
12:00 - rozpoczęcie prezentacją przybyłych Bractw, Drużyn, Osób i Rzemieślników, wręczenie glejtów i odczytanie Reguły Rycerskiej, oficjalne otwarcie III Majówki przez Dyrektora Muzeum, ujawnienie trzech słów do Konkursu Bardów, a następnie przejście do poszczególnych konkurencji
12:20 - rozpoczęcie gry w bule i kubb
13:00 - rozpoczęcie turnieju łuczniczego, rzutu włócznią oraz biegu dam
14:00 - konkurs taneczny, a po nim konkurs ubioru
15:00 - konkurencja "rycerskie bangi" oraz zabawy dla publiczności
15:30 - turniej teatru oraz bardów
17:00 - rozpoczęcie turniejów bojowych
18:00 - chodzenie po żarach
19:00 - przedstawienie na murach zamku "O kasztelanie Nałęczu, Diable Weneckim"
20:00 - taniec z pochodniami i konkurs wody źródlanej (napitków)
22:00 - turniej ognia (w godzinach 21:30 - 23:00 dla publiczności "Wenecka Noc z Parowozami" w Muzeum Kolei Wąskotorowej).
Niedziela – 6 maja
09:00 - dokończenie konkurencji
11:00 - niedzielny bieg do toi-toi'a
12:00 - bitwa o zamek i łupienie kramów
13:00 - rozgrywki piłki rycerskiej
14:00-15:00 - zakończenie Turnieju i wręczenie nagród
Gość...![]() dodał: gość |
dodano: 2012-05-06 14:22:12 ...byłam, widziałam i zachwycona jestem ceremonią w scenerii ruin i strojami z epoki. Niestety tzw. reporterzy, którzy korzystali z okazji zrobienia zdjęć do swoich gazet totalnie wg. mnie zepsuli tę uroczystość. Rozumiem, że okazja okazją, ale trochę kultury z ich strony można było oczekiwać. Plątali się między zbrojnymi i dwórkami, zasłaniając ważne w tej uroczystości osoby, tzn.parę młodą i osoby jej towarzyszące w tej jakże dla nich podniosłej chwili. Szczególnie jedna pani w jasnoniebieskiej bluzce i pan w koszuli w kratę, obydwoje w dżinsach, wizualnie nie pasowali do reszty, a było ich wszędzie pełno. |