NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Warmińsko Mazurskie
Agroturystyka Warmińsko Mazurskie
Kwatery prywatne Warmińsko Mazurskie
Apartamenty Warmińsko Mazurskie
Pensjonaty Warmińsko Mazurskie
Hotele Warmińsko Mazurskie
Ośrodki wypoczynkowe Warmińsko Mazurskie
Campingi pola namiotowe Warmińsko Mazurskie
czarter jachtów Warmińsko Mazurskie
wypożyczalnie sprzętu Warmińsko Mazurskie
imprezy integracyjne Warmińsko Mazurskie
konferencje Warmińsko Mazurskie
Zamki, ruiny Warmińsko Mazurskie
Biesiady i turnieje rycerskie Warmińsko Mazurskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Warmińsko Mazurskie
Kawiarnie Warmińsko Mazurskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-10-25 23:10
Drukuj artykuł
Przed rozpoczęciem budowy świątyni, w celu ustabilizowania bagnistego gruntu między jeziorami Wirowym i Dejnowa, wbito w ziemię 10 000 pali z drewna olchowego.

Według ustnie przekazywanej informacji, pewnemu skazańcowi, więzionemu w lochach kętrzyńskiego zamku, objawiła się Matka Boża, która poprosiła go o wyrzeźbienie w drewnie swej postaci z Dzieciątkiem. W oczekiwaniu na egzekucję, skazaniec w ciągu nocy wyrzeźbił w kawałku drewna jej figurę. Figura była tak piękna, że strażnicy uznali to za znak boskiego ułaskawienia i zwrócili skazańcowi wolność. Odzyskawszy wolność, uradowany człowiek szedł w kierunku Reszla, a kiedy spotkał rozłożystą lipę - pozostawił na niej swą rzeźbę, jak poleciła mu Piękna Pani.

W krótkim czasie miejsce to zasłynęło łaskami i cudami, a z okolicznych miejscowości zaczęły przychodzić tu pielgrzymki wiernych. Wkrótce zbudowano tu kaplicę o wymiarach 8 x 12 m, wewnątrz której rosła dorodna lipa, wystająca przez otwór w dachu. Na początku XV wieku Święta Lipka była już słynnym miejscem pielgrzymkowym, do którego w 1519 roku pielgrzymował również ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht.

W 1525 roku, z chwilą sekularyzacji Prus, zostały zakazane wszelkie praktyki katolickie. Kaplicę rozebrano, lipę wycięto, a świętą figurę wrzucono do Jeziora Wirowego. W celu odstraszenia pielgrzymów, na miejscu lipy postawiono szubienicę.

Dopiero Stefan Sadorski, właściciel okolicznych majątków i sekretarz króla Zygmunta III Wazy, wykupił w 1617 roku ziemię, gdzie znajdowały się zasypane gruzem i ziemią fundamenty zniszczonej przez protestantów pierwszej kaplicy. Jesienią 1618 roku odsłonięto fundamenty kaplicy i na nich wzniesiono nową kaplicę. Fasadę kaplicy zdobiły herby króla Zygmunta III Wazy, księcia pruskiego Jana Zygmunta i biskupa Szymona Rudnickiego. Zaginioną cudowną figurkę zastąpił obraz Matki Boskiej Świętolipskiej. Kaplicę konsekrowano jesienią 1619 roku. Grunty, na których stanęła kaplica, Sadorski zapisał kapitule warmińskiej, która w 1639 roku przekazała kaplicę w użytkowanie o.o. jezuitom. Do Świętej Lipki zaczęli przybywać już pielgrzymi nie tylko z Warmii, lecz również z Warszawy, Wilna czy Lwowa. Licznie przybywający pielgrzymi przestawali się mieścić w świętolipskiej kaplicy.

W latach 1688 - 1693, z inicjatywy o.o. jezuitów wzniesiono obecny kościół, którego budowę prowadził Jerzy Ertli - Tyrolczyk z Wilna. Kościół jest barokową świątynią orientowaną, trójnawową, o budowie bazylikowej, z prosto zakończonym dwuprzęsłowym prezbiterium i czteroprzęsłowym korpusem. Nad nawami bocznymi znajdują się empory, odgrodzone od nawy głównej balustradami. Prezbiterium, nawa główna i nawy boczne przykryte są sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Fasada kościoła flankowana jest przez dwie kwadratowe wieże, przykryte barokowymi hełmami z latarniami. Na wieżach tych umieszczono w 1740 roku zegar mechaniczny. Jest to ciekawy zabytek, ponieważ mechanizm zegarowy znajdujący się w prawej wieży porusza wskazówki na tarczach zegarowych umieszczonych na obu wieżach.

Kościół otacza czworoboczny krużganek odpustowy z kaplicami narożnymi. Kwadratowe kaplice posiadają kopuły u podstawy kwadratowe, w części górnej zwieńczone ośmiobocznymi latarniami. W niszach na wieżach kościelnych i na kaplicach oraz na frontowym ramieniu krużganka ustawiono 44 rzeźby dłuta Krzysztofa Perwangera z Tolkmicka. Na dziedziniec kościelny prowadzi kuta brama z 1734 roku, wykonana przez Jana Schwartza z Reszla.

Wnętrze kościoła jest bogato dekorowane malowidłami na sklepieniach z lat 1722 - 1727. Są to polichromie autorstwa Macieja Jana Meyera z Lidzbarka Warmińskiego. Tego samego autora jest również wystrój malarski kaplic oraz część malowideł na sklepieniach krużganka. Ołtarz główny, ufundowany w 1712 roku przez biskupa warmińskiego Teodora Potockiego wykonał Krzysztof Peucker. Honorowe miejsce w ołtarzu zajmuje obraz Matki Bożej z 1640 roku, namalowany przez Bartłomieja Pensa, osłonięty w 1720 roku srebrną sukienką, wykonaną przez Samuela Grewa, złotnika z Królewca. Samuel Grew wykonał również pięknie zdobione, srebrne tabernakulum. W 1728 roku wewnątrz kościoła, w miejscu, gdzie kiedyś rosła święta lipa, ustawiono pień drzewa lipowego, na którym umieszczono rzeźbę Matki Bożej z 1652 roku w srebrnej sukience.

Cudowny obraz Matki Bożej Świętolipskiej w 1968 roku został koronowany przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, przy udziale kardynała Karola Wojtyły. W 1983 roku papież Jan Paweł II przyznał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.

W świątyni świętolipskiej znajdują się niezwykłe, 40-głosowe organy, zbudowane w latach 1719 - 1721 przez Jana Josua Mosengla z Królewca. Na wieżyczkach organów umieszczone są rzeźby przedstawiające aniołów grających na różnych instrumentach, które poruszają się w takt muzyki.
Prezentacje organów odbywają się od maja do września, natomiast w sezonie turystycznym (lipiec, sierpień), poza prezentacjami - w każdy piątek o godz. 20.00 odbywają się coroczne Świętolipskie Wieczory Muzyczne z udziałem artystów z Polski i zagranicy.

Święta Lipka jest słynnym sanktuarium Maryjnym od czasów średniowiecza i do dziś przyciąga rzesze pielgrzymów z najdalszych zakątków Polski. Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce należy do najwspanialszych okazów późnego baroku na ziemiach polskich i przedstawia wartość nie tylko sakralną, lecz również jest cennym zabytkiem architektury.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

pokaż całą galerię zdjęć
Święta Lipka - Sanktuarium MaryjneŚwięta Lipka - Sanktuarium MaryjneŚwięta Lipka - Sanktuarium MaryjneŚwięta Lipka - Sanktuarium Maryjne, figurka MB w koronie lipowego drzewa na fasadzie kościołąŚwięta Lipka - Sanktuarium Maryjne, krzyż na wieży kościelnejŚwięta Lipka - Sanktuarium Maryjne, krużganki wokół świątyniŚwięta Lipka - Sanktuarium Maryjne, freski na kolebkowym sklepieniu nawy głównejŚwięta Lipka - Sanktuarium Maryjne, ambonaŚwięta Lipka - Sanktuarium Maryjne, prospekt organowyŚwięta Lipka - Sanktuarium Maryjne, ołtarz główny z obrazem MB Świętolipskiej w srebrnej sukience
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Święta Lipka
  • Okolica:Kętrzyn
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:3240
Jak oceniasz ten materiał:
0 11

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.